5 gjëra mbi seksin…që ndoshta nuk i dini

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2594
seksiSeksi është gjithmonë diçka emocionuese , interesante … dhe misterioze . Ka gjithmonë fakte tepër të veçantë që jo të gjithë i dinë . Këtu janë pesë gjëra që ju ndoshta nuk e dini për seksin .

Gjenetika ndikonë në moshën në të cilën humbet virgjëria.
Sigurisht , faktorët psikologjikë dhe kulturorë kanë një peshë shumë të rëndësishme , por sipas Nancy Seagal , një studiuese në fakultetin e psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë , ka faktorët trashëgues që luajnë një peshë të konsiderueshme . Një hulumtim mbi binjakët e ndarë në lindje, ka treguar se binjakët , pavarësisht se janë rritur në ambjente familjare dhe kulturore të ndryshme , ata kanë tendencë për të humbur virgjërinë e tyre në të njëjtën moshë .

Klitoris është një organ i brendshëm.
Deri disa vite më parë  ishin shumë që nuk kanë e njihnin ekzistencën e klitorisit , tani ka shumë që në realitet ajo që shihet është vetëm maja e ajsbergut . Në të vërtetë Klitori është i vendosur  në legenin e femrës , dhe arrin të përqafoj  vaginën. Vetëm në vitin 2009 është arritë skanimi i plotë i organit në 3D(tre dimensional).

Sperma është e pasur me ushqyes.
Sperma përmban të njëjtën sasi të proteinave albuminë aktuale të një vezë plus vitaminës C , kalciumit , magnezit , kaliumit , vitaminës B12, zinkut dhe antioksidantë .

Marrëdhënia seksuale është kura e bukurisë më e mirë për femrat.
Seksi mund të jetë shumë më efektive se sa një seancë në një sallon bukurie : kur një grua ka marrëdhënie seksuale , në fakt , nivelet e estrogjenit e saj dyfishohen, ndër të tjera , duke e bërë lëkurën më të butë dhe me shkëlqim po ashtu dhe qarkullimin e gjakut periferik . Si rezultat përfitim për shëndetin dhe lëkurën.

Pilula mund të ndryshojë shijen e grave për burrat.
Sipas disa studiuesve , pilula mund të ketë si efekt anësor që femra të humbas interes për partnerin e saj, sepse mund të influencoj në shijen për meshkuj . Pavarësisht nga fakti se gratë që marrin kontraceptive oral kanë marrëdhënie të gjatë , ato do të jenë edhe më pak të kënaqur me jetën e tyre të seksuale. Efekti do të jetë për shkak të efektit qe krijon pilula në hormonet që qarkullojnë në tru.
Notizie.delmondo.info

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 26/12/2013. Filed under Mjeksia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.