Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2806
Vdiq Hugo ÇavezPopulli venezuelan humbi komandantin e tyne.
E martë 5 mars 2013, ora 23:00.

Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez, ka vdekur pas një beteje dy-vjeçare me kancerin, sipas zëvendës-president i vendit Nikolas Maduro në një fjalim televiziv të martën në mbrëmje në kohë shqiptare, sipas Reuters. Çavez ishte 58 vjeç dhe ishte kreu i shtetit amerikan të Jugut për 14 vjet. Presidenti ka luftuar kohët e fundit për jetën e tij në spital në kryeqytetin, Karakas vetëm mbi dy muaj pas operacionit të fundit, të katërt të tij kancerit, por ditët e fundit gjendja e tij ishte përkeqësue nga një infeksion i ri në mushkni, e cila i dha presidentit probleme të rënda të aparatit të frymëmarrjes.
Qeveria e Venezuelës ka njoftuar vdekjen e Hugo Çavezit në 16:25 (koha lokale), pas komplikimeve mjekësore nga shpërthimi i kancerit në trupë prej operacionit të katërt. Që në qershor të 2011u zbulue një tumor, udhëheqësit bolivarian në pushtetë prej vitit .Çavez mori trajtim me radioterapi dhe kimioterapia në Havanë në fshehtësi absolute. Çavezi emnoi pasardhësin e tij Nikolas Maduro.

Pak biografi
Botëkuptimi socialist dhe deklaratat e tij tërhoqi rreth botës vemendjen te Çavezi shumë njerëz. Temperamenti dhe gatishmëria për atdheun e tij e bani të futet në ushtri në vitin 1971. Çavez ishte pjesë e trupave elite. Ai mori një arsim ushtarak, dhe gradën e kapitenit, ku e përfundoi Akademinë Ushtarake në vitin 1975. Ai ishte në mesin e të diplomuarve më të mirë ushtarak. Prandaj, ai ishte deleguar edhe në luftën kundër guerrilasve marksiste të Venezuelës.

Marrja e pushtetit e Hugo Çavezit
Lufta për padrejtësi ishte ideali i tij. Ai kishte qenë i vemendshëm shumë në leksionet e historisë në akademinë ushtarake dhe shumë i interesuem në luftra revoltuese të Amerikës Latine. Ikona e tij ishte Simón Bolívar, që udhëhoqi luftën për çlirimin e Amerikës Latine nga pushteti kolonial i Spanjës në fillim të 1800.
Hugo Çavezi, në krye të një grupi ushtarakësh organizuen grushtin e shtetit. Ata rrëzuen ish Presidentin e Venezuelës, në shkurt të vitit 1992. Çavezi u rrah dhe u burgos. Ai u lirua pas vetëm dy vjetësh. Me marrjen e pushtetit nisi lufta për vendosjen e demokracisë në Venezuelë. Fushata urrejtëse kundër kapitalizmit SHBA, premtimet zgjedhore të nacionalizimit të burimeve të naftës të Venezuelës i solli Çavezit 56 % të votave në zgjedhjet presidenciale në vitin 1998. Kjo ishte e mjaftueshme që Çavezi të emnohej presidentë i Venezuelës.
Ai u premtoi zgjedhësve se do t’u jape të varfërve ma shumë të mira materiale nga pasunia e Venezuelës. Në mënyrë periodike, Çavezi shprehte vetveten si një sundimtar fuqiplotë i pasurive të vendit me anë të një magnetofoni kundër SHBA, ku ndëgjohej edhe zani ishte i ish-presidentit Xhorxh W. Bush. Hugo Çavez tha në lidhje për Xhorxh W. Bushin në një takim të Kombeve të Bashkuara në vitin 2006:
“Dje djalli(Xhorxh Bushi i Ri) erdhi këtu. Ku ashtë e drejta këtu. Këtu ku flasë unë i vjenë erë e sulfurit ende sot. “
Në vitin 2007, një prej takimeve të nivelit të naltë të personalliteteve shtetnore, Karlosi, mbreti i Spanjës, i kërkoi Çavez ‘të mbyllte gojën’ pasi ai e kishte thirrur ish kryeministri spanjoll Aznar fashist.
Tash pritet funerali në Karakas. Kushdo që vjen është e paqartë, por rrethi i miqve të naltë shtetnorë ashtë i kufizuar i Çavezit për të qëndruar larg nga ceremoni. Në sytë e Perëndimorve , ai ishte një fëmijë i keq me miqë të gabuar. Në Amerikën e Jugut ai do të jetë një ikonë për brezat sa i dashur dhe aq i urryer për grabitqarët amerikanë e të Europës Perëndimore.

Maduro: Plani kundër Venezuelës
Çavez në fund të jetës: “Më helmuen si Arafati “

Karacas, 2013/03/05
rainews24.rai.it
Kanceri që shkatërroi Hugo Çavezin, që i solli një situatë të randë, ku ‘puna e armiqve “imperialistët” të Venezuelës, që e duan të “destabilizuem” vendin e kanë vaksinue me sëmundje kanceroze liderin bolivarian, ashtu sikurse ka ndodhur me udhëheqësin palestinez Jaser Arafatin.
Zëvendëspresident i Venezuelës Nikolas Maduro akuzoi për një Teori konspiracionit kundër vdekjes të Çavezit, duke filluar akuzat sonte kundër amerikanëve, në fund të një dite dramatike në Venezuelë, e cila u hap me një deklaratë të lëshuem nga qeveria e cila ka përshkrue gjendjen shëndetsore të presidentit në një fazë “shumë delikate”, për shkak të një përkeqësimi të problemeve të frymëmarrjes të shkaktuara nga “një infeksion të ri dhe serioz.”
Gjatë mëngjezit të sotëm, pas një thashetheme tjetër, të një njoftimi të afërt të autoriteteve Venezuelës si dhe u ndigjuen zëra që në pasditen, kur “u thirr në Pallatin Presidencial të Miraflores një takim urgjent të lidershipit të lartë politike dhe ushtarake të vendit për të shpallë në një mesazh direktivë – televiziv nga Maduro. Por në frontin e shtresave të larta të vendit, numri dy i qeverisë Venezuelës ka nisur akuzat e tij të rënda, kundër amerikanve duke e shoqërue me një urdhër dëbimi të dy zyrtarëve të Ambasadës Amerikane në Karakas.
“Ne nuk kemi asnjë dyshim se” presidenti “” u sulmua me këtë sëmundje “nga” armiqtë që përpiqen për të eliminue atë, “gjëmoi ai në një fjalim që zgjati më shumë se një orë në të cilën ai denoncoi komplotet të brendshme dhe të jashtme kundër vendit.
“Ne nuk kemi asnjë dyshim se do të vijë” koha e duhur në histori, ku ju do të krijoni ‘komitetin shkencor që do të përpiqet ” të sqaroji se” si i shkaktuen kët sëmundje “, Maduro ka folur në prani të qeverisë, komandantëve ushtarakë dhe qeveritarëve rajonal që janë në duart e ‘çavizmos’.
“Ne po ndjekim gjurmët e elementeve që përban një komplot helmues,” paralajmëroi ai, duke e krahasue rastin e Çavezit me atë të udhëheqësit palestinez, Jaser Arafatit .
Komploti i Kancerit të Çavezit nuk ashtë “komploti i vetëm i denoncuem nga Maduro, i cili njoftoi se ai kishte urdhërue personalisht dëbimin nga Venezuela brenda 24 orëve një atashe ushtarak në ambasadën amerikane në Karakas, David Del Monako, fajtor për konspiracion me “armiqtë e vendit.” Më ‘vonë’ ishte Ministria e Jashtme, që ka informue dëbimin e një zyrtari të dytë të ambasadës amerikane, Debling Kostal, i akuzuem gjithashtu për ndërhyrje dhe konspiracion.
Përpara miliona venezuelasve që kishin dalë para Tele-Vizioneve duke pritur të vërtetën ‘në lidhje me gjendjen e presidentit të tyre. Maduro shpjegoi se nënçmimi i fundit i bolivarit për shkak të “sulmeve spekulative”, me të cilën “‘ oligarkia e Venezuelës në konspiracion me imperializmi “ashtë duke u përpjekun që të” dëmtojë ekonominë tonë. “
Për të sigurue “mbrojtjen ekonomike të popullit tonë,” shtoi ai, dhe “ashtë e nevojshme
që “komanda e lartë revolucionare” duhet të jetë vigjilente dhe e gatëshme në luftën kundër nismave destabilizuese të tjera, të tilla si “sabotim të rrjeteve elektrike”, i cili do të shkaktojë ndërprerje të vazhdueshme që ndodhin në pjesë të ndryshme të vendit.

Pse e urrejnë Hugo Çavezin SHBA, Anglia, Franca dhe shtetet perëndimore?
Arsyeja e kësaj urrejtje verbsie ashtë sa religjioze aq edhe ma kryesorja se me ardhjen në pushtetë shtetzoi rafineritë e naftës, që grabiteshin nga shoqëritë shumëkombeshe amerikane-dhe shtetet europiane perëndimore me çmime gati falas për shumë shekuj. Tash 14 vjet i shporri nga Venezuela vagabondat grabitqar amerikanë-
europianë dhe gjitë të ardhurat nga burimet e naftës i përdori vetëm për arsimimin, mjeksinë dhe shumë shërbime sociale falas, që kurrë partitë e djathta nuk e kishin ba, duke lanë popullin në mjerim.
Asnjë popull në botë nuk i duhen partitë. Partia ma e mirë ashtë ajo që i shërben intereseva të popullit. Prandej Hugo Çavez ishte presidenti i hallexhinjve, prandaj e votuen e adhuruen dhe janë shumë të piklluem për vdekjen e tij.
Ai mbeti legjendë si Simon Bolivari për Amerikën Latine.
Pellazgilirarbër/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 06/03/2013. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

3 Responses to Venezuela në pikëllim: Hugo Çavez mbylli sytë

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.