Home » Archives by category » Bota » Figura të Shquara Botërore

“ASHT E VËSHTIRË ME IA NDREQË KAMBËT QENIT…?”

Lexuar 290Nuk e kishe ndigjue këte shprehje ndonjëherë… Përherë të parë e kam ndigjue mbasi ishe njohë me Té nga At Jakë Gardini, një nga jezuitët e parë që kishte…

Kriteret që duhet të plotësojnë ai që kerkon me kenë deputet i Kuvendit të Shqipnisë:

Lexuar 278Pergatiti Fritz RADOVANI: PLOT 100 VJET POROSI E AT GJERGJ FISHTES O.F.M. AT GJERGJ FISHTA O.F.M. (1871 – 1940) Kriteret që duhet të plotësojnë ai që kerkon me kenë…

KY ISHTE GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU ?!

Lexuar 283NGA AT GJERGJ FISHTA O.F.M. “IN HOC SIGNO VINCES.” (ME KET SHENJ KE ME FITUE) Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni. Fatosi…

EDHE 555 VJET KY T’ KUJTON

EDHE 555 VJET KY T’ KUJTON

Lexuar 255“IN  HOC  SIGNO  VINCES.”   Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni. Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet…

Ndërron jetë Javier Pérez de Cuéllar(Javier Felipe Ricardo Pérez de Cuéllar y de la Guerra)

Ndërron jetë Javier Pérez de Cuéllar(Javier Felipe Ricardo Pérez de Cuéllar y de la Guerra)

Lexuar 1279Javier Pérez de Cuéllar asht le me 19 Janar 1920 në Peru. Ishte politikan dhe diplomat i njohun. Nga data 1 Janar 1982 e deri me 31 Dhjetor 1991,…

Gjergj Kastrioti Skenderbeu asht i përjetshëm

Gjergj Kastrioti Skenderbeu asht i përjetshëm

Lexuar 2068817 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN. Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një kuadër pikture mbi një tabake porcelani për më servirë kafe.…

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Lexuar 2619“Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen, do të ishte vërtet e bukur të luteshim me lutjen e…

Gianna Beretta Molla, shenjtorja që mbron familjen

Gianna Beretta Molla, shenjtorja që mbron familjen

Lexuar 2516Më 16 maj të vitit 2004, Papa Gjon Pali II shenjtëroi gjashtë persona. Midis tyre ishte edhe Gianna Baretta Molla, e cila ishte kthyer në një idhull për lëvizjen…

PAPA GJON PALI II… PËRBALLË GJERGJ KASTRIOTIT …

PAPA GJON PALI II… PËRBALLË GJERGJ KASTRIOTIT …

Lexuar 597725 Prill 1993… Shkodra Ringjallet! Një varg i pafund njerëzish lidhë aeroportin e Rinasit të Tiranës me Kishën Katedrale të qytetit të Shkodrës së rindërtueme…. Janë rreshtue katunde e…

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Joze Mujica asht Gjeniu i Dhimbjes Njerzore

Lexuar 6769 ”Unë nuk jetoj me varfërinë, jetoj me vështirësitë e shumicës. Më duhen pak para për të jetuar.”                      …

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Hebrei – Raul Valenberg në 100 vjetorin e lindjes

Lexuar 3821 Raoul Wallenberg(1) 1912 – ? Një tmerr i madhë ndodhi kundër vrasjeve masive të çifutëve gjatë Luftës së Dytë botërore, ku më vonë u quajtë holokaustë. Rauli ishte një…

Informacion sekret për Xhon Kenedin!

Informacion sekret për Xhon Kenedin!

Lexuar 8504Zhaklina Kenedi shpreh pakënaqsi për disa lider shtetesh. Kaseta paraqet biseda me orë të gjata, që ishte regjistruar disa muaj pasi Xhon Kenedi(John F. Kennedy) u vra në Dallas…

Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Lexuar 7034Martir i Pavarësisë së Shqipnisë. Katër arsyet e vrasjes  të kryeprincit ë madh Austro-Hungarisë, Franc Ferdinand, mik i përjetshëm historik i Shqipnisë dhe i Shkodrës nga përbindëshit sllave serbe-ruse:…

Fëdor Michajlovič Dostoevskij, biografia

Fëdor Michajlovič Dostoevskij, biografia

Lexuar 2999Lindja veprimtaria dhe vdekja. 1821 30 tetor -Lindja e Fjodor Mihajlloviç Dostojevskit në ndërtesën e spitalit moskovit për të varfër , Mariinskaja, në familjen e mjekut ushtarak, Mihal Andrejeviç…

Anton Simenioviç Makarenko – Pedagogu i madh Ukrainas

Anton Simenioviç Makarenko – Pedagogu i madh Ukrainas

Lexuar 5046Anton Simeonoviç Makarenko (1888-1939), ishte edukator ruse, lindur në krahinën Çarkov të Ukrainës. Familja u vendos në Kremencug, ku babai i tij ka punuar si piktor për administraten hekurudhore.…