6 SHKURT 1967

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5103
revolucioni kultural Janë arrestue, torturue, dënue, janë internue dhe ridënue deri në zhdukjen e plotë nder kampet e shfarosjes së Republikës Socialiste të Shqipnisë, këta Klerit Katolik Shqiptar, të perfshimë në këte Genocid të ashtuquejtun “Revolucion Ideologjik e Kultural”, vetem mbas vitit 1967:

1.     At Pjeter Mëshkalla, 25 vjetë burg.

2.     Don Mikel Koliqi, 38 vjetë burg dhe interrnim.

3.     Don Nikollë Mazrreku, 37 vjetë burg e interrnim.

4.   At Zef Pllumbi, 28 vjetë burg e interrnim.

5.   Don Simon Jubani, 26 vjetë burg.

6.   At Gegë Lumaj, 20 vjetë burg.

7.   At Gjergj Vata, ban mbi 10 vjetë burg…ashtu si pasusit…

8.   Don Frano Illija.

9.   Don Ndoc Sahatçija.

10. Don Nikollë Troshani.

11.  Don Zef Simoni.

12. Don Kolec Toni.

13. Don Ndré Krroqi.

14. At Anton Luli.

15. Don Ndoc Ndoja.

16. Don Gjergj Simoni.

17. Don Marjan Arta.

18. Fratel Gasper Jubani.

19. At Ferdinand Pali.

20. At Aleks Baqli.

21. At Leon Kabashi.

22. Don Martin Trushi.

23. Don Nikollë Pergjini interrnohet.

 

Mbas mbylljes perfundimtare të Kishave, Klerikëve tё dëbuen nga qelat e Tyne, ju plaçkiten veprat letrare dhe artistike, ashtu si Kishave ku Ata kanë sherbye. Iu ndalue me ligj çdo aktivitet fetar. Kanë jetue nder punë të vështira dhe me një perndjekje të vazhdueshme nga shteti.

Mbas vitit 1967, janë prishë e janë tretë të gjithë Eshtnat e Vorrezave të Kishave të Shqipnisë, tue fillue nga Katedralia qind e sa vjeçare.

Mbas vitit 1967 në Shqipni, nuk ka mbetë asnjë Kishë Katolike.

 As ky terror e shfarosje…nuk quhet Genocid !?..

[issuu layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml showflipbtn=true documentid=130209142802-0fb2e75ebc074c8fb3a325f830734c76 docname=proletari.com username=proletari loadinginfotext=6%20Shkurt%201967 showhtmllink=true tag=6%20shkurt%201967 width=420 height=272 unit=px]

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 09/02/2013. Filed under Data Historike,Diktatura komuniste. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to 6 SHKURT 1967

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.