Ja lista e plotë e pushtetarëve të qeverisë Berisha që përfituan kredi si të pastrehë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5811
Sali Berisha e Luli BashaZbardhen të tjera fakte rreth historisë së zezë së korrupsionit me përfitimin e kredive me interes zero dhe kredive të buta, nga oborrtarët e pushtetit të Sali Berishës. Gjatë tetë viteve në pushtet, Sali Berisha e ktheu Entin Kombëtar të Banesave në një çerdhe qokash, ku shpërbleheshin militantët, për besnikëri dhe bindje ndaj familjes dhe partisë. Abuzimi me dhënien e kredive me interes zero për të “pastrehët” është ndoshta rekordi më i madh historik i qeverisë së kaluar sa i takon shpërdorimit dhe përvetësimin të parave të shqiptarëve, duke ushqyer me benefite të paligjshme klanin e pushtetit. Zyrtarë të lartë të qeverisë së kaluar, me apartamente dhe vila në Tiranë, kanë marrë kredi me interes zero si të pastrehë, për të ndërtuar vila të tjera në bregdet. Në kushtet kur në kryeqytet ka mijëra familje të pastreha, kreditë kanë shkuar për rrethin e familjes Berisha, për të ndërtuar shtëpi të dyta apo të treta. Sot dosja është në prokurori. Po kush janë njerëzit që kanë përfituar kredi me interes zero nga Enti Kombëtar i Banesave.

Gazeta “SOT” boton listën e plotë të zyrtarëve të PD, të cilat kanë përfituar padrejtësisht kredi me interes zero. Bie në sy emri i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika, i cili në vitin 2011 ka marrë 5.000.000 lekë kredi; deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, në datën 12.02.2011 ka marrë 5.000.000.00 lekë kredi; deputeti i PD, Gjergji Papa, në datën 4.4.2012 ka marrë 5.000.000 lekë kredi; nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo, në datën 02.03.2011 ka marrë 5.000.000.00 lekë kredi; ish zv.ministri i Financave, Nezir Haldeda, në datën 21.12.2010 5.000.000 lekë kredi; ish ministri i Punës, Spiro Ksera, në datën 04.11.2010 ka marrë 5.000.000 lekë kredi.
Ja zyrtarët që kanë marrë kredi si të pastrehë 
1. Nejla Peka
2. Endri Hasa
3. Ndue Paluca
4. Nikoleta Paluca
5. Shkëlqim Spahiu
6. Agim Kukeli
7. Selma Pagria
8. Krenar Çarçani
9. Arben Doci
10. Hasan Metuku
11. Klodiana Cankja
12. Kleves Bitro
13. Marjana Papa
14. Migena Bakalli
15. Eva Pustina
16. Vjollca Serjanaj
17. Gjovalin Prenga
18. Ëngjëllushe Dajko
19. Besnik Çobaj
20. Spiro Ksera
21. Diana Troshani
22. Bashkim Shehu
23. Aurel Isaj
24. Ylli Alushi
25. File Ruka
26. Zefina Hasani
27. Paulin Kodra
28. Ilir Ibrahimi
29. Shkëlzen Çekrezi
30. Nezir Haldeda
31. Fatmir Konja
32. Donika Capi
33. Vasil Bicaj
34. Skënder Uku
35. Iva Zajmi
36. Elvis Çefa
37. Luan Përzhita
38. Ilir Pecnikaj
39. Lida Llakmani
40. Adriatik Alimadhi
41. Sonila Baka
42. Marsjola Duro
43. Edmond Arizaj
44. Oerd Bylykbashi
45. Elton Pasku
46. Marsida Omari
47. Vasil Curi
48. Enno Bozdo
49. Erkand Qerimaj
50. Kostandina Bezani
51. Isa Mella
52. Kujtim Sheshi
53. Elona Stavri
54. Arjana Çela
55. Kastriot Dervishaj
56. Arber Basholli
57. Julian Zonja
58. Xhevahir Spahiu
59. Majlinda Bozgo
60. Arben Shkodra
61. Etrid Teliti
62. Avni Nezaj
63. Arben Skënderaj
64. Eduart Ypi
65. Arben Dollapaj
66. Gentiana Dorezi
67. Gerd Hoxha
68. Roland Bejko
69. Dritan Ylli
70. Sabah Jemishta
71. Josel Pashko
72. Ramiz Metaliaj
73. Liljana Mlloja
74. Endri Mataj
75. Agron Gjekmarkaj
76. Marjeta Zaimi
77. Metush Saraçi
78. Elona Varfi
79. Endrit Lami
80. Aleksander Muskaj
81. Pëllumb Pacani
82. Apostol Prifti
83. Ivi Kaso
84. Valbona Vata
85. Merita Selimi
86. Bernina Kondi
87. Aleksander Cavo
88. Cercis Durmishi
89. Flamur Kuci
90. Alida Cepele
91. Saimir Bala
92. Kostana Furxhi
93. Edit Harxhi
94. Mevlud Matraku
95. Behar Dibra
96. Vikena Kamenica
97. Alban Serani
98. Manjola Merlika
99. Ermal Gjinaj
100. Ervin Metalla
101. Elvana Tivari
102. Florjan Nuri
103. Rezart Tërshana
104. Enver Bytyci
105. Evelina Koldashi
106. Visho Lika
107. Haris Murana
108. Flora Pogace
109. Mentor Beqa
110. Esat Hasani
111. Ilir Kondi
112. Dorjan Teliti
113. Abaz Hado
114. Enkeledi Hajro
115. Ardit Çela
116. Gentiana Bektashi
117. Denis Gila
118. Mira Zoto
119. Ilir Mece
120. Resmi Hibraj
121. Rozeta Kuka
122. Sefer Korbeci
123. Odeta Kromici
124. Gjergji Papa
125. Fatmir Hoxha
126. Erald Elmasllari
127. Aurel Lamçe
128. Dritan Reshka
129. Aljona Mansaku
130. Sami Nezaj
131. Flir Mosho
132. Drita Mandreja
133. Juljan Haxhiu
134. Selman Tema
135. Ermal Zaimi
136. Ëngjëllushe Llane
137. Veap Aga
138. Agron Tufa
139. Aneta Ndreu
140. Rexhep Polisi
141. Dede Kasneci
142. Sidrit Malevi
Eneida Jaçaj/Gazeta SOT

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 07/04/2014. Filed under Korrupsion,Politika,Skandale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.