Suv-i më i sigurtë Volvo XC60 në sallonin Gjenevë 2017?

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1186
Modeli është i pajisur me aftësi gjysmë-autonome drejtuese.
Volvo XC60: gjenerata e dytë e SUV-it suedez që u prezantua vetëm gjatë ditës së parë të Gjeneva Motor Show 2017 i dedikuar për shtyp. Modeli i cili vë në shënjestër Audi Q5 dhe Mercedes GLC, është i pari i gjeneratës së re të familjes “60” dhe është ndërtuar mbi një platformën SPA modulare.

XC60 e re vazhdon të nderojë trashëgiminë e versionit të parë e cila mban toplisten e çmimeve për 9 vjet si dhe SUV-i më i shitur në kategorinë e saj në Evropë, me një total prej rreth një milion të tilla të shitura në nivel global.
Në mesin e teknologjive të zbatuara në XC60 e re duhet të theksohet sistemi i ndihmës drejtuese “Rri Assist”, të cilat kemi folur tashmë. Përveç kësaj, përmes sistemit “Pilot Assist”, “Sport Utility Gothenburg” mund të komandojë drejtimin dhe frenimin deri në një shpejtësi prej 130 km / h, por vetëm “në rrugët me shenja të përcaktuara mirë”, thotë prodhuesi. Ndërsa “kondicioneri inteligjent” largon ndotësit e dëmshëm dhe grimcat e pluhurit që vijnë nga jashtë.
Gama e motorëve është e gjërë: XC60 i ri do të fillojë me njësitë naftë D4 me 190 kuaj fuqi(hp) dhe D5 me teknologji PowerPulse të aftë për të zhvilluar 235 kuaj fuqi. Gjithashtu kemi dhe motorin me benzine T5 me 254 kuaj fuqi dhe T6 që me turbo dhe kompresor arrinë 320 kuaj fuqi dhe 400 Nm çifti rrotullues, citoj ndër të tjera në deklaratën zyrtare Henrik Grin, zëvendës presidenti i produkteve dhe i cilësisë në grupin Volvo.
Megjithatë për ata që dëshirojnë shpejtësinë do të preferojnë të zgjedhin XC60 hibrid i cilin monton një T8 Twin Engine e XC90 që prek 407 kuaj fuqi që shtyjnë makinën të arrijë nga 0 në 100 km / h për 5.3 sekonda.
XC60 e re hynë në prodhim në prill 2017 në stabilimentin Torslanda Volvo në Suedi./Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 15/03/2017. Filed under Automobili. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.