Automobili fluturues

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2050
Makina fluturueseInxhinierët  lodhen prej vitesh për të krijuar një makinë që mund të fluturojë . Shumë kanë qenë prototipat . Kjo e fundit vjen nga Sllovakia . Është një makinë që mund të lëvizin në trafik si të tjerat dhe pastaj për të hapur krahët dhe fluturuar. E gjatë gjashtë metër dhe arrin 16 metër me krahët e hapur ku secili krah është rreth 8 metra i gjatë. Mund të mbajë në fluturim dy vetë dhe peshon 450 kg . Përdorë një kornizë metalike , një trup në fibër karboni dhe një motor ROTAX 912 me 80 kj fuqi i cili mund të arrijë në asfalt deri në 160 km/h dhe që fluturonë me 200 km/h , pasi të ketë hapur krahët fluturues .
Aeromobili 2.5 përgatit modelin për prodhim , i cili do të jetë Aeromobili 3.0 .

Stefan Klein , inxhinier dhe projektuesi :
” Dëshiroja të integroja teknologjinë moderne të komunikimit , ku të zhvillojmë një dizajn tërheqës që do ta bënte këtë produkt jo të çuditshëm në rrugë . “

Ky inxhinier 52 vjeçar , piloti për hobi , është krijuesi i të gjithë konceptit . Ai donte të kurorëzonte ëndrrat e tij të makinave fluturuese që përkundëte që nga studimet në Akademinë e Arteve të Bukura dhe Dizajnit në Bratislavë . Gjenerata e re e Aeromobilit 3.0  duhet të dalë në dritë në vitin 2014 . Modeli i ardhshëm do të prodhohet në një seri të kufizuar , por shpresa është për ta bërë atë të përballueshme për publikun e gjerë. Problemi thelbësor është gjithashtu për të gjetur hapësirë ​​për të marrë off se nuk do të jetë aeroportet konvencionale .

Shtrohet pyetja, ky mjet a mund të bëhet një mjet për transportin e përditshme ?/EuroNews
Përgatiti në shqip: Edmond Pjetri/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 25/12/2013. Filed under Shke-Tek. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.