Home » Archives by category » Bota » Bota Aktuale (Page 4)

Përgjimi, BE: Prokuroria të bëjë hetim të paanshëm

Përgjimi, BE: Prokuroria të bëjë hetim të paanshëm

Lexuar 1403Pranimi i dorëheqjes së Metës, BE mbështet Berishën. Dorëzimi i imunitetit, Butler: Inkurajuese Brukseli i bën thirrje organit të akuzës që të përcaktojë vërtetësinë ose jo të videos së…

Arrestohet mjeku turk Yusuf Sonmez i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë

Arrestohet mjeku turk Yusuf Sonmez i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë

Lexuar 2487Ankara, 11 janar – Një agjenci turke e lajmeve raporton se policia ka ndaluar një mjek lokal i dyshuar për kryerje të qindra operacioneve në Kosovë si pjesë e…

Serbia: Sali Berisha furnizoi me armë UÇK

Serbia: Sali Berisha furnizoi me armë UÇK

Lexuar 2460Serbia “akuzon” Sali Berishën si një ndër organizatorët e shitjes së armëve gjatë vitit 1998 për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Prokuroria serbe e krimeve të luftës, kreu i së…

Roma në alarm nga pakot bombë

Roma në alarm nga pakot bombë

Lexuar 1607Pako bombë në ambasadën greke në Romë që përpak sa nuk shpërtheu. Romë – Pakoja e dërguar në rrugën Rossini  përmbante një bombë gati për të shpërthyer. Në alarm shumë…

Itali, Vdes nëna heroinë, luftoi me flakët për të shpëtuar fëmijët

Itali, Vdes nëna heroinë, luftoi me flakët për të shpëtuar fëmijët

Lexuar 1472Katania(IT): Në incidentin me zjarrin, Blerina Meco u bë një heroinë për opinionin italian, pasi kishte sfiduar flakët që kishin përfshirë apartamentin e saj për të shpëtuar tre fëmijët…

Asanzh: Jam viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh

Asanzh: Jam viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh

Lexuar 1764Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange tha se është viktimë e një fushate shumë të suksesshme shpifjesh. Ai i bëri komentet sot gjatë një interviste për një rrjet televiziv amerikan.…

Raporti i KE, Hashim Thaçi ‘bosi’ i trafikut të organeve dhe armëve

Raporti i KE, Hashim Thaçi ‘bosi’ i trafikut të organeve dhe armëve

Lexuar 2121Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci qëndron në krye të një grupi mafioz shqiptar përgjegjës për kontrabandën e armëve, drogës dhe trafikut të organeve në të gjithë Europën Lindore, sipas…

Si, ku dhe kur do të rrafshohen konflikte ndërfetare n’botë?

Si, ku dhe kur do të rrafshohen konflikte ndërfetare n’botë?

Lexuar 2439PËRSE GJITHË KJO URREJTJE FETARE E PUSHTETARVE NË BOTË? POPUJTË PO LËNGOJNË NGA MËNDJET MESJETARE TË PUSHTETARVE A KA SHPRESË BOTA T’I SHPORRI KËTA VRASËSA PUSHTETARËSH? Bota civile euro-amerikane…

Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Lexuar 2127Një udhëheqës i partisë në Ishujt Fereone(ishuj nën pushtimin danez edhe sot) refuzon për të ngrënë me kryeministren e Islandës dhe partneren e saj. Femra e Islandës, presidentja Johanna…

Nënë Tereza në film

Nënë Tereza në film

Lexuar 6092Në qoftë se një aktore femër do të ëndërrojnë të tre rolet kryesore, rolin që ajo do të zgjidhni? Olivia Hussey ishte vetëm 15 vjeç kur ajo në 1968…

SHBA: Arrestohen 10 agjentë rusë

SHBA: Arrestohen 10 agjentë rusë

Lexuar 2394Zyra Federale e Hetimeve, FBI, ka arrestuar dhjetë persona, nën akuzat se kanë qenë agjentë sekretë të shërbimit rus të zbulimit. Qëllimi i të arrestuarve ishte depërtimi në rrethet…

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Lexuar 2591Sektet, si po i shkatërrojnë njerëzit dhe besimet fetare. Në Britaninë e Madhe gjenden gati gjysmë milioni njerëz që i përkasin njërës nga sektet e fshehta, numri i të…

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Lexuar 1979Ne sezonin e veres, vec marketingut, destinacionet e ndryshme turistike ne mbare boten reklamohen edhe ne internet fale pushuesve te shumte nderkombetare. Ne faqe te ndryshme te kushtuara turizmit,…

Danimarka më e shtrenjta në Europë

Danimarka më e shtrenjta në Europë

Lexuar 2352Danimarka vendi më i shtrenjtë për jetesë në BE, Bullgaria vendi më i lirë Nga 27 vendet e Bashkimit Evropian, Danimarka është vendi më i shtrenjtë për jetesë, me…

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Komisioneri i ri europian zgjerimit, çeku Stefan Fule, ish-agjenti i KGB i riaktivizuar, ka konflikt interesi ndaj Shqipërisë

Lexuar 2114Ne shqiptarët dëgjuam për pesë vjet, që nga nëntori i vitit 2004, pra nga fundi i qeverisjes së PS dhe deri më sot, të na flasë për hyrjen në…

Page 4 of 41234