Home » Archives by category » Bota (Page 5)

Edikti i Milanos dhe 1700 vjetori i Krishtërimit

Edikti i Milanos dhe 1700 vjetori i Krishtërimit

Lexuar 4731“Dekreti i Milanos’’. Në pranverën e vitit 313 në Milano u ligjërue Kristianizmi dhe u ndal përsekucioni i paganve gjaksor ndaj Kristianve. L’Editto di Milano Nel 313 Licinio e…

Informacion sekret për Xhon Kenedin!

Informacion sekret për Xhon Kenedin!

Lexuar 7765Zhaklina Kenedi shpreh pakënaqsi për disa lider shtetesh. Kaseta paraqet biseda me orë të gjata, që ishte regjistruar disa muaj pasi Xhon Kenedi(John F. Kennedy) u vra në Dallas…

Ne të gjithë jemi nazista

Ne të gjithë jemi nazista

Lexuar 2061Në një konferencë shtypi në Kanë regjizori danez i famshëm që mori dhe çmim deklaroj: Unë mendoj se brenda nesh e të gjithëve së bashku  ka një tipar të…

Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

Lexuar 10743Kosova, mafia e drogës. Shefi i Shërbimit të Kontrollit të Drogës Federale, Viktor Ivanov  e ka quajtur Kosovën pikë tranziti të heroinës nga Afganistani gjatë rrugës për në Evropë.…

Emigrantët, fillon pagesa me kupon

Emigrantët, fillon pagesa me kupon

Lexuar 5712GREQI – Duke filluar nga data 20 gusht 2011, emigrantët që punojnë si ndihmës shtëpiakë (pastruese, kopshtarë, kujdestarë për të moshuarit, roje vilash), etj., por edhe ata që punojnë…

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Lexuar 5029Është konfermuar projekt ligji i Obamës për shëndetësinë që do të bëjë të detyrueshëm instalimin e impianti mikroçip RFID në trupin e njeriut. Objektivi është që deri në fillim të…

Lufta për të besuar fenë kristiane në jug të Sudanit

Lufta për të besuar fenë kristiane në jug të Sudanit

Lexuar 21301. Nafta në Jugë – Faktor konflikti midis Veriut e Jugut Natyrisht, çështja e naftës janë para të mëdha, që luan një rol të madh në tensionet ndërmjet Sudanit…

Muhaxhirët – Muhajir

Muhaxhirët – Muhajir

Lexuar 5389Muhaxhedin/Muhajir janë indianë që emigruan dhe u quajtën emigrantë myslimanë nga India dhe njerëz nga kombe të pjesëve të tjera të Azisë –Jugore e qendrore, që u zhvendos në…

Histori e shkurtër e shqiptarëve në Amerikë

Histori e shkurtër e shqiptarëve në Amerikë

Lexuar 7788Shqiptarët ndahen në dy grupe të shquara Gegë dhe Toskë, të cilët thuajse i ndan lumi Shkumbin që shkon në mes të Shqipërisë. Gegët, që kapin thuajse afërsisht gjysmën…

Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Lexuar 5915Martir i Pavarësisë së Shqipnisë. Katër arsyet e vrasjes  të kryeprincit ë madh Austro-Hungarisë, Franc Ferdinand, mik i përjetshëm historik i Shqipnisë dhe i Shkodrës nga përbindëshit sllave serbe-ruse:…

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Lexuar 5575Mbresa e një boshnjakut gjatë takimit me Ratko Mlladiçin.24-vjeçari Izudin Aliç  kujton takimin e tij me Ratko Mlladiç para 16 vjetëve. Ishte një mbrëmje e nxehtë e korrikut 1995,…

Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Lexuar 2562Me presidentin e FMN-ës në burgë humbë Greqia një mikë në kohë emergjente. Strauss-Kahn ka shërbyer si një kundërpeshë ndaj vijës së ashpër gjermane kundër Greqisë. Ditte Lilholm, Bruksel E…

Ish Jetimët Danez kërkojnë shtetit Një Ndjesë

Ish Jetimët Danez kërkojnë shtetit Një Ndjesë

Lexuar 2854Arne Roel Jorgensen është rritë në Jetimoren Godhavn(Danimark). Ai është i zhgënjyer se shteti nuk ka kërkuar falje për mungesën e përgjegjësisë. Shtetit nuk tregoi kujdesë në rritjen e…

Italia pajis refugjatët nga Tunizia me viza të BE-së – tensione me Francën

Italia pajis refugjatët nga Tunizia me viza të BE-së – tensione me Francën

Lexuar 2094Grindjet në BE rreth refugjatëve që kanë mbërritur nga Tunizia janë ashpërsuar. Italia ka filluar që refugjatëve të mbërritur nga Tunizia t’u japë leje të përkohshme qëndrimi. Vendet e…

Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë zgjedhje të reja në Serbi

Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë zgjedhje të reja në Serbi

Lexuar 1541Pakënaqësia e serbëve me qeverinë e tyre po shtohet. Dhjetëra mijëra vetë dolën për këtë arsye sërish në rrugë. Ata e akuzojnë qeverinë për korrupsion. Ekonomia është e dobët,…