Gratë e bukura në PD – kurthi i intrigantit Lulzim Basha

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 15838
Rrëzohet zëvendësministrja e integrimit Grida DumaEpisodi i Grida intrigante Duma/Shqina si kandidate e parlamentit.

Në Kuvendin e Grave të Partisë Demokratike në Tiranë të mbajtun më 3 maj të 2013 u prezantuen zonjat si kandidate të parlamentit të 23.6.2013 dhe zyrtare të nalta të piramidës të shtetit. Në mikrofon folën gra me karrierë, që ishin krenaria e kombit të civilizuem. Natyrishtë, që në raste të tilla ndodhin edhe episode groteske, që e banë shumë edhe ma të kandshme. Me një turrë i vërsulet podiumit një shoqe e njohun për llafollogjira nëpër ekrane me emnin, shoqja Grida (baba Agim Shuaip Duma Durrës – 28.6.1950)Shqina e dtl. 11.6.1977 me banim në Njësia Bashkiake Nr. 10 Tiranë, e cila foli në podiumin e Grave të PD-ës dhe në krahasim me të tjera zonja mos me ja zbehë hakun mori duartrokitje. Çudia e madhe ishte se në pauzën e duartrokitjeve të stimulueme nga banda e Lulzim (baba – Xhelal Abdyl Basha e dtl.31.10.1936, vllai Erlind Xhelal Basha 27.3.1978) Bashës(dtl.12.6.1974 – banon në Tiranë -Njësia Bashkiake Nr. 8) u vrejtë se shoqja Duma/Shqina kaloi në ekstazë, i humbi drejtshikimi i saj dhe u zhyt në detin e delirit të madhështisë. E ngrata shoqja Grida Duma/Shqina retë e fjollta e dergjën në kremin e parfumeve të epshit erotik të pushtetit, duke e pa vedin si kryetare e Kuvendit Popullor, si zev-kryeministre e madje edhe si presidente e shtetit.  Deri këtu shoqja e ngopi egon e saj dhe thelloi gjoksin prej pule prej të rrahunit në podium dhe e mbushi barkun e llamarintë plotë me lugë të zbrazëta. Nga fjalomania e njohun e saj e konsumueme tashmë stereotipe e të pakuptimta e tej të neveritshme nëpër ekrane televizive, priti publiku si zakonishtë si koleget e saj të krenohen me arritjet e kolegeve  ndër tjera edhe dy zonja të suksesshme në piramidën legjislative dhe ekzekutive si zonjat Jozefina Topalli si numër dy e shtetit shqiptar dhe Majlinda Bregun si ministre, që nuk i permendi.

Por siç përshpëritej se shoqja Grida Dume/Shqina e dëshmoi se ishte e grupit anti Jozefina në PD, që njihet si grupi i Lulzim intrigant Bashës, kur nuk e përmendi dy zonjat në piramidën e shtetit. Mbasi broçkolliti idjotizma psikopatike të saj, syni i popullit rroku me thanë të drejtën veshjen e pahijshme ekstravagante për një grue me detyre zev-ministre e një shteti, me një fustanë të ngjeshuna për trupi, ku binte në sy format e linjave të gjoksit, të vitheve, të shalëve dhe me këpucë ekstravagante, e zhigatun në bojna të kuqe e parfume supër të shtrenjta si duket të faluna nga studentët e universitetit  për një qyqe notë kaluese sa për ta pasë lakmi. Kjo siç duket e stërvitun nga profesioni i saj psikologe na serviri pamje sfilate konkuruese me dy zonja të suksseshme në karrierë si zonjat Jozefina dhe Majlinda si dhe për të hipnotizue pjesën e naivëve të meshkujve me karrierë. Harruem se kishte veshun Grida, antarja e bandës të Lul Bashës edhe nji palë këpuce lustrafini me ato taka të holla e të gjata, që vetëm balerinat e stërvituna mund të ecnin lehtë. Dreqi i rolit të saj që vetë e kishe për zemër si dhe të orkestruem prej liderit Lul Basha i eci bajagi mirë, por ja ai dreqë ekrani televiziv na fotografoi shoqen Grida ndryshe nga një pamje gjeneraleje me grada triumfi, sfilatëse veshjesh në paradën e papërshtatshme politike. Por thonë që politika ashtë prostitucion seksual si dy vemje të shëmtueme të një pellgu kënete. Pas 8 minutash e disa sekondash fjalimi të saj dhe duartrokitje shoqja prej vrerit që hodhi me mohimin e dy zonjave para Kuvendit të Grave të PD-ës u rrëzua duke zbritë plotë triumfë intrigash nga podiumi përtokë si bishë e tërbuem. Gjithë salla u habit me të dhe ju dhimbë se kishte marrë revansh duke i shpallë luftë anmiqsore zonjës Jozefina dhe eprores saj, zonjës Majlinda Bregut, që nuk e njeh se kush ashtë, se nga vjenë e çfarë lloj biçimit ashtë. Fustani i ngjeshun dhe takat e nalta e tradhtuen, ishin një intrigë brenda rolit saj grotesk.

Kadal! ”Ndalu begë se ka hendekë: thotë populli i urtë!” Pritë të tjera rrëzimesh edhe ma zi se kaq. Ky rrëzim para publikut të tregoi se të tjera thyerje qafe ke me pasë sepse je ngjitë nalt pa meritë, bazue në intriga. Populli ashtë i sigurtë se shoqja Grida ashtë tipë arrogante dhe si e tillë e pakorigjueshme e kjo me  kenë suksesi i dështuem, që do e përdori Lul basha – Argita Berisha derisa ta shqelmoji një ditë. Menjëherë  shiqova kurikulumin e saj dhe më shastisi me një listë të gjatë me arsimime e kualifikime shkencore, por kur sheh rreth e rrotull kolegë të saj me kësi titujsh, shoqja Grida na duket lilipute e groteske, pasi tituj janë ba sikurse kategoritë që merrnin dikur puntorët me një kafe e nji konjak, hahahahhahaaaaaaa! Një qerre titujsh dhe turnesh si mis nëpër botën ish komuniste. Ku dhe si i mori ato tituj dhe na ditka vetëm dy gjuhë; anglishte dhe italishte e ban të pabesueshme meritën e titujve shkencorë. Shifeni se sa e kualifikueme kenka kjo shoqe, që duket se i ka fitue nga paraqitja e veshjesh ekstravagantesh dhe llafollogjia boshe e pompoze, që kapardiset nëpër ekrane sikur kjo ashtë e kush tjetër. Një grue, që sapo hapë gojën të lenë përshtypjen e një grue arrogante, shtirëse, egoiste në kulm, hakmarrse dhe një karrieriste me çdo çmim, një femën e gatshme për konfrontime. Një njeri e lindun për adoptime klanesh nga ma të rrezikshme, që kujton se do të ketë fund të lavdishme me këtë portretë të shëmtuem.

Shoqja Grida Agimi që i pëlqen të thirret me mbiemnin Duma nga burri Shqina.

A ashtë e moralshme të qeshet kur dikush rrëzohet përtokë? Normaliteti i logjikës nuk e pranon, por me gjithë atë rolë që luejti shoqja Grida me aq paturpësi ra ne sy në atë masë zonjash të nderueme e bani të publikun aq fortë sa që pritën ta shifnin me një kavilje të thyem. Me këtë revansh që ka marrë kjo shoqe e ka të sigurtë karrocën që ja pregatitë fundi i karrierës politike. Jozefinën e Majlindën duhet me i konkurue me ndershmëni, me vlera dhe jo me nihilizëm, me arrogance palaçosh sikurse demostroi dhe mbeti e shënueme si figure shumë negative me një rrezikshmëni në listen e atyne që po drejtojnë bashkitë dhe qeverinë. Në fund kuptoi populli se rasti tipik i shoqes Grida ishte e guzhinës të super-intrigantit Lulzim Xhelal Basha me bekimin e bijës të sulltanit të Viçidolit. Grida u përdorë nga intriga Basha-Ergita Berisha kundra Jozefinës meqenëse nuk ashtë burrë, por burrac, kulim të përballet direktë me zonjën e hekurt. Lul Basha përdorë masha gra karrieriste të dobta kundra kundërshtarve politikë brenda rradhëve të PD-ës, që nuk gëzon nga shumica dërmuese e Këshillit të Lartë të PD-ës asnjë simpati, pasi pa merita flutori me katapultë prej 2005 në poste mat ë nalta të qeverisë. Synimi i ksaj maskarade politike të kurdisun nga guzhina Lulzim Basha – Argita Berisha/Maltezi ishte të diskretitonte dy zonjat e PD-ës, por fundi ishte i turpshëm për shoqe Grida dhe për çiftin Lul Basha-Argita Berisha. Nuk ka teatër intrige të fëlliqi bukurinë dhe kontributin e dy zonjave në politikë dhe në pushtetë. A e nderoi bandën Lul Basha- Argita Berisha që në kohën e zgjedhjeve elektorale që duhet dëshmue mobilizim për t’u bashkue kundra opozitës së majtë, merret me luftra kaçakësh brenda partisë demokratike, kundra dy grave? Luli nuk ka asnji interesë partiakë, nuk ka asnjë vlerë morale për gratë. Njësoj si Edvin Rama, po afron brenda PD-ës njerëz të bashkisë dhe po largon me intriga e nxitje përçarëse brenda partisë demokratike personalitete të djathta. Një lojë ma e shëmtueme se e ish kolegut tij, Edvin Rama. I mbshtetun pas derës së bashkisë Tiranës, Lul Basha do të ngjisi karrierën pushtetare dhe do të rrëmbeji fronin e kryetarit të PD-ës vetëm me poshtërsina sikurse Edvin Rama –modeli i antishqiptarisë.

Shoqja Grida e ka fillue karrierën në politikë me nji turrë a vrap, për një agjendë programore refraktare, tepër agresive, me mllefe e urrejtje, me arrogancë, me një tipar tej super negativ atë te qenit Dominante kudo, që asht cilsi e njerzve despot, kanibalë, të unshëm për të rrembyer fronin dikujt me mnyra nga ma terroiste tuj u kamuflue në çadrën e intelektualit. Fundi i saj ka me kenë e turpëshme dhe do përfundoji në kazanin e plehrave të kohës. Intriga dhe dashuri asht një dramë e Shilerit. Ndërsa drama tjetër asht tuj e shkruejt vet shoqja Grida ” Intrigë dhe Politikë”. E kjo dramë që e ka për zemër ja ka ngarkue ustai i intrigave, Lulzim Xhelal Basha, që kur të realizoi ato skena mishngranëse ndaj atyne femnave me karrierë ma të nalt se vedin do ta shqelmoi sikur të tjera femna.

Mal Gega/Proletari.Com
E shtunë, më dt. 18.V.2013

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 21/05/2013. Filed under Aktualitet,Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Gratë e bukura në PD – kurthi i intrigantit Lulzim Basha

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.