Home » Archives by category » Bota » Emigracion

Mr.Vilson Culaj përuroi romanin e tij “I Dëbuari”

Mr.Vilson Culaj përuroi romanin e tij “I Dëbuari”

Lexuar 2014Padyshim se Mr.Vilson Culaj është një ndër shkrimtarët më talent,produktiv e më i moderuar i përmbi dy dekadave të fundit i cili me krijimtarinë e tij shkruan satirë,prozë,poezi e…

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Lexuar 3496Humanizmi ndaj izraelitve, muxhahedinëve iranian ashtë në genin e shqiptarve Pak histori 3.500 muxhahedinë – refugjatë në Irak Studenta të rinjë muxhahedinë apo muhaxhirë me hovë revolucionar të strukturuem…

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

MIRËSE  IKEN  SHQIPTARËT,  PO  KUSH… MBETI  KËTU ?

Lexuar 3402Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona… Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit…

Brukseli: Nuk ka fluks azilkërkuesish nga Shqipëria

Brukseli: Nuk ka fluks azilkërkuesish nga Shqipëria

Lexuar 2484Bie numri i kërkesave për azil nga shqiptarët në Belgjikë. Këtë fakt e ka konfirmuar vetë ambasada e Mbretërisë së Belgjikës në Shqipëri, e cila i është drejtuar me…

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Lexuar 6845Një dëshmitar kyç në procedurat kundër krimeve të dyshuara gjatë luftës së Kosovës është gjetur i vdekur në Gjermani. Agim Zogaj, e kanë çuar gjatë luftës së Kosovës siç…

Emigrantët, fillon pagesa me kupon

Emigrantët, fillon pagesa me kupon

Lexuar 6139GREQI – Duke filluar nga data 20 gusht 2011, emigrantët që punojnë si ndihmës shtëpiakë (pastruese, kopshtarë, kujdestarë për të moshuarit, roje vilash), etj., por edhe ata që punojnë…

Histori e shkurtër e shqiptarëve në Amerikë

Histori e shkurtër e shqiptarëve në Amerikë

Lexuar 8353Shqiptarët ndahen në dy grupe të shquara Gegë dhe Toskë, të cilët thuajse i ndan lumi Shkumbin që shkon në mes të Shqipërisë. Gegët, që kapin thuajse afërsisht gjysmën…

“Otranto 1997”, familjarët e viktimave kërkojnë drejtësi

“Otranto 1997”, familjarët e viktimave kërkojnë drejtësi

Lexuar 5622Në ceremoninë përkujtimore morën pjesë edhe deputetë të PD-së. Kanë kaluar 14 vjet nga Tragjedia e Otrantos, ku humbën jetën 81 burra, gra dhe fëmijë. Familjarë të viktimave fillimisht…

Vdes shqiptari që dogji vehten me benzinë se nuk mori rrogën

Vdes shqiptari që dogji vehten me benzinë se nuk mori rrogën

Lexuar 2887Historia tragjike e punëtorit të krahut. Djegia në 50% të trupit, fytyrë, gjoks e krahë. Prej kohësh nuk paguhej nga puna, duhet të mbante familjen me bukë. ITALI,Palermo- U…

Itali: Pranohen të gjitha kërkesat për konvertim të lejeqendrimeve për shtetasit shqiptar

Itali: Pranohen të gjitha kërkesat për konvertim të lejeqendrimeve për shtetasit shqiptar

Lexuar 3430Puna në Itali, konfirmohet kthimi i lejeve të qëndrimit të llojeve të ndryshme në leje punësimi. Për 4500 kuotat e miratuara për shqiptarët regjistrohen më shumë se 10 mijë…

Liberalizim vizash edhe me Kanadanë

Liberalizim vizash edhe me Kanadanë

Lexuar 6213Gazeta kanadeze “Toronto Sun” raporton se vendet e Ballkanit Perëndimor mund të lëvizin lirisht vitin e ardhshëm, pas shqyrtimit të një mundësie të tillë nga qeveria kanadeze Kanadaja mund…

‘Vendimi shokues’, jeta e shqiptarit vlen më pak se ajo e një italiani

‘Vendimi shokues’, jeta e shqiptarit vlen më pak se ajo e një italiani

Lexuar 3182TORINO- Mediat italiane e kanë quajtur shokues vendimin e Gjykatës së Torinos për të dëmshpërblyer me 10 herë më pak familjen e një shqiptari që vdiq në vendin e…

S’pranoi pasaportën greke, racizëm ndaj Shkurtajt

S’pranoi pasaportën greke, racizëm ndaj Shkurtajt

Lexuar 6357GREQI- Përplasjet shqiptaro-greke në sport kanë njohur një ditë më parë një situatë të re, teksa futbollisti i kombëtares kuqezi Vasil Shkurtaj ka refuzuar pasaportën e Greqisë. Në fakt,…

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Lexuar 3449Emigrantet të ashtuquajturit skllevërit e bardhë që sot paguajnë për ta hequr lirinë e tyre thjesht për mbijetesë…çfarë absurditetit, pjellë e sistemit shoqërorë kapitalist ku njeriu sot nuk blihet…

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Lexuar 6917Sa shqiptarë ka në të gjithë botën. Këtë pyetje nuk e bëjmë vetëm ne shqiptarët, por edhe të huaj studiues dhe profesionistë. Nëse do t’u referoheshim të dhënave demografike,…

Page 1 of 212