Droga – maxi operacion i policise financiare italiane me 54 persona te arrestuar

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2399
Padova (10 nëntor) – Blic në Padova kundër trafikut të drogës të kërkimeve dhe inspektimeve të arritur nga një urdhër arresti në shtëpitë e 54 njerëzve . Grupi eshte i drejtuar nga një familje shqiptare me bazat operative në Francë, Holandë, Spanjë, Veneto, Lombardia, Friuli Venezia Giulia dhe Marche.
Hetimi i quajtur ”Nafiza” eshte kordinuar nga prokurori i Padoves i cili po hetonte prej më pak se nëntë muaj dhe ka ndihmuar për të sjellë para drejtësisë një total prej 74 trafikantëve të drogës dhe tregtarëve të drogës, dhe për të kapur më shumë se dy kilogram e gjysmë heroinë, 350 gram kokainë, dy hektogram hashash, 262 pilula Viagra Cialis, 25,500 € euro, dy makina, 25 telefona mobil, dhe shumë karta mobili.

Jane arrestuar 32 tunizianë, 15 shqiptarëve (duke përfshirë edhe një grua), 15 italiane, 8 marokenë, një rumun, një nga Kosova, një algjerian dhe një ekuadorian. Vetëm droge e sekuaestruar, nëse do shitej ne treg do i sillte fitime organizatës rreth 200,000 euro.

Jane raportuar në gjykatë 20 persona për shpërndarje të drogës, 13 për shkelje të ligjit të emigracionit, dhe katër të tjerë për krime të ndryshme: nga shkelja e rregullave mbi udhëzimeve kombëtare për ilaçet e deri tek mbajtja e armëve dhe municioneve pa lejeve.

Copyright Proletari.Com


Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 08/05/2010. Filed under Mafia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.