Piramida më e madhe në botë e ndërtuar nga ilirët, gjendet në Bosnje

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4690
Piramida e Diellit me e madhja ne bote e ndertuar nga IliretVisoko, Bosnje– Një dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, ka demonstruar pamje nga piramida e Visoko në Bosnje, piramidë që ka dy të veçanta. Së pari është më e larta dhe më e madhja në botë por edhe më e lashtë, madje edhe se piramidat e Egjiptit.

Së dyti, sepse kjo piramidë është ndërtuar nga ilirët dhe baza materiale e përdorur ka qenë beton , duke demonstruar se 12350 vjet më parë, kur edhe është ndërtuar kjo piramidë, civilizimi ilir, të cilit i përkasim ne shqiptarët, ka qenë dukshëm në avancë nga qytetërimet e tjera.

Dr. Osmonogiç, arkeologjist boshnjak, pohon këtë fakt në dokumentar si dhe vlerëson se nëqoftëse kjo piramidë do të zbulohej tërësisht, (sepse ajo është mbuluar me dhe ku rriten barishte, atëherë historia botërore do të ndryshonte sepse Ilirët dhe kultura e tyre ka qene kaq e zhvilluar saçe ai beton i piramidave ka 12350 vjet dhe është ndërtuar nga qytetërimi Ilir qe kuptohet qartësisht se ka qenë shumë më i avancuar se ç’jemi ne sot.

Kjo teori qe arkeologjisti Osmonogic paraqet padyshim na bën të ndjehemi krenarë për prejardhjen tonë. Nga ana tjetër, kjo teori hap një perde të errësirës së kohës duke u renditur kështu edhe si fakt se perse kombet e tjera e kanë dashur gjithmonë Shqipërinë e copëtuar.
BotaSot

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 26/12/2012. Filed under Kërkime Arkeologjike,Shke-Tek. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.