Zona erogjene në trupë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3603
TrupiNuk mund të ketë recetë që të përcaktoji se sa e vështirë apo e butë duhet të dijë shenjat e dashnisë të partnerit të vet. Zonat erotike apo erogjene në meshkuj dhe në femra janë shumë të ngjashme. Kjo gjendet në vendet e trupit ku lëkura është e hollë, dhe ku ka një përqendrim të lartë të qelizave nervore. Dallimi i vetëm në mes të burrave dhe grave është se shumica e meshkujve janë më të ndjeshme në duart, sidomos në majë të gishtave se sa gratë.

Faqet
Puthni ngadalë dhe tërësisht. Është shumë më tepër intimitet se një llapë gjuhet në mes gojës.

Truri
Truri është shumë e rëndësishme. Gjysma e hemisferës të djathtë, që është aktive, imagjinative dhe krijuese, është tepër e rëndësishme kur është fjala për seksin.

Goja
Goja ashtë një organ shumë i ndjeshëm, të cilat ne i përdorim gjatë gjithë ditës për objekt shumë të rrallë: Kur ne hamë, puthim, etj. Goja është shumë e ndjeshme në prekje. Një prekje e lehtë e buzëve banë një mrekulli. Sigurishtë që me rritjen e njeriut rritet dhe afshi i shijes të puthjes, një puthje e thellë me pickime dhe kafshime të lehta.

Duart dhe gishtat
Përpiquni të prekni duart e njëri-tjetrit, thurni gishtat, përkëdhelni pëllëmbët e duarve dhe pjesën e brendshme të parakrahut, që ashtë zonë e duhun shumë përkëdhelse. Sidomos gishtat. Provoni për shembull, të çoni dorën partnerit butësisht nëpër fytyrë, në gjoksin tuaj ose shkoni në një zonë të trupit që ju joshë. Fakti ashtë që ju vendosni se ku partneri juaj vendosë t’ju preku, për t’u ndjerë shumë emocionues.

Krahët dhe sqetullat
Përkëdheljet e butë dhe puthjet në sqetull është argtuese. Era e djersës ashtë shumë eksituese. Sqetulla është një nga zonat tona “private”, që duke u ledhatue me një prekje të dorës të partnerit ngacmon një përjetim sensual të rrallë. Krahu i sipërm e ka lëkurën shumë të hollë dhe ashtë kënaqësi të ledhatohet edhe sqetulla.

Gjoksi
Si te burrat ashtu dhe te gratë majat e cicave(thithat) dhe zona përreth tyre janë ndër zonat absolute erotike. Një dorë e lehtë fërkimi sipër cicave shpesh është më e mirë se një prekje e fortë. Gjoksi nuk është një organ seksual/gjenital, por një zonë ku janë të mbledhur një masë receptorësh nervorë, të cilën e banë tepër të ndjeshëm. Të vëji në dukje gjoksin dhe ta ledhatoji tjetrit është një veprim i duhun.

Barku
Mbështetja e kryetit mbi barkë  dallon frymëmarrjen e thellë të partnerit, kur ndjehet plotësisht i qetë dhe i gatshëm për aventurë. Mbështetja mbi barkun sjellë një efekt qetësues, por edhe eksitues, sepse është aq afër me organet gjenitale. Ky pozicion mundson zgjatjen e kohës të ledhatimit  në mënyrë për të siguruar  në të njejtin kohë afshin  e nxehtë dhe eksitimin.

Organet  gjenitale
Në zonën e organit gjenital bashkohen efektet e të gjitha zonave erotike, të cilat aktivizohen duke përfshirë mendimet dhe fantazitë seksuale. Ngacmimi seksual është momenti ma ideale për gjithë trupin në një zonë të madhe erotike, ku vetëm pritet eksplodimi seksual. Shpërthimi ndizet nga shkrepsja e organit gjenital, kështu loja seksuale duhet të ruejtun  për në fund.

Gishtat e kambve
Gishtat dhe lëkura e butë në mes të këmbëve përmban zona erogjene, të cilat disa mund t’i  bajnë masazh gjatë ledhatimit. Partneri lyen me voj masazhit kambtë e partneres dhe i fërkon gishtat, në midisin e tyne, shputën dhe shpinën e kambës për t’u çlodhur dhe për t’u ndjerë mirë. Për shembull, një rrëshqitje e ngadalshëm të gishtit poshtë  në brendësi të çdo këmbë duke vazhdue gjatë “membranës” të ndjeshme deri në anën e shputës përreth. Në  fund stimulon gishtin e madh nga fundi deri në majë të gishtit tuaj dhe gishtit tregues.

Veshët
Përdorin gjuhën tuaj në veshin dhe kafshojini butë në cepin e veshit të partnerit.

Faqet e vitheve
Nuk banë me mbetë duert në vithe. Shtrihini duert nga ana prapa butsishtë në dy mollaqe e vitheve.

Tamthat

Tamthat ashtë një vend i mirë për të filluar joshjen. Bahet masazh rrethor me lëvizje topa të butë nëpër tamtha.

Çantë shpinë
Çanta e shpinës ashtë mirë të vehet në shpinë a për t’u ba pak tërheqës. Shëtitja me bel të dukshëm duhet të zgjasë të paktën një minutë.

Kërthiza
Në filmat e vjetra të Hollivudit kërthiza mbulohej për shkak se ajo ishte shumë vulgare për të treguar. Ndërsa  në artin oriental seksual kërthiza shihet si një hapje vaginale. Braktisni  teorinë me gjuhën apo me gishtat tuaj.

Ana e brendshme e kofshës(shalët)
Alternoni gishtat dhe gjuhën nëpër kofshët si qendër erotike.

Nyjet e këmbëve

Masazhoni të dy anët e kyçit të këmbës me dy duar. Ky lloj prekje do të ngjalli energji seksuale.

Gjunjët

Në lëkurën e butë prapa kupës së gjunit është një pikë shumë e ndjeshme. Përdorni kohë të gjatë masazhimi me butësi dhe do të ndjeni një valë knaqsie.

Gjoksi 

Jo, jo gjinjtë. Masazhi në lëkurën e pjesës të sipërme të gjoksit me të dy duart mund ta prekni duke lëvizun nga pak nëpër të.

Qafa dhe gusha

Qafa dhe gusha ashtë një zonë shumë e ndjeshme. Duke përdorur gishtat, buzët ose gjuhën për të kënaqur veten, dallohet se sa i ndjeshëm është me të vërtetë. Thith butësisht mbi buzën e sipërme të partnerit tuaj!/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 20/04/2013. Filed under Mjeksia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.