Home » Archives by category » Bota (Page 7)

Dick Marty pendohet?

Dick Marty pendohet?

Lexuar 2316Deputeti zviceran thotë se është penduar për akuzat e artikuluara në raportin e tij dhe se zgjedh të justifikohet duke deklaruar se objekt i akuzave të tij nuk ka…

Përgjimi, BE: Prokuroria të bëjë hetim të paanshëm

Përgjimi, BE: Prokuroria të bëjë hetim të paanshëm

Lexuar 1625Pranimi i dorëheqjes së Metës, BE mbështet Berishën. Dorëzimi i imunitetit, Butler: Inkurajuese Brukseli i bën thirrje organit të akuzës që të përcaktojë vërtetësinë ose jo të videos së…

Arrestohet mjeku turk Yusuf Sonmez i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë

Arrestohet mjeku turk Yusuf Sonmez i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë

Lexuar 2919Ankara, 11 janar – Një agjenci turke e lajmeve raporton se policia ka ndaluar një mjek lokal i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë si pjesë e…

Serbia: Sali Berisha furnizoi me armë UÇK

Serbia: Sali Berisha furnizoi me armë UÇK

Lexuar 2893Serbia “akuzon” Sali Berishën si një ndër organizatorët e shitjes së armëve gjatë vitit 1998 për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Prokuroria serbe e krimeve të luftës, kreu i së…

Roma në alarm nga pakot bombë

Roma në alarm nga pakot bombë

Lexuar 1887Pako bombë në ambasadën greke në Romë që përpak sa nuk shpërtheu. Romë – Pakoja e dërguar në rrugën Rossini  përmbante një bombë gati për të shpërthyer. Në alarm shumë…

Liberalizim vizash edhe me Kanadanë

Liberalizim vizash edhe me Kanadanë

Lexuar 5925Gazeta kanadeze “Toronto Sun” raporton se vendet e Ballkanit Perëndimor mund të lëvizin lirisht vitin e ardhshëm, pas shqyrtimit të një mundësie të tillë nga qeveria kanadeze Kanadaja mund…

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Lexuar 6044Që me 1443-44 e mëtej me 1448-56 Skënderbeu krijoi lidhje me Huniadin për të arritur një front të përbashkët në Kosovë,dhe për të ndihmuar forcat hungareze që luftonin në…

Itali, Vdes nëna heroinë, luftoi me flakët për të shpëtuar fëmijët

Itali, Vdes nëna heroinë, luftoi me flakët për të shpëtuar fëmijët

Lexuar 1783Katania(IT): Në incidentin me zjarrin, Blerina Meco u bë një heroinë për opinionin italian, pasi kishte sfiduar flakët që kishin përfshirë apartamentin e saj për të shpëtuar tre fëmijët…

Asanzh: Jam viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh

Asanzh: Jam viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh

Lexuar 2078Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange tha se është viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh. Ai i bëri komentet sot gjatë një interviste për një rrjet televiziv amerikan.…

Kush është Dick Marty?

Kush është Dick Marty?

Lexuar 4830Pak Biografi. Dick Marty i lindur në Sorengo [Komunë e Kantonit të Ticinios(1.666 banorë) qark i qytetit të Luganos] me 7 Janar 1945-tës. U diplomua në universitetin e Neuchâtel…

Raporti i KE, Hashim Thaçi ‘bosi’ i trafikut të organeve dhe armëve

Raporti i KE, Hashim Thaçi ‘bosi’ i trafikut të organeve dhe armëve

Lexuar 2596Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci qëndron në krye të një grupi mafioz shqiptar përgjegjës për kontrabandën e armëve, drogës dhe trafikut të organeve në të gjithë Europën Lindore, sipas…

Zhvillimi i luftës italo-greke i vjeshtës së vitit 1940 në kufirin Shqipëri-Greqi

Zhvillimi i luftës italo-greke i vjeshtës së vitit 1940 në kufirin Shqipëri-Greqi

Lexuar 8907Përgatitja e pushtimit të Greqisë nga ana e Italisë fashiste. Në dritën e sukseseve të Hitlerit në rajone të tjera Mussolini formoi edhe më tej bindjen se lavdia perandorake…

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Lexuar 79581 – Një miqësi politike dhe kulturore shumë e vjetër që fillon gjatë viteve 1815-1914. Marrëdhaniet politike, kulturore dhe ushtarake midis Francës dhe Serbisë para fillimit të Luftës së…

‘Vendimi shokues’, jeta e shqiptarit vlen më pak se ajo e një italiani

‘Vendimi shokues’, jeta e shqiptarit vlen më pak se ajo e një italiani

Lexuar 2910TORINO- Mediat italiane e kanë quajtur shokues vendimin e Gjykatës së Torinos për të dëmshpërblyer me 10 herë më pak familjen e një shqiptari që vdiq në vendin e…

Kontesti greko-maqedonas bazohet në histori të sajuar

Kontesti greko-maqedonas bazohet në histori të sajuar

Lexuar 2370Shkup, 15 tetor – Kontesti greko – maqedonas për çështjen e emrit dhe për antikën si duket bazohet në një histori të sajuar, pasi një grup historianësh të njohur…