Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2846
Papa Françesko i pare-Jorge Mario BergolioROME – 20:13-Vatikan, konklava e 115 kardinalëve që mblidhen për të votuar,  pas 5 votimeve zgjedhin Papen e dyqind e gjashtëdhjetë e gjashtë(266) të historisë papate e bashkimit të krishterë PAPA  FRANҪESKO I PARË – I QUAJTUR JORGE MARIO BERGOLIO. I lindur me 17 dhjetor 1936 në Buenos Aires(Argjentinë) në një familje emigrantësh italianë me origjinë piemonteze të Portacomaro Stacioni(fraksion i Astit) Itali. Vjen nga urdhëri i jezuitëve i quajtur dhe prifti i të varfërve.

Edmond Pjetri/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 13/03/2013. Filed under Bota. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Zgjedhet Papa Francesco I(Jorge Mario Bergoglio) – HABEMUS PAPAM 2013

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.