Home » Archives by category » Bota (Page 2)

Ndërsa ndodhemi para luftes së tretë botërore (L3B)

Ndërsa ndodhemi para luftes së tretë botërore (L3B)

Lexuar 1820Komploti i Ueijshauptit kërkon:1-Zhdukjen e të gjitha qeverive të rregullta kombëtare.2-Heqjen e trashëgimisë3-Zhdukjen e pasurisë private4-Zhdukjen e atdhetarisë5-Zhdukjen e jetës shtëpiake individuale e familjare, si bërthama ku e cila…

Revoltim në Izrael pas komenteve të Sekretarit Kerry

Revoltim në Izrael pas komenteve të Sekretarit Kerry

Lexuar 1373Ndërkohë që bisedimet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara për paqe në Lindjen e Mesme hyjnë në muajin e shtatë, tensione në rritje janë shfaqur mes Izraelit dhe Uashingtonit.…

Holokausti, mit apo realitet?

Holokausti, mit apo realitet?

Lexuar 2192Dihet se data 27 janar është dita e kujtesës edhe në Shqipëri, pasi Kuvendi, prej gati 10 vjetësh e ka kaluar me ligj detyrimin për të përkujtuar. Shoahun që…

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Lexuar 1369Janet Yellen bëri sot betimin në Uashington si kryetarja e re e Rezervës Federale. Zonja Yellen ka qenë zëvendës kryetarja e Rezervës Federale dhe bëhet e para grua që…

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Lexuar 1728POPUJTË E BOTËS JANË KUNDRA STRATEGJISË KANIBALE TË STRATEGJISË TË URREJTJEVE FETARE TË PUSHTETARVE TË TYRE. POPUJTË PO LËNGOJNË NGA MËNDJET MESJETARE TË PUSHTETARVE. TË MJERËT POPUJ PËR KËTA…

Persekutimi i egër komunist kundër krishterimit

Persekutimi i egër komunist kundër krishterimit

Lexuar 3111Mbi 200 milion viktimat të ekzekutuem nga komunizmi (1918-1991) – (2.7 milion viktima të torturuem, të zhdukun e të vramë në vit. Inventari i viktimave të Jaltës 1945.) Vetëm…

Statusi/ PE miraton rezolutën për Shqipërinë, por Hollanda lobon kundër

Statusi/ PE miraton rezolutën për Shqipërinë, por Hollanda lobon kundër

Lexuar 1294Parlamenti Europian votoi rezolutën për Shqipërinë, në të cilën thuhet se “Këshilli duhet ta bëjë Shqipërinë zyrtarisht kandidate për anëtarësimin në BE, pa vonesë”. “Po dërgojmë një mesazh unanim…

BE-ja kërkon arrestimin e Berishës

BE-ja kërkon arrestimin e Berishës

Lexuar 1631Mediat shqiptare në Kosovë dhe në trevat shqiptare në Maqedoni dhe Serbi duket se e kanë interpretuar në një mënyrë tjetër fjalën e eurodeputetit Nikola Vuljaniç. Raportuesi për Shqipërinë…

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Lexuar 2475Humanizmi ndaj izraelitve, muxhahedinëve iranian ashtë në genin e shqiptarve Pak histori 3.500 muxhahedinë – refugjatë në Irak Studenta të rinjë muxhahedinë apo muhaxhirë me hovë revolucionar të strukturuem…

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Lexuar 2434Shteti Shqiptar i 1912-ës, me të drejtë mund ta quajmë shtetin e dytë të shqiptarëve, pas atij të 1822-it, dhe i treti është ai i Kosovës!  Historianët grekë me…

AUSTRO – HUNGARIA DHE “MOSMIRNJOHJA” SHQIPTARE !

AUSTRO – HUNGARIA DHE “MOSMIRNJOHJA” SHQIPTARE !

Lexuar 2260100vjet nga viti 1913… Vetem fakte e data: (Do t’ i referohem pjesërisht studjuesit Gjush Sheldija). Në vitin 1856 vijnë në Shkoder pesë austriakë, per me bisedue me sundimtarin…

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

MIRËSE  IKEN  SHQIPTARËT,  PO  KUSH… MBETI  KËTU ?

Lexuar 2664Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona… Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit…

Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Lexuar 2305ROME – 20:13-Vatikan, konklava e 115 kardinalëve që mblidhen për të votuar,  pas 5 votimeve zgjedhin Papen e dyqind e gjashtëdhjetë e gjashtë(266) të historisë papate e bashkimit të krishterë…

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Lexuar 1764Populli venezuelan humbi komandantin e tyne. E martë 5 mars 2013, ora 23:00. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez, ka vdekur pas një beteje dy-vjeçare me kancerin, sipas zëvendës-president i…

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

Lexuar 1374Një oficeri i policisë se Nju Jorkut akuzohet për rrëmbim, torturë, vrasje dhe më pas ngrënie të dy grave. I identifikuar si Gilberto Valle ai është mbrojtur para gjykatës…