Abetaret e gjuhës shqipe një risi në Fondin e Librit të Rrallë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 1769
 

Shkodër – Sot në ditën botërore të librit biblioteka shkencore universitare “Luigj Gurakuqi”(BUSH), në vazhdën e dixhitalizimit të librit prezantoi për herë të parë, fillimin e dixhitalizimit të abetareve shqipe të rralla.
Ku vlen të përmenden abetaret e Ndre Mjedës, Luigj Gurakuqit, Mati Logorecit, Gaspër Beltojs, Gaspër Benusit etj.
Ajo që spikati ishte pikërisht dëshira dhe kujdesi për një hapje të arkivave universitare mbi gjuhësinë dhe ata që punuan dhe studiuan në lëvrimin e shqipes dhe alfabetit shqip.
Vlen të përmendet puna me dedikim i stafit bibliotekar me në krye drejtoreshën znj. Alida Luka.
Edmond Pjetri/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 22/04/2016. Filed under Arsimi shqiptar,Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.