1945 – 2015 70vjet shqiptarët nën “PERKRENARE” betoni

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2446
Perkrenare betoniNë 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë…

17 Janar …

■Plot 70 vjetë që u dhunue Atdheu dhe Flamuri i Gjergj Kastriotit…

Një za ushtoi pranë kompanjelit ku partizanët vune Flamurin e Shqipnisë me yllin e kuq.

Ishte… At Gjergj Fishta…

                                             ÇOHI, TË  VDEKUN !

Shqiptarë, a ndiet ? Evropa, mrrutë e ndytë,

Shkerdhye me Evrej t’ Parisit e t’ Londonit,

(Se cilës dreqi ia plasi të dy sytë

E marren ma s’ e sheh, njitash n’ e s’ vonit)

E bani gjyq, qi t’ nipat e Kastriotit

Shkjeve t’ Balkanit urë t’u rrijnë mbas sotit.

Po; per Shqiptarë pleqnue e ka Evropa,

Qi shi njatyne urë t’u rrijnë perdhé,

Të cilët Kishat rrënue ua kanë me topa

E n’ djep foshnjet e njoma ua kàn pré:

Qi t’ ndertat vasha u kanë koritë përdhuni

E rrugash bamë i kanë me vdekë ûni.

E mbas sotit Shqiptarët n’ gjuhë t’ huej do t’ flasin;

E gjakësve t’ vet do t’ bajnë këta t’u ngjatët jeta?

Hajnat lapera zotni do t’ thërrasin,

E t’ pa rodit do t’ i apin pagë e t’ dheta;

Me armë shqiptare, n’ za gjithmonë e n’ namë,

Sogje Shqiptari shkjaut do t’ rrijë sot n’ kambë.

Ah vaj! Ah kob! A ka ma zi n’ ketë jetë?

A ka si i bahet kujt ma tepër dhúnë?…

Ehu! Shka do t’ bajnë, thue, tash Shqiptarët e shkretë:

Ata, qi m’ vedi pasë e kanë kanunë:

Ata, qi n’ dej kanë gjak të Skenderbeut:

Qi shekulli mbajtë i ka per burra t’ dheut? –


***

            Urra! Po, djelm! Shqiptar kushdo ka lé,

            N’ mos mujtë Shqiptar me mbetë, Shqiptar t’ hijë n’ dhé!     

            E n’ kjoftë se lypet prej s’ hyjnueshmes Mëni,

            Qi flijë t’ bahet ndo ‘i Shqiptar m’ therore,

            Qé, mue tek m’ keni, merrni e m’ bani fli

            Per Shqiptari, me shue çdo mëni mizore. –

            Oh! Edhe pa mue Shqipnia kjoftë e rrnoftë

            E nami i sajë per jetë u trashigoftë!

Po: Rrnoftë Shqipnia! E porsi krypa n’ Dri

            E porsi krandja e thatë n’ nji flakadâ,

            U shoftë me arë, me farë me mal me vërri

            Kushdo Shqiptar, qi s’ brohoritë me zâ,

            Kushdo Shqiptar, qi s’ brohoritë me uzdajë

            Oh! Rrnoftë Shqipnia! Rrnoftë Flamuri i Saj!

                                   (Marrë nga Lirikat: “Surgite mortui!”)

***     

■Nëse në vitin 1913 kishte mbetë një “copë” Shqipni, po i themi…                   

Në vitin 1945, Aleatët e robnojnë Shqipninë e Gjergj Kastriotit, nën zgjedhen e eger të shovenistëve sllavokomunistë të Titos… Qeveria kukull e Tiranës, i dorzohet një tirani sa anadollak aq tradhëtar dhe i pabesë, që për kolltuk të vet vret e therë edhe kunatin…

At Gjergj Fishta vertetë se u “perjashtue” nga shkollat Shqiptare… Pse, vepra e Tij asht e papersëritëshme dhe e panjohun nga brezat pasuese… Ai parandjente:

Qé, mue tek m’ keni, merrni e m’ bani fli

Per Shqiptari, me shue çdo mëni mizore. – 

 – Po, a u shue deri sot ajo mëni mizore? – Urrejtja ndaj Tij…nuk shuhet!

Lè të flasin zani i vertetë i Historisë së Pergjakëshme 47 vjeçare të Popullit Shqiptar…

Lè të flasin varrezat nën “Perkrenaren” e betonit…

                                   Ata, qi n’ dej kanë gjak të Skanderbeut:

Qi shekulli mbajtë i ka per burra t’ dheut? –

E nuk janë aq pak sa kujtojnë… Po, janë mbi 50.000 viktima të kësaj robnije 47 vjeçare…
Fritz RADOVANI/Proletari.Com
Melbourne, Janar 2015.

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 16/01/2015. Filed under Data Historike,Diktatura komuniste. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.