Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2898
Ilir Meta me Edi RamenMorfologjia hospitalore e dy hijenave
Kartela e morfologjisë hospitalore dihen midis Ilir Metës dhe Edvin Ramës. Dosjet më të kriminalizueme të dy hijenave të politikës shqiptare janë seriale për filma kriminale prej 1991 e deri më 23 qershor të 2013. Kronika dhe skenare sa groteske aq dhe të turpëshme për moralin e të dyve, që nuk janë thesare arkeologjike të Ali Pashë Tepelenës. Këta përbajnë fatkeqsina të kombit, flliqsina morale për partitë klanore skraparlije LSI-is dhe PS-ja me klane prej bllokmenësh, gay-ve, miliarderve dhe hajdutave të ish administratës të ministrisë kulturës dhe të bashkisë Tiranës.

Pak nga kozmetika e dy hijenave;

Partia Socialiste, për Edvin Ramën ashtë një kockë pastrimi dhambësh të tij

Lojrat skizofrenike të Edvin Ramës me Ilir Metën për hobi.
Edvin Rama refuzoi bashkëpunimin me I.Meta për zgjedhjet parlamentare të 28.VI.2009
Edhe pse e kishin persekutue Partia ‘’mamë – PS-ëja’’ me vite LSI-in, me në krye Ilir Metën i shtrinë dorën PS-ës edhe njiherë në pragë të Zgjedhjeve elektorale parlamentare të 28 qershorit 2009. Por edhe kësaj rradhe, Edvini u zgërdhi me ato dhambë të qelbta si përherë, si një paljaço laviranësh duke e refuzue pa pikën e turpit e të përgjegjsisë hapun me neveri ofertën e LSI-is. Megallomania karakteristike e Edvinit e ardhur prej një familje bllokmenit enveristë, me babë ish deputete, me dajën e nanës tij ish antar i byrose se KQ te PPSh,…..nxorri krye si gjithmonë në shpërfilljen ndaj kërkesës për bashkpunim nga ana e LSI-s duke e nënçmue si nje krijesë politike inferiore. Sukseset e LSI-s e çmëndnin ma shumë përsekutorin sepse sidomos konkurenca në politikë brenda kampit socialistë ishte dhe mbeti armiku numër nji i Edvinit, si sjellje paranojake e diktatorve. Duke mos qenë i aftë Edvini për politikë, për kryebashkiak,…konkurenca e xhveshte lakuriqë si nëpër plazhet e botës dhe të fshatit Pezë dhe e ngacmon skizofreninë e tij fëminore. Të prekësh skizofreninë ashtë një anarki për kryetin e nji të palarit ashtë fatkeqsi për gjahun derisa ta shqyeji dhambshë në copa. Protagonizmi i I.Metës në politikën shqiptare te kampi socialistë me sukseset e tija e ka fëlliqë dhe xhveshun lakuriq Edvin ramën para socialistve për humbjet spektakulare të njëpasnjëshme. Edvin Ramës nuk i interesonte shumë interesat e socialistve sepse e tërhiqte fortë magneti i miliardave që i vjelte si kryetar bashkie në Tiranë. Por i duhej një alibi t’ja faturonte dikujt humbjet e partisë socialiste, jo të tijat dhe hartoi strategjinë e sulmit ndaj I.Metës si mjetë justifikimit.
Faktë ashtë se pasojat e ksaj refuzimit nga ana e I.Metës nuk preknin mega- interesat materiale të tija private si kryetar bashkije, pasi Partia Socialiste ishte dhe mbeti për Edvin Ramën një kockë pastrimi dhambësh të tij.

Braktisja e I.Metës ishte hakmarrje ndaj E.Rama më 29.6.2009
LSI-ja u keqtrajtua, u ndëshkua egërsishtë nga PS- ‘’meme’’ si parti fraksioniste për protagonizëm banditësh, gjë që damtoi randë fiziologjinë e PS-es dhe vete LSI-n. PS-eja me diversionin e saj e izoloi në çdo nismë, në çdo përpjekje për liri veprimi të LSI-s.
LSI-ja mori goditje konstante nga PSD-ja e Skënder Gjinushit me të gjitha mënyrat nga ma ataviste.
Pas përpjekjesh serioze të shtrirjes të dorës nga ana e Metës për bashkëpunim me Edvin Ramën gjeti vetëm refuzim dhe poshtrim. Në këto rrethana dishpruese e të pashpresë ju desh I.Metës për ekzistencë të largohej e të bante aleancë me partinë e djathtë.
Mënyra e largimit të LSI-s nga PS-ja u krye në formë diversioniste, pasi e publikoi divorcin e saj nga PS pasi u kryen votimet dhe deklaroi aleancë me PD-ën që fitoi zgjedhjet. Ilir Meta me pabesinë e tyne dëshmoi karakterin e tij skraparlish dhe i kallzoi qenit – Edvin Ramës drutë, që i meritoi dhe nuk e prisnin aspak kët hakmarrje nga I.Meta.

Fajësimi i humbjes të PS-ës nga Meta ishte shpifje e E.Ramës
Fajësimi i padrejtë i LSI-is nga Edvin Rama ishte vija e ylberit për të shkapërxyer përgjegjsinë e tij personale ndaj partisë tij. Humbje të interesave materiale personale në miliarda lekë nuk pësoi Edvin Rama sepse mbeti kryetar bashkie të Tiranës, pasi nuk ishte kandidue për deputetë. Kjo sjellje mafioze pa ndijesi politike nuk ishte humbje në planin personal, që dominon mbi interesat partiake, por ndaj socialistve në bazë. Sipas rregullit statuor dhe premtimit të vetë kryetarit të PS-ës, Edvin Rama duhej të largohej nga posti i kryetarit dhe prej ndërtesës të PS-ës me humbjen e PS-ës në 29 qershorin e 2009. Por nuk u largue sepse falë karakterit tij handikapë, me probleme të randa psiqike qysh fëmijë në moshën 12 vjeç me diagnozë skizofrenë i pa trajtuem patologjikishtë me pasoja katastrofale për të, familjen dhe njerzit përreth tij. Sipas biografisë të hartuem nga Mero Baze janë ba dame të tmerrshme e të dënueshme nga Edvin Rama në rrafshin familjar i akuzuem për rrahje e divorce të ish grues dhe dashnoreve në mënyrë publike e mizore. Mohimi nga ana i Edvin Ramës ndaj fëmijës tij ligjor duke mos pague detyrimet prindërore për mirërritjen e tij duke e mohue nëpër gjykata se nuk ishte djali i tij, por e kishte me babën e tij, Kristaq Rama, antar i KQ të PPSh dhe deputetë i komunizmit dhe piktor i nderuem. Sjelljet e tij si kryetar bashkie dhe i partisë janë të një rrugaçit, që përdor 3(tre) mijë euro drogë në ditë sipas Dritan Priftit, si dhe arrogant e intrigantë ndaj çdokujt, një njeri i pakuilibruem në karakter.
Gjithë kjo inventar cilsish e bajnë atë një njeri të rrezikshëm në parti dhe në shoqëri. Rrezikshmëria e tij ndjehet thellë e gjanë në partinë socialiste si në qendër ashtu dhe në bazë. Don Zoti të mos bahet kryeministër se padiskutim do të shkaktoji Shqipnisë dame të mëdhaja, pasi ka shfaqë talent gjenial në shkatërrimin e familjes tij, të bashkisë Tiranës për 11 vjet dhe të partisë socialiste.
Humbjen e PS-ës dhe kampit socialistë ju faturoi vetëm I.Metës- LSI-s nga Edvin Rama. Edvin Rama ashtë një njeri që nuk e njehë politikën dhe rregullat e saj, pasi ashtë mjeshtër i grabitjes materiale të çdokujt që i afrohet për ndonjë punë në parti e kudo që të jetë. Jeta e tij asht fund e krye vetëm para, pasi për të ashtë jeta, familja, shteti, politika, shoqnia nga ku sheh te shtresat e saj karrierën e tij.

Fushata hakmarrse sadiste personale e Edvin Ramës ndaj Ilir Metës pas 29.6.2009
Rama njihet si përsekutor, hakmarrës i lindun dhe tiran i pashpirt ndaj kujtdoqoftë. Me ba me e pyetë Edvinin se cila ashtë hobi i tij? Menjëherë skërmitë dhambtë e palara duke zhgaravitë turinjtë e coptuem nga policat e Sali Berishës më 23 janar të 1997, mandej përgjigjet: Më pëlqen ndaj çdokujt me faj e pafaj përsekucioni, tortura të ngadalshëm dhe në fund ta shqyej me dhambë lëkurën e njeriut që më ashtë fiksue, si dhe 3 mijë euro drogë në ditë. Ilir Meta e njifte shumë mire karakterin e tij. Falë njohjes mori rolin e investuesit të tij në politikën e brishtë shqiptare, Edvin Ramën, përbindshi i papërballueshëm, personi ma destruktiv, me problem të randa psiqike, me një inventar krimesh penale, me 24 dosje të vitit 2005, që e ka vendin ndër qelira afrikane. Iliri duke e mbështetur dhe ba kodoshllëkun te PS-ja synonte ta përdorte si nxjerrës gështenjash nga vullkani i politikës shqiptare si dhe ta shkaktonte anarki si në pranverën e 1997. Edvin Rama e kuptoi skenarin dhe prapavijën e përkrahjes të Ilir Metës dhe menjëherë nisi sulmin intrigantë e të pashpirtë ndaj Metës. Ilir Meta e meritonte këtë vërsulje terroriste të Ramës sepse do shpaguante ligësinë e pashoqe të tij që ja pregatiti ish kolegve të PS-ës dhe politikës shqiptare.

Aksionet hakmarrse ndaj Ilir Metës dhe dështimi final
– Marrja e kalasë përbrenda me anë të mjeteve diversioniste brenda partisë.
Sëpari nisi beteja e Përplasjes brenda LSI midis I.Metës dhe D.Priftit. Makinacioni i medias u përshkallzue duke vue në përdorim nga Edvin Rama me anë humoristit, ish deputeti i PD-ës, antiberisha i tërbuem, Filip Kosta Çakullin(i dtl. 17.X.1955).
– U zgjodhë njeriu anti- Meta, ministri i ekonomisë Dritan Prifti. Po ta vështrojmë në planin
fetar na del një bashkëpunim i tre aktorve ortodoksë kundër muslimanit të egër, fanatik, Ilir Metës, që në nivelet e nalta quhet realishtë një komplotë në kullën e Ali Pashë të Skraparit. Synimi ishte që nëpërmjet ktij diversioni moral të ndëshkohej me burg meqense institucioni penal dhe ai presedencial ishin në darën e xhahilit Edvin Rama. Futja në burg e liderit të LSI-is, I.Meta realizonte skenarin ma destruktiv të shkatrrimit nga faqja e spektrit politik të ksaj lëvizje socialiste anti PS dhe duke qenë në aleancë qeveritar me qeverinë e PD-ës, që për rrjedhojë rrëzonte qeverinë dhe merrte pushtetin edhe me dhunë sipas skenarve të guzhinave greko-serbe-ruse.
Komploti i Edvin Ramës kundër Ilir Metës pati suksesë dhe bujë të paparashikueshëm në plan kombtar dhe ndërkombtar, në aspektin moral ndaj individit Meta. Ilir Meta u futë në lojën e kasetave me anë të orës dore të ministrit Dritan Prifti, që inçizoi dhe filmoi gjithë bisedën e Ilir Metës si zevendës kryeministër duke i kërkue varësit tij D.Priftit pazarllëqe përfitimesh në pronat e shtetit për interesa materiale private dhe ato klanore.

– Skandali i videos të 1 marsit 2010 ishte vepër i Edvin Kristaq Ramës
Dritan Prifti, ish-ministri i shkarkuar nga Meta pohoi, “do t’i sqaroj unë pasuritë e Ilir Metës, duke filluar nga;
– Guroret në Skrapar,
– Pallatet në Tiranë,
– Galeritë luksoze në Bllok, apo
– Tokat e vilat në bregdet.
Prifti e quajti Metën një njeri të dobët, që i do bashkëpunëtorët e tij si ushtarë dhe servilë, dhe nuk vlerëson aftësitë e askujtë. Video-ja e 1 marsit 2010 dërgohet në prokurori dhe nisin hetimet ndaj Metës, ku diskretitohet me faktë të kryem dhe i detyruem nga ligji ban dorëheqjen nga posti i zev-kryeministrit dhe ministrit të ekonomisë dhe energjitikës, për të qenë i lirë si i pandehun në dyert e prokurorisë shtetit. Skenari intrigues anti-Meta i Edvin Ramës nuk realizoi projektin final të rrëzimit të qeverisë Berisha Nr.2. Gjykata e inkriminuem e nxorri të pafajshëm I.Metën përballë videos dhe megapasurive të tij të deklaruem nga ish ministri i ekonomisë, Dritan Prifti.

Pasojat e I.Metës nga hakmarrja e Edvin Ramës
Përposë përsekucionit që ushtroi prokuroria, si hanxhar i Edvin Ramës, e ndëshkoi me:
– Dorëheqje Metën dhe mos ushtrimin e postit të zev-kryeministrit të Shqipnisë prej 2010 deri në 2013.
– E dyta ashtë se u hapë një dosje krimesh të Metës në librin e biografisë tij në prokurori.
– Morali prej kriminelit si hajdut ordiner me përmasa gjigande u shpalos zyrtarisht.
– Karakteri bajraktar i Ilirit ju shkërmoqë në copa duke u shndrrue në një zorrë qorre ndaj Edvin Ramës.

Rama-Meta – gangsterët e politikës i bashkon torta greke

Pranvera e 2013. Meta ra te kurthi i Edvin Ramës
E mira dashakeqse e Metës ndaj shpëtimit dy here të rrëzimit nga fiku I E.Ramës
Ilir Meta e ndihmoi E.Ramën për t’u mos u rrëzue nga posti i kryetarit të PS-ës dhe i kryebashkiakut të Tiranës, pa llogaritun pasojat e ksaj miradije djallzore, që një ditë do ta pësonte. prej qëllimeve të verbta antishqiptare duke neglizhue karakterin e tij fatalë. Pasi braktisën në vitin 2009 njeni-tjetrin nga miqsia me hile e djallzore, E.Rama e futi në rrethin e shënjestrës të armës tij të sigurtë likujduese. Ilir Meta u futë në makinën grirëse dhe doli prej saj ndryshe, i qulltë ndër pantallona edhe ma frikacak, i poshtnuem dhe i nënshtruem para ustait të përsekucionit Edvin Rama.
I.Meta nën presionin e vazhdueshëm të aksioneve hakmarrëse sistematike të Edvin Ramës prej 2009 u dorëzue sikur cjapi te kasapi në marsin e 2013.Fundi i Ilir Metës në kafazin e hanxharit, të Edvin Ramës

A ka vlerë ma si njeri e si politikan Meta?
Ilir Meta do të jetë rrypi i transmisionit dhe një zorrë qorre i Edvin Ramës. Ilir Meta me kioskën skraparlie të tij LSI u largue prej kampit socialistë më 2009 dhe kërkoi strehim te PD-ëja me pjesmarrjen në qeverisjen e përbashkët dhe pasi e zdrukthoi, e trodhi poshtë Edvin Rama me anë videosh, e prokurorish e gjykatash me përfundim dorëzim pa kushte në bunkerin e tij marsin e 2013. Kjo ishte tragji-komedia që e kishte gatue vetë me dëshirën e tij. Vlerë nuk ka I.Meta ma për E.Ramën sepse Sali Berisha e shtrydhi për interesat e veta prej 29.6.2009 deri më 3 prill 2013. Meta ashtë letër e djegun dhe si i tillë dalja e tij në pension nga politika kam e qenë i shpejtë dhe me turpë, por i dobishëm për vetë psiqikën e Ilirit. Tashmë Meta me këtë sfond të turpshëm nuk mund të baji ma pehlivanllëqe sa andej e kndej ma, se nuk e beson kush ma. Kshtuqë ai do të jetë zorrë qorre i Edvin Ramës ose të shkoji te ishujt grekë.

A munden të bashkëpunojnë dy të hospitalizuem nga imoraliteti politik?
Në faktë janë si dy vija mavi që duken se largohen prej njena – tjetrës, por bashkohen në një pikë, që quhet stalla misterioze. Para ekraneve të televizioneve duken ftyrat e të Meta – Rama të zymta, të vrerosura, të tymosura, të çakërdisuna, me lama rrudhash nëpër pjesët e synit, ngjyrë të verdhë e nganjiherë ngjyrë mavi. Madje i shofim të ngërdheshun, si të palarë, me sy zgurdullues, herë të frymë barkut e në qafë e herë të çfrymë sidomos kur nuk u kanë ecë mirë ,,punët e popullit,,. Imoraliteti politik i lidervë ashtë medalje dhe diplomë nderi për politikën shqiptare të mashtrue antarët e partive tyne dhe shoqërinë. Aktorët e zinjë të politikës duken se brengosen për hallet e sotme e të nesërmen të popullit shqiptar, por prej 1914 e deri më sot 2013 e matej mendojnë e vendosin mbi liderët dhe politikën shqiptare stalla Athinë-Moskë- Beogradë. Nuk diskutohet likujdimi fizik i Metës, Edvin Ramës,…. pa marrë urdhna nga kjo stallë antishqiptare, pasi gurët e politikës i luajnë antishqiptarët shekullorë jashtë Shqipnisë. Kështuqë popi Janullatos si ndërmjetsues i Ilir Metës dhe Edvin Ramës i urdhnon që të bashkohen e të lejnë çiliminllëqet për të mirën e Greqisë. Fati i krerve të PS-ës vendoset në ishujt grekë tash 21 vjet, prandej pse nuk ashtë ma Fatos Nano nuk do të thotë se janë shkëputë lidhjet Greqi me PS-LSI.
Nga fizika kena mësue se dy ngarkesa me shenja të njejta shtyhen. Nga goja e Sali Berishës në parlamentë kena ndigjue të kundërtën se ngarkesa me shenja të njejta bashkohen(për liderin e PS-ës – Edvin Rama si në Pezë). Por në ishujt grekë nuk funksionojnë ligjet e elektrostatikës. Urdhnat nga ishujt grekë ashtë të bashkohet LSI me PS dhe të zbatojnë këshillat e lartmandhnisë, e fortë të nderuemit kryetarit të fesë ortodokse greke në Tiranë, popi Anastas Janullatosi. Shkëputja 4 vjeçare Meta-Edvin Rama ishte lojë nervash fëmijësh, e tash u tejkaluen jo për hirë të së majtës, por për interesat greke si ajo ma prioritare ashtë rigrabitja e 354,4 km katrorë, pjesë ujore shqiptare e tjera e tjera. Ilir Metës i ashtë pregatitë shtrati dopjo. Muejin e mjaltit së shpejti do e kalojnë bashkë në ishujt lesbo grekë, që i kanë ble rusët me 158 milion dollarë……

Shkamb Shqiponja/Proletari.Com
E martë, më dt. 2.IV.2013

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 15/04/2013. Filed under Analizë,Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.