Home » Archives by category » Bota (Page 4)

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Lexuar 3240Tabuja mbi shpirtin nazist të perëndimit. Më vjen mirë kur thyhen tabutë, rrëzohen të tilla nga mendja e njeriut, pasi në të vërtetë ndjehet njeriu më i çliruar nga…

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Lexuar 3252Meksiko – 29 dhjetor (RIA Novosti) 09:06. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për valën e protestave të fundit në Rusi kundër rezultatit të zgjedhjeve…

Trazirat në Kazakistan

Trazirat në Kazakistan

Lexuar 2890KAZAKISTAN – 70 të vdekur në qytetin e naftës. Mijëra naftëtarëve kanë dalë në rrugën e qytetit Zhanaozen, të Kazakistani Jugut. Protestuesit kërkuan paga më të larta dhe dogjën…

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Lexuar 2727Njoftime për zgjedhjet dhe spektri i partive në Rusi. Kreu i KQZ-së të Rusisë Vladimir Çurov dhe Zëvendës kryetari i KQZ-së Stanisllav Vavillov njoftojnë: Sipas rezultateve paraprake të numërimit…

Pranvera Ruse

Pranvera Ruse

Lexuar 3011Analizë politike I. Njoftime mbi Zgjedhjet Parlamentare në Rusi më 4.XII.2011   Po ilustroj me disa të dhana empirike Rezultatet e Zgjedhjeve Parlamentare në Rusi  të datës 4 dhjetor…

Nënë Terezën e do populli rusë por shteti e sulmon!

Nënë Terezën e do populli rusë por shteti e sulmon!

Lexuar 2934SOS! Mos heshtni !!!!! Në Moskë u shkatërrue Strehimorja e Motrave të Nënë Terezes nga autoritetet shtetrore para Pashkëve të vitit 2011 1. Më 24 shtator në Moske do…

Brukseli: Nuk ka fluks azilkërkuesish nga Shqipëria

Brukseli: Nuk ka fluks azilkërkuesish nga Shqipëria

Lexuar 2148Bie numri i kërkesave për azil nga shqiptarët në Belgjikë. Këtë fakt e ka konfirmuar vetë ambasada e Mbretërisë së Belgjikës në Shqipëri, e cila i është drejtuar me…

Berluskoni jep dorëheqje, Italia feston

Berluskoni jep dorëheqje, Italia feston

Lexuar 1700Pas një bisede të shkurtër me presidentin e Italisë, Giorgio Napolitano, Silvio Berlusconi ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Dorëheqja e Berluskonit vjen pasi dhoma e ulët e…

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

Lexuar 3004Në kuadër të ambasadës së SHBA-së në Beograd, që po ndërtohet në vendin e dikurshëm të Marshallatit në lagjen prestigjioze Dedinje, do të vendoset edhe qendra rajonale e CIA-s…

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Lexuar 2214Ish-Zëvendëspresidenti i Bankës Qendrore Europiane, Lucas Papademos do të drejtojë qeverinë e re të unitetit kombëtar në Greqi, e cila do të ketë për detyrë të shpëtojë vendin nga…

Seksi dhe arabet

Seksi dhe arabet

Lexuar 2591Tradhti, prostitucion, marrëdhënie rastësore, homoseksualitet… Gjithçka është e ndaluar, por ndodh rregullisht në mënyrë të fshehtë nëpër shtëpi të ndryshme. Çdo gjë e treguar hapur nga një shkrimtare guximtare…

Vritet Muamar Kadafi

Vritet Muamar Kadafi

Lexuar 2403Ora 14:30,LIBI – I kapur në flagrancë në vendstrehimin nën tokësor nga forcat rebele, Muamar Kadafi ka thënë: mos qëlloni. I kapur pas marrjes së qytetit të fundit  Sirte…

Roma në flakë nga rebelët Black Bloc

Roma në flakë nga rebelët Black Bloc

Lexuar 2752ROMA – Shok dhe panik në rrugët e Romës. Demostrata e djeshme që sipas organizatorëve duhej të ishte paqësore dhe me qëllimin e vetëm të manifestimit kundra borxhit publik, ekonomisë së…

A ishte atentat kundër Papës Benedikti i XVI-të?

A ishte atentat kundër Papës Benedikti i XVI-të?

Lexuar 3807Në pragë të vizitës së Papës Benedikt i XVI-të në Erfurt ka ndodhur në mëngjes, një incident: Disa qindra metra larg nga Katedralja Square, një burrë u arrestua në…

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Lexuar 6016Një dëshmitar kyç në procedurat kundër krimeve të dyshuara gjatë luftës së Kosovës është gjetur i vdekur në Gjermani. Agim Zogaj, e kanë çuar gjatë luftës së Kosovës siç…