Home » Archives by category » Bota (Page 10)

Kush eshte Hugo Chavezi?

Kush eshte Hugo Chavezi?

Lexuar 1856Portret: Kush asht Hugo Çavez-i? Burri energjik Pak biografi Aktualisht president i Venezueles Dikur oficer Simpatizon presidentet: E Kubes – Fidel Kastron E Nikaraguas – Daniel Ortega Te Iranit –…

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Lexuar 3482 Spiunazhi bashkëkohor :Informacionet elektronike dhe terrorizmi nëpërmës teknologjive të sotisfikuara…. Udhëheqësit e zotë dhe strategët e mençur veprojnë dhe fitojnë, kryejnë heroizma që ua kalojnë të tjerëve, sepse…

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Lexuar 2618Ne shqiptarët dëgjuam për pesë vjet, që nga nëntori i vitit 2004, pra nga fundi i qeverisjes së PS dhe deri më sot, të na flasë për hyrjen në…

Nobeli për Paqe Barak Obames: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme

Nobeli për Paqe Barak Obames: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme

Lexuar 2448 Obama: Lufta, e nevojshme dhe e justifikueshme. OSLO- Në kulmin e kritikave për shtimin e trupave në Afganistan, Obama ka marrë sot Nobelin për Paqe, duke pranuar se…

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

Lexuar 2835 HAITI – MJERIMI – VIKTIME E POLITIKES AMERIKANE PAK PER HAITIN; Haiti është vendosur në një vend perëndimor e treta shtete prej ishullit Hispanjole në Detin e Karaibeve,…

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

Lexuar 9786Lufta per ndarjen e Kores 25.6.1950 – 27.7.1953 Lufta e Korese u zhvillua në periudhën prej 25 Qershor 1950 deri ne firmosjen e Traktatit te Ndarjes se Vijës se…

Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Korea  e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Lexuar 2805Nje lajm i mrekullueshem. AKUJT MIDIS KORES SE VERIUT DHE AGRESORES SHBA PO SHKRIHEN. Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në. Tërhequr më 01 Janar 2010 Një mesazh paqeje…

27 Dhjetor 2007 – Dy vjetori i vrasjes se heroines Benazire Buto

27 Dhjetor 2007 – Dy vjetori i vrasjes se heroines Benazire Buto

Lexuar 212827 DHJETOR 2007 – 27 DHJETOR 2009 – PERKUJTIMI I DY VJETORIT TE VRASJESE HEROINES – BENAZIRE BUTO. Vdekja luftetares se Lirise dhe e demokracise ne nje vend te…

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Lexuar 4074 VIETNAMI – POPULL LIRIDASHES DHE HEROIK Vietnami është shtet ne Azi. Kryeqytet ka Hanoin dhe gjuhë zyrtare është vietnamishtja. Sipas kushtetutës së vitit 1992, Vietnami është një Republikë…

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Lexuar 5992KUBA Republika e Kubës është një arkipelag i Karaibeve qendrore, ndodhet midis Detit Karaibe, dhe Gjirit te Meksikës si dhe te Oqeanit Atlantik. Ne drejtim te veriut ndoodhet Shtetet…

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Lexuar 4025REVOLUCIONI KUBAN Revolucioni Kuban është një lëvizje revolucionare, të cilat filluan me rebelët të cilët kundërshtuan diktaturën e Fulgencio Batista. Sot është e lidhur edhe me periudhën historike pas…

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Lexuar 4475PORTO RIKO(Puerto RiKo) zytarisht esht ne Bashkësinë e Puerto Rikos (në anglisht: Bashkësia e Puerto Riko), është një popull (në kuptimin e partnerit identitetit kulturor) të cilit sistemi ligjor…

Kujtimet e sekretares së Hitlerit

Kujtimet e sekretares së Hitlerit

Lexuar 3937DERI NË ORËN E FUNDIT… (Kujtimet e sekretares së fundit të Hitlerit) …. “Sot më duket pothuaj e pabesueshme që në fillim të shkurtit, ne kishim endè besim tek…

Mustafa Qemal Ataturku – shqiptari që themeloi Turqinë moderne

Mustafa Qemal Ataturku – shqiptari që themeloi Turqinë moderne

Lexuar 8810MUSTAFA QEMAL ATATURKU – BURRI  I MADH SHQIPTAR QE SHPETOI TURQINE NGA ZHDUKJA E HARTES. Mustafa Qemal Ataturkut, sekretari i solli per te firmosur nje list me emrat e…

Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941

Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941

Lexuar 5852 Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941 Karta e Atlantikut u quajte marrëveshja e bërë mes F.D Rooseveltit dhe W. Churchilt (ShBA-së dhe Britanisë), në një anije luftarake ’’Princi…