Home » Archives by category » Bota » Bota Aktuale (Page 2)

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Lexuar 1776 SHKËNDIJA GREKE NË FUÇIN E BARUTIT BALLKANIK Kufijtë e Rinj të Krizës. Çërçilli thoshte shpesh që popujt e Ballkanit janë të mbingarkuar nga një mbipeshë historike të cilën nuk munden ta mbajnëmbi shpatulla. Përveç serbëve, që përherë kanë ushqyer…

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Lexuar 1623Reagojnë ashpër Arbëreshët e Italisë kundër deklaratave të parlamentarit të së djathtës ekstremiste greke. Këto ditë, përmes mediave, informohem se qeveria greke, përveçse e përqëndruar në synimin për të zgjidhur çështjen e sajekonomike – e fundosur tashmë në karakatina…

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Lexuar 2222Pedagogjia familjare dhe shteti. Përshkrimi i tragjedisë Një ngjarje tragjike tronditi Shkollën Fillore Sandy Hook dhe gjithë botën. Adam Peter Lanza kishte dy armë me vedi dhe nji në…

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Lexuar 2996Fëmijët i shmangen punëve të  përditshme shtëpiake dhe e përdorin kohën para kompjuterit dhe televizorit. Prindërit janë kundër kësaj mënyre e të jetuarit, por e kanë të vështirë të…

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Lexuar 3248Meksiko – 29 dhjetor (RIA Novosti) 09:06. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për valën e protestave të fundit në Rusi kundër rezultatit të zgjedhjeve…

Trazirat në Kazakistan

Trazirat në Kazakistan

Lexuar 2885KAZAKISTAN – 70 të vdekur në qytetin e naftës. Mijëra naftëtarëve kanë dalë në rrugën e qytetit Zhanaozen, të Kazakistani Jugut. Protestuesit kërkuan paga më të larta dhe dogjën…

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të Rusisë më dt.4.XII.2011

Lexuar 2725Njoftime për zgjedhjet dhe spektri i partive në Rusi. Kreu i KQZ-së të Rusisë Vladimir Çurov dhe Zëvendës kryetari i KQZ-së Stanisllav Vavillov njoftojnë: Sipas rezultateve paraprake të numërimit…

Pranvera Ruse

Pranvera Ruse

Lexuar 3009Analizë politike I. Njoftime mbi Zgjedhjet Parlamentare në Rusi më 4.XII.2011   Po ilustroj me disa të dhana empirike Rezultatet e Zgjedhjeve Parlamentare në Rusi  të datës 4 dhjetor…

Nënë Terezën e do populli rusë por shteti e sulmon!

Nënë Terezën e do populli rusë por shteti e sulmon!

Lexuar 2932SOS! Mos heshtni !!!!! Në Moskë u shkatërrue Strehimorja e Motrave të Nënë Terezes nga autoritetet shtetrore para Pashkëve të vitit 2011 1. Më 24 shtator në Moske do…

Berluskoni jep dorëheqje, Italia feston

Berluskoni jep dorëheqje, Italia feston

Lexuar 1697Pas një bisede të shkurtër me presidentin e Italisë, Giorgio Napolitano, Silvio Berlusconi ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Dorëheqja e Berluskonit vjen pasi dhoma e ulët e…

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Lexuar 2208Ish-Zëvendëspresidenti i Bankës Qendrore Europiane, Lucas Papademos do të drejtojë qeverinë e re të unitetit kombëtar në Greqi, e cila do të ketë për detyrë të shpëtojë vendin nga…

Seksi dhe arabet

Seksi dhe arabet

Lexuar 2588Tradhti, prostitucion, marrëdhënie rastësore, homoseksualitet… Gjithçka është e ndaluar, por ndodh rregullisht në mënyrë të fshehtë nëpër shtëpi të ndryshme. Çdo gjë e treguar hapur nga një shkrimtare guximtare…

Vritet Muamar Kadafi

Vritet Muamar Kadafi

Lexuar 2402Ora 14:30,LIBI – I kapur në flagrancë në vendstrehimin nën tokësor nga forcat rebele, Muamar Kadafi ka thënë: mos qëlloni. I kapur pas marrjes së qytetit të fundit  Sirte…

Roma në flakë nga rebelët Black Bloc

Roma në flakë nga rebelët Black Bloc

Lexuar 2751ROMA – Shok dhe panik në rrugët e Romës. Demostrata e djeshme që sipas organizatorëve duhej të ishte paqësore dhe me qëllimin e vetëm të manifestimit kundra borxhit publik, ekonomisë së…

A ishte atentat kundër Papës Benedikti i XVI-të?

A ishte atentat kundër Papës Benedikti i XVI-të?

Lexuar 3805Në pragë të vizitës së Papës Benedikt i XVI-të në Erfurt ka ndodhur në mëngjes, një incident: Disa qindra metra larg nga Katedralja Square, një burrë u arrestua në…

Page 2 of 512345