Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2027
Janet YellenJanet Yellen bëri sot betimin në Uashington si kryetarja e re e Rezervës Federale.

Zonja Yellen ka qenë zëvendës kryetarja e Rezervës Federale dhe bëhet e para grua që drejton këtë institucion në historinë e tij 100 vjeçare.

Disa ekonomistë thonë se zonja Yellen ka gjasa të ndjekë politikat fiskale të ish-kryetarit Ben Bernanke, që i reduktoi përqindjet e interesit në nivele historikisht të ulëta, si pjesë e një përpjekjeje për ta nxjerrë ekonominë nga kriza.

Por ekspertë të tjerë thonë se ajo mund ta vërë theksin tek lufta kundër papunësisë./VOA

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 03/02/2014. Filed under Bota Aktuale,Ekonomia Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.