Home » Archives by category » Bota » Bota Aktuale (Page 3)

Ne të gjithë jemi nazista

Ne të gjithë jemi nazista

Lexuar 2060Në një konferencë shtypi në Kanë regjizori danez i famshëm që mori dhe çmim deklaroj: Unë mendoj se brenda nesh e të gjithëve së bashku  ka një tipar të…

Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

Lexuar 10729Kosova, mafia e drogës. Shefi i Shërbimit të Kontrollit të Drogës Federale, Viktor Ivanov  e ka quajtur Kosovën pikë tranziti të heroinës nga Afganistani gjatë rrugës për në Evropë.…

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Lexuar 5023Është konfermuar projekt ligji i Obamës për shëndetësinë që do të bëjë të detyrueshëm instalimin e impianti mikroçip RFID në trupin e njeriut. Objektivi është që deri në fillim të…

Lufta për të besuar fenë kristiane në jug të Sudanit

Lufta për të besuar fenë kristiane në jug të Sudanit

Lexuar 21301. Nafta në Jugë – Faktor konflikti midis Veriut e Jugut Natyrisht, çështja e naftës janë para të mëdha, që luan një rol të madh në tensionet ndërmjet Sudanit…

Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Lexuar 2561Me presidentin e FMN-ës në burgë humbë Greqia një mikë në kohë emergjente. Strauss-Kahn ka shërbyer si një kundërpeshë ndaj vijës së ashpër gjermane kundër Greqisë. Ditte Lilholm, Bruksel E…

Ish Jetimët Danez kërkojnë shtetit Një Ndjesë

Ish Jetimët Danez kërkojnë shtetit Një Ndjesë

Lexuar 2851Arne Roel Jorgensen është rritë në Jetimoren Godhavn(Danimark). Ai është i zhgënjyer se shteti nuk ka kërkuar falje për mungesën e përgjegjësisë. Shtetit nuk tregoi kujdesë në rritjen e…

Italia pajis refugjatët nga Tunizia me viza të BE-së – tensione me Francën

Italia pajis refugjatët nga Tunizia me viza të BE-së – tensione me Francën

Lexuar 2092Grindjet në BE rreth refugjatëve që kanë mbërritur nga Tunizia janë ashpërsuar. Italia ka filluar që refugjatëve të mbërritur nga Tunizia t’u japë leje të përkohshme qëndrimi. Vendet e…

Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë zgjedhje të reja në Serbi

Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë zgjedhje të reja në Serbi

Lexuar 1539Pakënaqësia e serbëve me qeverinë e tyre po shtohet. Dhjetëra mijëra vetë dolën për këtë arsye sërish në rrugë. Ata e akuzojnë qeverinë për korrupsion. Ekonomia është e dobët,…

NATO vazhdon sulmin ajror mbi Libi

NATO vazhdon sulmin ajror mbi Libi

Lexuar 3370Në Londër u mbajtë bisedimet politike mbi Libin e Gaddafit – për të intesifikue operacionin e kapitullimit të Gedafit. Përfaqësuesit e qeverisë nga më shumë se 40 vende u…

Tërmet në Birmani e Tailandë, raportohen 75 të vdekur

Tërmet në Birmani e Tailandë, raportohen 75 të vdekur

Lexuar 2554BIRMANI- Të paktën 75 persona raportohen të vdekur dhe 110 të plagosur si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi Birmaninë. Tërmeti, 6.8 ballë i shkallës Richter u…

Qeveria japoneze nën akuza për situatën e krijuar në Japoni

Qeveria japoneze nën akuza për situatën e krijuar në Japoni

Lexuar 2589TOKIO – Qeveria japoneze e kryesuar nga kryeministri Naoto Kan ndodhet nën akuza të rënda nga opinioni botërorë në lidhje me mangësitë në drejtimin dhe paqartësitë e përmasave në…

Japonia kërkon ndihmë, Tsunami dhe dridhjet e tokës vazhdojnë

Japonia kërkon ndihmë, Tsunami dhe dridhjet e tokës vazhdojnë

Lexuar 4665Rifreskim lajmi 21:24:15 – 12/03/2011. TOKIO – Alarmi nuklear tashmë është eminentë(i vazhdueshëm). Qeveria japoneze i bën thirrje banorëve që ndodhen në afërsi të këtyre uzinave bërthamore të shpërngulen…

Suedezi kanibal vrau dhe hëngri nënën e pesë fëmijëve

Suedezi kanibal vrau dhe hëngri nënën e pesë fëmijëve

Lexuar 3033Kanibali 32 vjeçar suedez Isakin Jonsson ka qenë i dënuar për trajtim psikiatrik, pasi ai në nëntorin e fundit, pra në nëntorin e 2010-tës ka vrarë dhe ka ngrënë pjesë të trupit të dashurës së tij 40-të vjeçare e cila ishte nëna e pesë fëmijëve. Vrasja brutale u krye në Skara të Suedisë…

Detroit: Mbyllen 70 shkolla publike për mungesë fondesh

Detroit: Mbyllen 70 shkolla publike për mungesë fondesh

Lexuar 2695USA, Detroit – Drejtoria Arsimore përgjysmon shkollat publike nga 142 aktuale në 72 shkolla, për shkakë të 327 milionë dollarë defiçit. Numri i nxënësve që ishte 30 për një…

Bosnje: Imami abuzon seksualisht me një minorene

Bosnje: Imami abuzon seksualisht me një minorene

Lexuar 3898Një gjykatë boshnjake e mbështetur në një mori provash e dëshmitarësh ka nxjerrë fajtor imamin apo hoxhën, pasi ka dhunuar seksualisht një vajzë të mitur duke e dënuar me…

Page 3 of 512345