Home » Archives by category » Bota (Page 3)

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

MIRËSE  IKEN  SHQIPTARËT,  PO  KUSH… MBETI  KËTU ?

Lexuar 3024Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona… Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit…

Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Lexuar 2649ROME – 20:13-Vatikan, konklava e 115 kardinalëve që mblidhen për të votuar,  pas 5 votimeve zgjedhin Papen e dyqind e gjashtëdhjetë e gjashtë(266) të historisë papate e bashkimit të krishterë…

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Lexuar 2338Populli venezuelan humbi komandantin e tyne. E martë 5 mars 2013, ora 23:00. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez, ka vdekur pas një beteje dy-vjeçare me kancerin, sipas zëvendës-president i…

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

Lexuar 1625Një oficeri i policisë se Nju Jorkut akuzohet për rrëmbim, torturë, vrasje dhe më pas ngrënie të dy grave. I identifikuar si Gilberto Valle ai është mbrojtur para gjykatës…

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Lexuar 1856 SHKËNDIJA GREKE NË FUÇIN E BARUTIT BALLKANIK Kufijtë e Rinj të Krizës. Çërçilli thoshte shpesh që popujt e Ballkanit janë të mbingarkuar nga një mbipeshë historike të cilën nuk munden ta mbajnëmbi shpatulla. Përveç serbëve, që përherë kanë ushqyer…

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Lexuar 1662Reagojnë ashpër Arbëreshët e Italisë kundër deklaratave të parlamentarit të së djathtës ekstremiste greke. Këto ditë, përmes mediave, informohem se qeveria greke, përveçse e përqëndruar në synimin për të zgjidhur çështjen e sajekonomike – e fundosur tashmë në karakatina…

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Lexuar 2514SHBA-Arrestohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës profesori Kosta Bajraba. Lajmi bëhet i ditur nga mediat amerikane, sipas të cilave profesori Kosta Bajraba 52 vjeç është vënë në pranga…

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Lexuar 2287Pedagogjia familjare dhe shteti. Përshkrimi i tragjedisë Një ngjarje tragjike tronditi Shkollën Fillore Sandy Hook dhe gjithë botën. Adam Peter Lanza kishte dy armë me vedi dhe nji në…

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Lexuar 6090 ”Unë nuk jetoj me varfërinë, jetoj me vështirësitë e shumicës. Më duhen pak para për të jetuar.”                      …

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Lexuar 3058Fëmijët i shmangen punëve të  përditshme shtëpiake dhe e përdorin kohën para kompjuterit dhe televizorit. Prindërit janë kundër kësaj mënyre e të jetuarit, por e kanë të vështirë të…

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Tretë)

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Tretë)

Lexuar 3283 Të përsekutuar! Shkoni te ambasadat anglo-amerikane në Tiranë Aty i keni Të drejtat dhe Paratë e juaja!  Viktima Shqiptare ndodhet prej 1992 deri 2012, 20 vjet  e kryqzuem…

Fr. Jerzy Popieluszko: Dëshmor i së Vërtetës

Fr. Jerzy Popieluszko: Dëshmor i së Vërtetës

Lexuar 3031Vrasja brutale e Fratit Jerz shpejtoi rrëzimin e sundimit komunist në Poloni. Në 28 vjetorin e martirizimit të tij.19 tetor 2012 Jeta dhe arsimimi Frati Jerzy Popieluszko ka lindur…

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Dytë)

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Dytë)

Lexuar 3238Të përsekutuarit, të burgosurit në 21 vjetorin e ”demokracisë”. Periudhë komedie nga qeveritë dhe anglo-amerikanët. Sjellja politike e dy qeverive të përbamë prej familjeve dhe parardhësive terroristë gjatë 21…

Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945(Pjesa e Parë)

Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945(Pjesa e Parë)

Lexuar 6590 Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945.Duan drejtësi Anglisë dhe SHBA-s. Ndarja e Europës në Jaltë të 1945 Tre liderë si Çurçilli, diktatori Stalin dhe Ruzvelti më 11 shkurt të…

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Lexuar 3287 Raoul Wallenberg(1) 1912 – ? Një tmerr i madhë ndodhi kundër vrasjeve masive të çifutëve gjatë Luftës së Dytë botërore, ku më vonë u quajtë holokaustë. Rauli ishte një…