Home » Archives by category » Bota (Page 3)

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Lexuar 1616 SHKËNDIJA GREKE NË FUÇIN E BARUTIT BALLKANIK Kufijtë e Rinj të Krizës. Çërçilli thoshte shpesh që popujt e Ballkanit janë të mbingarkuar nga një mbipeshë historike të cilën nuk munden ta mbajnëmbi shpatulla. Përveç serbëve, që përherë kanë ushqyer…

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Lexuar 1442Reagojnë ashpër Arbëreshët e Italisë kundër deklaratave të parlamentarit të së djathtës ekstremiste greke. Këto ditë, përmes mediave, informohem se qeveria greke, përveçse e përqëndruar në synimin për të zgjidhur çështjen e sajekonomike – e fundosur tashmë në karakatina…

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Lexuar 2141SHBA-Arrestohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës profesori Kosta Bajraba. Lajmi bëhet i ditur nga mediat amerikane, sipas të cilave profesori Kosta Bajraba 52 vjeç është vënë në pranga…

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Lexuar 2041Pedagogjia familjare dhe shteti. Përshkrimi i tragjedisë Një ngjarje tragjike tronditi Shkollën Fillore Sandy Hook dhe gjithë botën. Adam Peter Lanza kishte dy armë me vedi dhe nji në…

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Lexuar 5118 ”Unë nuk jetoj me varfërinë, jetoj me vështirësitë e shumicës. Më duhen pak para për të jetuar.”                      …

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Lexuar 2729Fëmijët i shmangen punëve të  përditshme shtëpiake dhe e përdorin kohën para kompjuterit dhe televizorit. Prindërit janë kundër kësaj mënyre e të jetuarit, por e kanë të vështirë të…

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Tretë)

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Tretë)

Lexuar 2718 Të përsekutuar! Shkoni te ambasadat anglo-amerikane në Tiranë Aty i keni Të drejtat dhe Paratë e juaja!  Viktima Shqiptare ndodhet prej 1992 deri 2012, 20 vjet  e kryqzuem…

Fr. Jerzy Popieluszko: Dëshmor i së Vërtetës

Fr. Jerzy Popieluszko: Dëshmor i së Vërtetës

Lexuar 2491Vrasja brutale e Fratit Jerz shpejtoi rrëzimin e sundimit komunist në Poloni. Në 28 vjetorin e martirizimit të tij.19 tetor 2012 Jeta dhe arsimimi Frati Jerzy Popieluszko ka lindur…

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Dytë)

Viktimat shqiptar të Jaltës 1945(Pjesa e Dytë)

Lexuar 2833Të përsekutuarit, të burgosurit në 21 vjetorin e ”demokracisë”. Periudhë komedie nga qeveritë dhe anglo-amerikanët. Sjellja politike e dy qeverive të përbamë prej familjeve dhe parardhësive terroristë gjatë 21…

Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945(Pjesa e Parë)

Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945(Pjesa e Parë)

Lexuar 5610 Viktimat Shqiptare të Jaltës 1945.Duan drejtësi Anglisë dhe SHBA-s. Ndarja e Europës në Jaltë të 1945 Tre liderë si Çurçilli, diktatori Stalin dhe Ruzvelti më 11 shkurt të…

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Lexuar 2746 Raoul Wallenberg(1) 1912 – ? Një tmerr i madhë ndodhi kundër vrasjeve masive të çifutëve gjatë Luftës së Dytë botërore, ku më vonë u quajtë holokaustë. Rauli ishte një…

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Lexuar 3013Tabuja mbi shpirtin nazist të perëndimit. Më vjen mirë kur thyhen tabutë, rrëzohen të tilla nga mendja e njeriut, pasi në të vërtetë ndjehet njeriu më i çliruar nga…

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Lexuar 3068Meksiko – 29 dhjetor (RIA Novosti) 09:06. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për valën e protestave të fundit në Rusi kundër rezultatit të zgjedhjeve…

Trazirat në Kazakistan

Trazirat në Kazakistan

Lexuar 2743KAZAKISTAN – 70 të vdekur në qytetin e naftës. Mijëra naftëtarëve kanë dalë në rrugën e qytetit Zhanaozen, të Kazakistani Jugut. Protestuesit kërkuan paga më të larta dhe dogjën…

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Lexuar 2582Njoftime për zgjedhjet dhe spektri i partive në Rusi. Kreu i KQZ-së të Rusisë Vladimir Çurov dhe Zëvendës kryetari i KQZ-së Stanisllav Vavillov njoftojnë: Sipas rezultateve paraprake të numërimit…