Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3669

Luigj Gurakuqi, Agjërimi dhe Festa e Bajramit në Shkodër në 2012

Për 100 vjetorin e Pavarsisë

Siç shifet në foto ashtë vendosë sipër kokës së Monumentit të Luigj Gurakuqit një shirit beze e bardhë me mbishkrim: ”MYFTINIA SHKODËR JU URON  GËZUAR FITËR BAJRAMIN! I PRANOFTË ALL – LLAHU ADHURIMET DHE LUTJET TUAJA!”

Agjërimi dhe Festa e Bajramit janë pjesë e besimit Islam në Shkodër, të cilat si në mote dhe sot nderohen nga besimi Katolik dhe ai Ortodoks. Harmonia fetare ka qenë dhe asht kocka që e mban trupin e shëndetshëm të popullit të Shkodrës. Shembujt janë të panumërta të harmonisë fetare në Shkodër, dhe të spikatuna pas shporrjes së barbarëve osmanë të shpellave aziatike, që tashmë janë ringjallë në Shqipni me ardhjen në pushtet të fanatikut islamik Sali Berisha në 1992, dhe nga Turqia me ardhjen në pushtetë të bandës të muhaxhirëve neo-osman të Tahiyp Rexhep Erdoganit.

Poeti kombtar, luftëtari dhe politikani i njohun At Gjergj Fishta dha gjithshka për harmoninë fetare duke e dëshmue në 1 vjetorin e Pavarsisë së 28 nandorit të 1913, me lidhjen e një gjerdani me kandila dritash nga kompanjeli i Kishës së Fretënve të Gjuhadolit me minaren e Xhamisë së Fushës së Çelës, për ta kremtue të GJITHË BASHKË Festën e Pavarsisë. Edhe pse bandat islamo-ortodokse të Enver Hoxhës në Shkodër pas vitit 1944 sulmuen vatrat e kulturës shqiptare-atdhetare të françeskanëve shqiptarë, shfarosën fizikisht me tortura gjithë brezin e klerikëve Katolik të Veriut të arsimuem në Perëndim, porse ai nuk arriti të likujdonte harmoninë ndërfetare. E sot duhet t’ecet në gjurmët e atyne Burrave nga drejtuesit e tre besimeve në Shkodër.

Asht ba ”zakon” tashmë që mbi koken e Monumentit të Luigj Gurakuqit të vëhen shirita bezesh me mbishkrime fetare Islamike me rastin e Agjërimit, Kurban Bajramit dhe të tjera ngjarje të Besimit Islamik në Shkodër sikurse shihet në foton e masipërme. Gjithkush që e sheh këte shirit beze të vendosun në sfond të Monumentit të Demokratit Luigj Gurakuqi me mbishkrim fetar Islamik dallon se nuk i shkon përshtatë kjo gja nuk shkon aspak, pasi Monumenti nuk përfqason institucionin e besimit Islamik, Ai Monument  përfaqson Shkodrën e Kulturës, Martirin e Kombit, Tribunin e Lirisë, Burrin e Shtetit të Parë Shqiptar në Qeverinë e Vlonës, pas shporrjes të hordhive osmane më 28 nandor të 1912. në shfaqje të tilla antikombtare na duhet të shfletojmë kujtesën dhe faqe nga libri i Historisë Shqiptare.

Një paraqitje e tillë që i bahet çdo vjet kur vijnë ditët e shënueme të Islamit, Monumentit të Luigj Gurakuqit midis sheshit kryesor të qytetit në Shkodër nuk e nderon, por e degradon në një figurë fetare islamike. Kjo paraqitje e tjetërsueme nuk duhet të ndodhte ndaj një simboli me përmasa të mëdha të historisë sonë kombëtare? Por ja që në Shkodrën tonë siç shifet kenka injektue edhe në venat e gjakut nga komunizmi islamikve shkodranë urrejtje, që ju dha mundsi si në kohën e islamizimit osman të hakmerrej kundra fesë tjetër asaj katolike me tërbimin më të pashoqe në periudhën e artë të tyne prej 1944 e deri në 1992.

Do t’i pyesja ata zotrinjë hoxhallarë që e kanë lejue një sjellje të tillë sa fyese aq poshtnuese që i bahet Luigj Gurakuqit me rrypa të tilla Islamike sistematikisht pranë ballit të monumentit:

A do ta pranonin krerët Islamik një sjellje të tillë po të bahej me rrypa bezje fetare me mbishkrime të besimeve Katolike apo Ortodokse, në kremtimet e tyne fetare mbi simbolet Islamike apo të njerzve të besimit Islam të vendosuna në Shkodër për çdo vjet???

Jam i sigurt se nuk do ta pranonin asnjë sekondë madje do ta djegshin shallin e do të viheshin me tërbim e revanshizëm në aktivite fondamentalistët, repartet, grupet e fshehuna të rinjësh radikale islamike, muhaxhirë të gatshëm me djegë e me shkatrrue, sikurse dëshmuen krerët e tyne në moslejimin e  vendosjes së Bustit të Nanës së Humanizmit në Vende Islamike – Nanë Tereza, apo hedhja me dinamit disa herë e Kryqeve të Kishës Katolike në Bushat. Disa shkodranë terrorista bin ladenash injoruen dëshminë e Saj që pas vdekjes e la me testament për t’u vorrue në tokën Islame në Indi. Krerët islamik të shoqnuem nga grupe terroristash taleban nuk lejuen të ngrihej në hyrje të qytetit Busti i Nanë Terezes – Nana e të gjithëve padallim feje, duke dëshmue mosmirënjohje për trupin dhe shpirtin që ja kushtoi vendit Islamik ma të madh në botë – India.

Historia na rikujton gjenocidin që ushtruen disa nga islamikët e sigurimit të shtetit, në vitet e para të komunizmit, nga viti 1944 deri në vitin 1991 në Shkodër, kryesisht mbi Klerin Katolik dhe inteligjencen shkodrane nga ma të zellshëmit që u shquen nder bandat terroriste të hoxhëve, shehëve, myftijve e xoxëve si e Enver – Mehmetit e Koçit, që nuk lane gja pa ba mbi shkodranët.

Ngjarje të tilla janë të memorizuem në historinë e Shkodrës pas viteve të komunizmit, që do t’i kujtojmë sa herë që përballemi me sjellje fyese nga disa krerë Islamikë të Shkodrës ndaj figurave kombtare. Qyteti i Shkodrës ka hapsina të mjaftueshme për të vendosë lajmërime dhe mbishkrime Islamike dhe nuk ka nevojë t’i vendosë mbi Monumentin ”Luigj Gurakuqi”, por i pëlqen të testojë tolerancën fetare të kristianëve, i pëlqen të rrëzoji gurë nga Shkambi i Historisë Shqiptare.. Toleranca e kristianëve të Shkodrës ashtë në maksimum, por ai merrë kuptim mbrenda kufijve të logjikës njerzore. Shkodra nuk asht e disa krerëve Islamikë, por e të Gjithëve e si e tillë ndaj Monumentit në fjalë nuk duhet të lejohen sjellje të tilla provokuese, por vetëm duhet nderue. Për mue dhe të gjithë qytetarët shkodranë padallim feje një trajtim i tillë nga disa krerë Islamikë ndaj figurës së Gurakuqit, shikohet si një bezdi e ndodhjes së Tij përballë Xhamisë, dhe që të le shijen e keqe të mendimit të ”ndokujt”,  se duhet të hiqet prej aty Monumenti e të vendoset diku në periferi të qytetit per me u ”zevendsue me një simbol Islamik”.

E kjo ngjet dy muej para mbërritjes së 100 vjetorit të Pavarsisë nga turqit, 28 Nandor 1912 – 2012. Kur e pashë menjëherë m’u kujtue një frazë e kryeministrit, Prof. Dr. S.Berisha si maposhtë;

”….Në këtë kontekst ne u detyrohemi shumë  burrave të mëdhenj të kombit si, Sulejman Delvina, Fan Noli, Luigj Gurakuqi, Ahmet Zogu, por në mënyrë të veçantë në përpjekjen për konsolidimin e një shteti shqiptar, një personalitet i jashtëzakonshëm i historisë sonë kombëtare ka meritat e mëdha dhe ky është mbreti i parë i shqiptarëve, Ahmet Zogu….”

Kjo asht fjala e Sali Berishës më datën 17.I.2012 në sallën e Parlamentit shqiptar në Tiranë.

Megjithmend që kryeministri fanatik Islamik Sali Berisha, duket ka luajtun mendsh pasi ka vue fenë Islame mbi Kombin Shqiptar!! Kaq ulët, sa që përdor pushtetin kushtetues për ta fyer Kushtetutën Shqiptare me rradhitjen e agjentit serb dhe hajdutin Ahmet Zogu, që i shiti Tokat Shqiptare, me Herojt e nderuar të Kombit!!… Por, po shofim karagjozllëqe mesjetare se si ky kryeministër, Sali Rahm e Sheqere Berisha, e antarsoi edhe Shqipninë Europiane në Organizatën e Vendeve Islamike, gjoja me luejtë rolin e ndërlidhjes të Perëndimit Kristian me Orientin Islamik, me synimin e vetëm të kthimit të Shqipnisë në errësirën e hordhive osmane të hoxhallarve, e rrangallve derbederë arabë-turqë. Një lojë përverse sa e ndyrë, aq dhe e rrezikshme, me prapavija terroriste dhe groteske para dyerve të Europës!

I baj thirrje krerëve Islamikë në Shkodër si qytetar i saj, se duhet ta heqin atë ”rreckë” dhe të gjejnë vende të tjera ku nuk fyhet, preken ndjenjat atdhetare me efekt negativ të prishjes të harmonisë fetare e përdhosjes të Historisë të Shkodrës dhe e Shqipnisë, përndryshe  toleranca e deritanishme do të kaloji kufirin dhe do të shkaktojë reagime tjera Atdhetare!

Due t’i baj thirrje Autoritetit përgjegjës të Bashkisë Shkodër, të mos heshtë para kësaj sjellje të turpëshme e fyese të disa krerëve Islamikë. Mos të bajnë ”sehir” se një ditë ai i pari, do të marrin përgjegjsinë shtetnore të kësaj fyemje që i bahet publikisht në qendren e qytetit të tolerancës Fetare Burrit të Madh të Shkodrës e mbarë Shqipnisë – Viganit Liberator  – Luigj Gurakuqi!

 Autori: Harmonia Fetare/Proletari.Com 

E diel më datën 26.8.2012

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 05/09/2012. Filed under Analizë,Përkujtimore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

2 Responses to Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.