Drejtori i burgut komunistë në Gjyq!

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2441

Parulla kundra Aleksander Visineskut Mesazhet për Alexander Visinesku(Alexandru Vişinescu) torturues: “Vdekja të pretë!”

Përqendrimi i madhë nga shtypi i artikujve në listën e torturuesve komuniste, se mbeti pa u ndeshkue per krimet e kryera një ish drejtor i burgut në Rumaninë komuniste, ka zgjue reagime nga rumunët. Më shumë postime nga “viktimat” u shfaqën dje në mbramje në bllokun e pallateve ku banon Aleksander Visinesku.
Natën e martë, pranë ndërtesës në qendër të Bukureshtit, ku jeton ish torturues, tani në moshën 88 vjeç, në faqet e mureve janë hedhë shënime si “Torturues”, “Vdekja të pret!” etj, Trokitini në derën e tij dhe pyeteni; a jeni në shtëpi? Vdekja të pretë “ose” Visinesku në Tribunal penal në gjykatë “
Aleksander Visinesku, ish-komandant i burgut të “Ramnicu Sarat”, ishte një nga torturuesit ma mizore komuniste të Rumanisë, i cili ka justifikue mizoritë nga fakti “i vetëm i përmbushsjes të  funksionit.”Emni ashtë ngritun tashmë në një padi penale jo për vrasje e tortura, por për gjenocid.
Eksponentë të tjerë të listës të ish-torturuesve nga periudha komuniste do të zbulohet gradualisht në ditët e ardhshme. Në këtë listë janë identifikuar 35 komandantët e burgjeve gjatë 1947-1965 të burgjeve komuniste të udhëhequra nga ku ata u burgosën fshatarë, priftërinjë, legjionarët liberale, oficerët e ish regjimit apo edhe fshatarë të thjeshtë të cilët nuk pranuen kolektivizimin. Sipas vlerësimeve të Institutit për Hetimin e Krimeve të Komunizmit dhe Të Memories të Azilantve Rumunë, më shumë se 100.000 të burgosur politikë vdiqën në burgje në Rumani në një dekade të vetme. Askush nuk u mbajti përgjegjsi për këtë gjenocid ndaj të burgosurve poltikë.
Burimi: FrontPress
Përgatiti: Proletari.Com
04/09/2013

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 04/09/2013. Filed under Komunistet Botëror. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

3 Responses to Drejtori i burgut komunistë në Gjyq!

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.