Home » Archives by category » Bota (Page 10)

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

HAITI – Mjerimi – Viktime e politikes amerikane

Lexuar 2228 HAITI – MJERIMI – VIKTIME E POLITIKES AMERIKANE PAK PER HAITIN; Haiti është vendosur në një vend perëndimor e treta shtete prej ishullit Hispanjole në Detin e Karaibeve,…

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

Lexuar 9038Lufta per ndarjen e Kores 25.6.1950 – 27.7.1953 Lufta e Korese u zhvillua në periudhën prej 25 Qershor 1950 deri ne firmosjen e Traktatit te Ndarjes se Vijës se…

Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Korea  e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Lexuar 2443Nje lajm i mrekullueshem. AKUJT MIDIS KORES SE VERIUT DHE AGRESORES SHBA PO SHKRIHEN. Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në. Tërhequr më 01 Janar 2010 Një mesazh paqeje…

27 Dhjetor 2007 – Dy vjetori i vrasjes se heroines Benazire Buto

27 Dhjetor 2007 – Dy vjetori i vrasjes se heroines Benazire Buto

Lexuar 182327 DHJETOR 2007 – 27 DHJETOR 2009 – PERKUJTIMI I DY VJETORIT TE VRASJESE HEROINES – BENAZIRE BUTO. Vdekja luftetares se Lirise dhe e demokracise ne nje vend te…

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Lexuar 3413 VIETNAMI – POPULL LIRIDASHES DHE HEROIK Vietnami është shtet ne Azi. Kryeqytet ka Hanoin dhe gjuhë zyrtare është vietnamishtja. Sipas kushtetutës së vitit 1992, Vietnami është një Republikë…

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Lexuar 5549KUBA Republika e Kubës është një arkipelag i Karaibeve qendrore, ndodhet midis Detit Karaibe, dhe Gjirit te Meksikës si dhe te Oqeanit Atlantik. Ne drejtim te veriut ndoodhet Shtetet…

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Lexuar 3585REVOLUCIONI KUBAN Revolucioni Kuban është një lëvizje revolucionare, të cilat filluan me rebelët të cilët kundërshtuan diktaturën e Fulgencio Batista. Sot është e lidhur edhe me periudhën historike pas…

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Lexuar 3809PORTO RIKO(Puerto RiKo) zytarisht esht ne Bashkësinë e Puerto Rikos (në anglisht: Bashkësia e Puerto Riko), është një popull (në kuptimin e partnerit identitetit kulturor) të cilit sistemi ligjor…

Kujtimet e sekretares së Hitlerit

Kujtimet e sekretares së Hitlerit

Lexuar 3555DERI NË ORËN E FUNDIT… (Kujtimet e sekretares së fundit të Hitlerit) …. “Sot më duket pothuaj e pabesueshme që në fillim të shkurtit, ne kishim endè besim tek…

Mustafa Qemal Ataturku – shqiptari që themeloi Turqinë moderne

Mustafa Qemal Ataturku – shqiptari që themeloi Turqinë moderne

Lexuar 8180MUSTAFA QEMAL ATATURKU – BURRI  I MADH SHQIPTAR QE SHPETOI TURQINE NGA ZHDUKJA E HARTES. Mustafa Qemal Ataturkut, sekretari i solli per te firmosur nje list me emrat e…

Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941

Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941

Lexuar 5041 Karta/pakti i Atlantikut 14 gusht 1941 Karta e Atlantikut u quajte marrëveshja e bërë mes F.D Rooseveltit dhe W. Churchilt (ShBA-së dhe Britanisë), në një anije luftarake ’’Princi…

Konferenca e Teheranit 28 nëntor – 1 dhjetor 1943

Konferenca e Teheranit 28 nëntor – 1 dhjetor 1943

Lexuar 4776 Konferenca e Teheranit(28 nentor – 1 dhjetor 1943). Ky shkrim ka të bëjë me takimin e Luftës së Dytë Botërore për udhëheqësit e Aleancës. Konferenca Teheran (koduar Eureka)…

Konferenca e Kajros 22 – 26 Nëntor 1943

Konferenca e Kajros 22 – 26 Nëntor 1943

Lexuar 3868Konferenca e Kajros. 22 – 26 Nëntor 1943 Konferenca e Kairos (koduar sekstant) të 22-26 nëntor 1943, të mbajtur në Kairo te Egjyptit, ku iu drejtua pozicionin e Aleatëve…

23 GUSHTE 1939 – PAKTI MOLOTOV – RIBENTROP

23 GUSHTE 1939 – PAKTI MOLOTOV – RIBENTROP

Lexuar 2819PAKTI FAMEKEQ I NDARJES SE EUROPES NE KOMUNIZEM DHE ANTIKOMUNIZEM – MOLOTOV-RIBENTROP ME 26 GUSHTE 1939. Ministri i Jashtem gjerman Joachim von Ribbentrop nenshkroi Paktin e mos-sulmimit te quajtur…

”Pushtimi i Irakut – akti kriminal i shekullit XXI” 20 mars 2003

”Pushtimi i Irakut – akti kriminal i shekullit XXI” 20 mars 2003

Lexuar 3443Besoj se njerëzit duhet të lenë mënjanë paragjykimet fetare, politike, racialet, nacionalet, urrejtjet të ndërsjellta dhe të gjykojnë per pergjegjesit e kesaj lufte te gabueshme kunder sovranitetit te Irakut..…

Page 10 of 10« First‹ Previous8910