Home » Archives by category » Bota » Bota Aktuale

Islanda, revolucioni i “heshtur”…

Islanda, revolucioni i “heshtur”…

Lexuar 605 Islanda, një popull i vogël fiton ndaj financës globale. Ajo e Islandës është quajtur “Revolucioni pa zhurmë” duke përfunduar me rimarrjen e të drejtave të shpërvetësuara nga lobet…

A do ndikoj në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane po të fitoj kandidati republikan Donald Trump?

A do ndikoj në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane po të fitoj kandidati republikan Donald Trump?

Lexuar 2176 Meqë është hera e parë që një kryeministër shqiptar i këtyre 25 viteve te fundit jep opinionin e tij në lidhje me zgjedhjet elektorale amerikane dhe biles arrin të…

Spanja, Indinjohen mediat: Ne djall Eurovizioni e BE, Rroftë Shqipëria

Spanja, Indinjohen mediat: Ne djall Eurovizioni e BE, Rroftë Shqipëria

Lexuar 1887Festivali Europian i këngës jo për herë të parë ka lënë shumë të zhgënjyer. Lista kryesohet nga Spanja. “Në djall Eurovizion dhe në djall Bashkimi Europian, rroftë Shqipëria”- shkruajnë…

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Lexuar 2667 Due të ndaj me ju ket emocion të Flamurit tonë në qafë të Papës tonë. Jam mrekullue me foton e Papës me Flamurin e Kastriotit në qafë, që…

“Mein Kampf” pritet të shitet me nji çmim të trefishtë

“Mein Kampf” pritet të shitet me nji çmim të trefishtë

Lexuar 1800 Dy-vëllime të manifestit racist të Hitlerit shitet nga nji hebre në Los Angeles për 65,000 dollarë   Autori – Associated Press Times hebraike/Jewish Times Stafi Izraelit –  28…

Ndërsa ndodhemi para luftes së tretë botërore (L3B)

Ndërsa ndodhemi para luftes së tretë botërore (L3B)

Lexuar 1884Komploti i Ueijshauptit kërkon:1-Zhdukjen e të gjitha qeverive të rregullta kombëtare.2-Heqjen e trashëgimisë3-Zhdukjen e pasurisë private4-Zhdukjen e atdhetarisë5-Zhdukjen e jetës shtëpiake individuale e familjare, si bërthama ku e cila…

Revoltim në Izrael pas komenteve të Sekretarit Kerry

Revoltim në Izrael pas komenteve të Sekretarit Kerry

Lexuar 1433Ndërkohë që bisedimet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara për paqe në Lindjen e Mesme hyjnë në muajin e shtatë, tensione në rritje janë shfaqur mes Izraelit dhe Uashingtonit.…

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Lexuar 1434Janet Yellen bëri sot betimin në Uashington si kryetarja e re e Rezervës Federale. Zonja Yellen ka qenë zëvendës kryetarja e Rezervës Federale dhe bëhet e para grua që…

Statusi/ PE miraton rezolutën për Shqipërinë, por Hollanda lobon kundër

Statusi/ PE miraton rezolutën për Shqipërinë, por Hollanda lobon kundër

Lexuar 1361Parlamenti Europian votoi rezolutën për Shqipërinë, në të cilën thuhet se “Këshilli duhet ta bëjë Shqipërinë zyrtarisht kandidate për anëtarësimin në BE, pa vonesë”. “Po dërgojmë një mesazh unanim…

BE-ja kërkon arrestimin e Berishës

BE-ja kërkon arrestimin e Berishës

Lexuar 1703Mediat shqiptare në Kosovë dhe në trevat shqiptare në Maqedoni dhe Serbi duket se e kanë interpretuar në një mënyrë tjetër fjalën e eurodeputetit Nikola Vuljaniç. Raportuesi për Shqipërinë…

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Lexuar 1853Populli venezuelan humbi komandantin e tyne. E martë 5 mars 2013, ora 23:00. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez, ka vdekur pas një beteje dy-vjeçare me kancerin, sipas zëvendës-president i…

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

SHBA, polici kanibal: Kam ngrënë dy gra!

Lexuar 1435Një oficeri i policisë se Nju Jorkut akuzohet për rrëmbim, torturë, vrasje dhe më pas ngrënie të dy grave. I identifikuar si Gilberto Valle ai është mbrojtur para gjykatës…

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Shkëndija greke në fuçin e barutit Ballkanik

Lexuar 1676 SHKËNDIJA GREKE NË FUÇIN E BARUTIT BALLKANIK Kufijtë e Rinj të Krizës. Çërçilli thoshte shpesh që popujt e Ballkanit janë të mbingarkuar nga një mbipeshë historike të cilën nuk munden ta mbajnëmbi shpatulla. Përveç serbëve, që përherë kanë ushqyer…

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Greqia me bashkëpunimin e Qytetërimit Europian mohon paturpësisht ekzistencën historike të popullit Arbëresh

Lexuar 1505Reagojnë ashpër Arbëreshët e Italisë kundër deklaratave të parlamentarit të së djathtës ekstremiste greke. Këto ditë, përmes mediave, informohem se qeveria greke, përveçse e përqëndruar në synimin për të zgjidhur çështjen e sajekonomike – e fundosur tashmë në karakatina…

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Vrasësi Adam Lanza, A ishte terrorist apo i sëmurë?

Lexuar 2107Pedagogjia familjare dhe shteti. Përshkrimi i tragjedisë Një ngjarje tragjike tronditi Shkollën Fillore Sandy Hook dhe gjithë botën. Adam Peter Lanza kishte dy armë me vedi dhe nji në…

Page 1 of 41234