Dritat e Tivolit(Danimark)

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2139

Tivoli – Danimarke

Për të moderuar ankthin e modernizimit njeriu ka shpikur parkun e lojarave. I dyti më antiku dhe më i famshmi në botë është pikërisht Tivoli i Kopenhagenit në Danimarkë që në hapjen e tij në vitin 1843 është parku stinorë më i vizituar në botë. Një “pazar” i rrotullave, atraksionit, performancës dhe kulturës që e bëjnë të përshtatshëm për çdo publik.

Elen Dal(Ellen Dahl) shefja e zyrë së shtypit për Tivolin: “Besoj se këtu njerëzit vijnë më shumë këtu veçanërisht për dritat dhe skenën e përgjithshëm . Ne kemi disa ndërtesa me arkitekturë të madhe me dekorime spektakolare . Njerëzit vijnë për këtë . “

Një nga tërheqjet kryesore me shijen e vjetër është një tren /malet ruse e ndërtuar në vitin 1914 .
Është gjithashtu një nga të paktët në botë që ende ka shofer që moderon shpejtësinë .

Nikolaj Jakobsen , shofer : ” edhe unë mendoj kështu, është më e sigurtë përveç se bën çdo udhëtim një gjë të veçantë . Ka dy lloje të ndryshme udhëtimi për fëmijë dhe të rriturit . Kështu që duhet të përdori frenat në mënyra të ndryshme . Kur bie shi dhe kur bën ftohtë duhet të jem më i kujdesshëm sepse lagështira dhe ngrica e bëjnë rrugën më rrëshqitëse. Çdo udhëtim është unik . “

Por rrotullat nuk janë e vetmja tërheqje . Deri më 31 dhjetor , Tivoli paraqet një seri shfaqjes të tilla si “Burimet e Dritës” dhe baletit “Arrëthyesi” nga Ҫaikovski . Pas kësaj date Tivoli mbyll dyert e saj për ti rihapur në prill, pasi të kaloj dimri nordik ./EuroNews
Përgatiti: Edmond Pjetri/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 25/12/2013. Filed under Interesante. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.