Home » Archives by category » Biografi

PO ZHDUKEN SHPIFSIT PA KERKUE FALJE !

PO  ZHDUKEN  SHPIFSIT  PA  KERKUE  FALJE !

Lexuar 240371913 KUR SHKODRA RRAHEJ ME TOPA NGA MALI I ZI… 16 SHKURT 1913: U LE IMZOT ERNESTO ÇOBA NË VAUN E DEJËS… Jo larg nga Kisha ku asht kenë…

Historia e pikturës së Mikelit nga Verona”Kryqëzimi”( Crocifissione di Michele da Verona)

Historia e pikturës së Mikelit nga Verona”Kryqëzimi”( Crocifissione di Michele da Verona)

Lexuar 2033Biografia e Mikelit Da Verona Mikele da Verona lindi në Veronë aty nga vjetët 1469/1470 dhe vdiq midis mujve maj-qershor 1536/1544. Duhet pasë kujdes të mos ngatrrohet me një…

Letra që Ajnshtajni i shkroi të bijës, ku rrëfehet se kush është Zoti…

Letra që Ajnshtajni i shkroi të bijës, ku rrëfehet se kush është Zoti…

Lexuar 2162“Kur propozova teorinë e relativitetit shumë pak njerëz më kuptuan. Ajo çfarë do të zbuloj tani për njerëzimin gjithashtu do të pritet me keqkuptim dhe paragjykim. Po të kërkoj…

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Lexuar 4054 Due të ndaj me ju ket emocion të Flamurit tonë në qafë të Papës tonë. Jam mrekullue me foton e Papës me Flamurin e Kastriotit në qafë, që…

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Lexuar 4460Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë. Shenasi Rama, themeluesi i Shoqatës Studentore…

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Lexuar 5118Ikja e Sali Berishës nga politika pas 23 vitesh, nuk mund të marrë me vete e të “zhdukë” dhe poshtërsitë, krimet dhe qëndrimet e tij antishqiptare, të cilat i…

Laura Vorpsi: Jabanxhinjtë të hyjnë me vizë në Tironë/Video

Laura Vorpsi: Jabanxhinjtë të hyjnë me vizë në Tironë/Video

Lexuar 3593Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Laura Vorpsi në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut ka treguar një anë të cilën shumë prej qytetarëve nuk e kishin zbuluar, ose më saktë e…

Fytyra e vërtetë e Jozefina Topallit(Ҫoba)

Fytyra e vërtetë e Jozefina Topallit(Ҫoba)

Lexuar 8591Jozefina Topalli në sytë e një ish studenteje. Si një ish studente e Fakultetit të Drejtësisë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, kam qënë pjesë e auditorëve ku zonja…

Lidhja bashkëshortore e Shkëlzen e Sadije Berishës

Lidhja bashkëshortore e Shkëlzen e Sadije Berishës

Lexuar 16293Sadija, Bashkëshortja e kontestuar e djalit të Berishës. Sadije Berisha. Kështu quhet bashkëshortja e Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit shqiptar. Një histori dashurie që tronditi të dy familjet respektive për…

“Biografia sekrete” e Sali Berishës

“Biografia sekrete” e Sali Berishës

Lexuar 48996Dokumentat dhe faktet e paraqitura më poshtë janë pjesë nga një seri artikujsh që janë botuar në gazetën “Koha Ditore”, Prishtinë, në vitin 1998. Si dhe dëshmi të një…

Kush është Dick Marty?

Kush është Dick Marty?

Lexuar 5211Pak Biografi. Dick Marty i lindur në Sorengo [Komunë e Kantonit të Ticinios(1.666 banorë) qark i qytetit të Luganos] me 7 Janar 1945-tës. U diplomua në universitetin e Neuchâtel…

35 socialistët me “njollë” në biografi

35 socialistët me “njollë” në biografi

Lexuar 36257Përpara zgjedhjeve të 26 majit 1996, në mars të këtij viti kandidatët për deputetë duhet të kontrollonin pastërtinë e figurës së tyre në një komision që u quajt Komisioni…

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Lexuar 8297Dëshmitarët pohojnë pas 34 vjetësh për Sali Berishën. Tedi Blushi e Hysen Sheshori është një prej mijëra të përndjekurve të regjimit komunist. Por në ndryshim nga të tjerët, ai…