Përse duan ta coptojnë me hanxharë socialistët Ilir Metën?

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 8699

Ilir Meta – autori i gremisjes të PS-ës dhe blozi i politikës

Ilir Rexhep dhe i Fiqiretes Meta, i katundit të Çepanit të krahinës të  Skraparit shpalosi një spektakël shou politik në takimin e fshehtë me rivalin Edvin Kristaq Ramën një herë te vila e tij dhe një herë tjetër në hotel ”Sheraton”. Partia më e vogël e majtë shqiptare e quajtur LSI është bërë mollë sherri midis Berishës dhe Edvin Ramës dhe një blozë në spektrin plurarist partiak.

Klani i Skraparit dhe i mafies të instaluar në nivelet e gjykatave si institucion i degraduar rrënjësisht e me themel nga korrupsioni dhe krimi i mitmarrjes e kaloi lumin e drejtsisë pa u lagur dhe e hypi në gomar përsëri kryetarin e tyre e skraparllinjve të kioskës LSI – Ilir Metën me pafajsi duke triumfuar mbi Prokurorinë e Lartë të orkestruar nga Edvin Rama me Bamir Topin sikurse dhe ky institucion i degraduar rrënjësisht e me themel nga korrupsioni dhe krimi i mitmarrjes. Duke parë se liliputi Ilir Meta është kryexhuxhë dhe me pehlivanllëqet e tij sa me korrupsion, sa me kërcënim fizik e sa kodoshllëqe, ndarje e bashkime e pabesira është bërë emri më i lakuar dhe një karagjoz i gazetave. Prandaj na duhet të shfletojmë tefteret e malit dosje të kryexhuxhit për ta kujtuar sistematikisht publikun me fytyrën reale të pudrosur me kremra erdoganësh, serbë, grekë e përzier dhe me baglat e Çepanit të Skraparit.

Kush ishte dhe është Ilir Meta i vërtetë dhe roli i tij në shoqëri?

Dosja – Akti i I-rë

Ilir Meta student në Tiranë në 1980 dhe lidhjet e tij me Sulo Gradecin

Njihuni me karierën e një matrapazi qysh në vitin 1980 si student në universitet, ku disa kolegë tij matrapazë burgoseshin e Ilir Meta ndërtonte shkallët e pasurisë informale dhe atë karrierë politike të përshkruar nga shkrimtari dhe publicisti Kastriot Myftaraj:

Njerëz si Sulo Gradeci(kryetari i Trup-Rojes të Enver Hoxhës), të cilët kishin mundësi të fusnin sa të donin nga Perëndimi mallra të llojit të përmendur më lart, krijuan një rrjet tregtie informal me njerëz të besuar të tyre. Në këtë rrjet hyri edhe Ilir Meta, të cilit Sulo Gradeci i besoi si Skraparli që ishte. Tashmë Ilir Meta nuk parapëlqen që të mburret për këtë eksperiencë të hershme të tij në ekonominë e tregut të lirë, se e di që do të bëhen pyetje për gjërat që përmenda unë më lart. Se të gjithë shqiptarët e dinë që nëse një njeri dilte të shiste sende të ardhura nga Perëndimi në atë kohë, nëse ato nuk qenë sendet e tij personale, të cilat i kishin ardhur atij vetë, e shumta në shitjen e pestë do ta kapte Sigurimi i Shtetit, dhe do t’ i kërkonte burimin e sendeve. Personat si Ilir Meta, të cilët bënin tregti të zezë nën mbrojtjen e funksionarëve të regjimit, pajiseshin me dokument të njeriut të policisë, që t’ ua tregonin policëve kur këta i kapnin. Ilir Meta ishte nga ata studentë të cilët qenë të pajisur me pistoletë nga policia.
Një nga njerëzit që punonte për Ilir Metën në atë kohë ishte Mero Baze. Ilir Meta e kishte njohur Meron se ky ishte gazetar tek gazeta «Studenti» ku Iliri dëshironte që të botohej diçka për të si sportist student. Kështu që Iliri u jepte dhurata gazetarëve që të botonin shkrime për të. Iliri e përdorte Meron edhe për të shitur disa nga mallrat e tij tek fakulteti i gjeologji-minierave ku ishte Mero. Që këtu ze fill miqësia e Mero Bazes me Ilir Metën. Më pas kur Mero Baze u diplomua dhe u emërua në Batër të Martaneshit, ai kur vinte në Tiranë, takonte Ilir Metën dhe merrte prej tij sende të cilat i shiste në Batër ku ishte një treg i mirë se minatorët dhe gjeologët merrnin paga të mëdha për kohën.Ilir Meta, ”Psikobiografia e një politikaxhiu që nuk u bë dot politikan”
Gazeta Sot  – 12.10. 2010 – Kastriot MYFTARAJ

 

Dosja – Akti i II-të

Ilir Meta si i pandehur në prokurori e në gjykata gjatë vitit 2011

Ilir Meta si i pandehur, si kriminel, hajdut, mafioz, spekullator sipas neneve 245 të K.P., si pehlivan, si i pafajshëm në vitin 2011, në postin e zev-kryeminitrit dhe ministrit të ekonomisë në qeverinë Berisha – 2.

Ilir Meta zyrtarisht i pandehur, rrezikon 7 vite burg sipas nenit 245 të Kodit Penal 

Dosja e padisë, akuzës dhe vendimi i gjykimit për grabitje, matrapazllëqe, mafie të pronës shtetit me përmasa gjigande si zev-kryeministër dhe ministër i energjitikës dhe i ekonomisë si i pandehur Ilir Rexhep e Fiqirete Meta. Avokatët Gëzim Veleshnja dhe Petrit Serjani.

Konkretisht Prokuroria e Pergjithshme pretendon para Gjykates se Larte se Meta e ka konsumuar kete veper penale pergjate bisedes me ish- ministrin Dritan Prifti, bisede kjo e regjistruar nga Prifti ne zyren e tij ne mars 2010. Ne bisede del e qarte se Meta urdheron Priftin te favorizoje nje kompani private duke permendur edhe 700 mije euro apo 7 perqind te aksioneve. Pas transmetimit te ketyre aferave ne “Fiks Fare”, prokuroria nisi fillimisht hetimet ne prokurorine e Tiranes e mandej per shkak te imunitetit qe gezonin Meta dhe Prifti ceshtja u transferua ne organin qendror.

KËRKUES: PROKURORIA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË, e përfaqësuar sipas udhërit të datës 24.01.2011 të Prokurores së Përgjithshme Ina Rama, nga prokurorët pranë kësaj Prokurorie, Bujar Sheshi dhe Anila Leka.

I PANDEHUR: Ilir Meta, i biri i Rexhepit dhe i Fiqiretes, lindur në Çepan të  Skraparit  më 24.03.1969, banues në Rrugën “Muhamet Gjollesha”, Kulla nr.1, Tiranë, me shtetësi shqiptare, me arsim të lartë ekonomik, i martuar, deputet i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, i padënuar, në gjëndje të lirë, i mbrojtur nga avokatët Petrit Serjani dhe Gëzim Veleshnja.

I AKUZUAR: Për kryerjen e veprës penale të korrupsionit aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë, të parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal.

në përfundim të shqyrtimit gjyqësor të çështjes, pas vlerësimit të akteve të këtij procedimi penal dhe çmimit të provave të paraqitura nga palët e të pranuara për t’u admnistruar prej saj, si dhe pasi dëgjoi qëndrimet e kërkesat e prokurorëve dhe ato të mbrojtësve të së pandehurit Ilir Meta,

V Ë R E N

  1. Me shkresën nr.260/170 prot., datë 09.05.2011 të Prokurorisë së Përgjithshme, është sjellë për gjykim në Gjykatën e Lartë procedimi penal nr.1, i vitit 2011.

………………………………………………………………………,,,,,

Gjykata e Lartë, pasi shpëtoi disa ministra të Berishës, duke legalizuar korrupsionin shtetëror, po përgatitet të firmosë një tjetër skandal. Gjykata e Lartë po operon me dy standarde për të njëjtën çështje, me të njëjtat prova dhe ekspertiza. Gjykata e Lartë ia shiti pafajësinë Ilir Metës, ndërsa tha se video-skandali nuk mund të merrej si provë, pasi ishte i manipuluar.

 

Dosja – Akti i III

Mosmarrëveshja Berisha – Meta dhe takimet me Edvin Ramën

a)Sali Berisha prekë mega interesat e Ilir Metës në pronat mafioze të tij

Sipas ish ministrit të ekonomisë dhe energjitikës dhe deputetit Dritan Prifti, kryeministri Sali Berisha i ka heqë kompetenca kryesore  ministrisë të ekonomisë dhe energjitike duke ja atashuar ekonomive private. Pse e bëri kryeministri këtë akt mafioz, antishtetror, që i heqë pushtetin qeverisë për pasuritë kombtare me synim që të mbetet në duart e klanit tij mafioz?

Çfarë kompetencash janë hequr?
Do të them vetëm një fakt, atë të Albpetrol. Ministria e Ekonomisë ka AKBN-në, që monitoron të gjitha marrëveshjet hidro-karbure, naftë, gaz, lëndë minerare dhe çdo gjë që është e asaj fushe. Me ndryshimin e ligjit dhe privatizimin e Albpetrol, të gjitha kompetencat që ka AKBN dhe METE i kalojnë Albpetrolit privat. Ai do të monitorojë të gjitha marrëveshjet e hidrokarbureve ekzistuese, me Bankers, Stream Oil etj. Kjo sjellje mafioze e Sali Berishës ka zgjuar një lloj xhelozie që  ka lindur nga Ilir Meta për shkak të cenimit të mega interesave në shumë kompani të hidrokarbureve që i ka zaptuar kur ishte kryeministër dhe në fund  zev-kryeministër dhe ministër i energjitikës dhe i ekonomisë gjatë vitit 2010 – maj 2011 nga i cili ishte i pandehur dhe doli lugë e pastër apo kallaj i pastër nga mafia e Skraparit në Tiranë.

b)Takimi i Ilir Metës me Edvin Ramën një diversion psiqik ndaj Sali Berishës

Ilir Meta është i kurorëzuar me Sali Berishën e tashti po ja dredhë Salës bishtin para kurvës Edvin Ramës për punë interesash materiale e të ardhmes tij, ndoshta edhe prej frikës së likujdimit pa zë(me mjekë, në ushqime, aksidente me makinë, sulm nga një i sëmurë psiqik apo terror fizik,…..).

Për kryeministrin Berisha – 2 është një akt diversioni psikologjik me prapavija tradhtije. Ilir Meta njihet si njeriu i pamoralshëm në të gjitha pikpamjet njerzore sikurse njihet pabesia, tradhtia, arroganca, tërbimi, verbësia e urrejtjes dhe hakmarrjes, njeriu që urren hapur njerëz me besim katolik sikurse e ka dëshmuar kur ishte kryeministër me shkarkimin e pas dy javëve të emrimit në poste qeveritare të dy ministrave përkatsisht; Zef Preçaj, doktor në ekonomi, Ministër i Ekonomisë dhe shkrimtarin e famshëm, poetin Preç Zogaj si Ministër i Kulturës për arsye absurde të korrupsionit. Si mundet ministri brenda dy javëve të para të akuzohet për korrupsion dhe prej kujt njeriut? Të hapësh tefterin e korrupsionit të Ilir Metës në postet e tija qeveritare është pak të ndëshkohet me varje në litar apo me ja pre mishin sikurse shokët e Sulo Gradecit kryenin ndaj lisave të kombit për atdhe e fe, për demokraci e dije.

Ky takim i dy mafiozve antishqiptar rrjeshtohet në librin e biografisë si akte të urryera për demokracinë dhe përbën atë që duhet mbajtur hapur libri i bëmave me pendë në dorë, që një ditë të marri dënimin për të gjitha krimet e tij duke filluar qysh kur ka lindë.

 

Dosja – Akti i IV

Përse duan ta shqyejnë e coptojnë me hanxharë socialistët Ilir Rexhep e Fiqirete Metën?

a)Ilir Meta e shpëtoi dy herë Edvin Ramën nga shporrja si kryetar i PS-ës dhe si kryetar i Bashkisë Tiranës.

Ilir Meta njihet edhe si kodosh, shkues, ndërmjetsues dy herë i Edvin Kristaq Ramës. Përkatsishtë  kur ju publikuan fotot lakuriq të Edvin Ramës në hotele, në plazhet e Francës në prani të një fëmije në pragë për t’u  rizgjedhë si kryebashkiak i Tiranës për të tretën herë në 2007 u ngritë në këmbë si një trup i vetëm antarsia dhe deputetët e PS-ës për ta shporrë njeriun më të ligësht e të ndyrë Edvin Ramën. Ndikimi mafioz i Ilir Metës në Partinë socialiste edhe pse ishte shkëputë prej saj me partinë e re mafioze skraparlie LSI-is bëri që të mos të shporret Edvin Rama si kryetar i PS-ës dhe si kryetar bashkie për të tretën herë. Partia Socialiste nuk mund t’ja fali Ilir Metës përjetsisht këtë “bamirësi” me dëshirën makabre që Edvin Rama me bandën e tij të vazhdojë të shkatrrojë me tortura humoristike gjithë PS-ës prej bazës e deri në qendër sikurse ka bërë dhe ende vazhdon deri në zhbërje të antarve me bindje socialiste.

b) Pse e shpëtoi Ilir Meta dy herë nga gremina Edvin Ramën?

Ilir Meta falë karakterit tij negativ,  të paformuar si intrigant, arrogant, agresiv, përvers politik, njeri pa parime morale dhe politike nuk njihet si shpirt bamirës.

Duket enigmë kjo bamirësi e Ilirit ndaj Edvinit, por duke pa prapavijat e saj rezulton se Edvin Rama ishte garantë i fortë nga e majta ndaj mega – interesave mafioze e të dyve. Kujtoj se kur ishte kryeministër Ilir Meta i dha fonde gjigande Edvin Ramës si kryebashkiak dhe i ndanën fondet në interesat e njeri-tjetrit, që vunë bazat e fuqishme në mega – pronat dhe në mega pushtete partiake e të dyve. Pra kjo shkuesi i Metës i ka rrënjët në mega grabitjet e pasurisë të kombit shqiptar, ku shpresoi nga verbësia se do të forconte pozitat e tija politike dhe ato mega ekonomiket. Ilir Meta gaboi rëndë falë injorancës tij dhe zhytjes në korrupsion shtetror.

c) Shpërblimi; Hedhja në greminë e Ilir Metës nga Edvin Rama

Por “bamirësia” i ka mbetë në fyt Ilirit, kur pasi e shpëtoi Edvin Ramën nga litari, kasaphana, coptimi me hanxharë nga socialistët deputetë dhe krejt antarsia e PS-ës tashmë i drejtuan hanxharët,  litarët e urrejtjes dhe hakmarrjes ndaj Ilir Metës. Socialistët dhe katër grupet më të rrezikshme të majta dhe të kombit shqiptar që i rrjeshtoi Edvin Rama në parlamentë dhe nën ombrellën e kryesisë të PS-ës si;

–          Bijtë e bllokmenve terroristë enveristë

–          Banda e miliarderve të rinjë të  pronave në Tiranë

–          Ish drejtora dhe nëkryetarët e mega të korruptuar të Bashkisë Tiranës prej vitit 2001 – 2011.

–          Gjithë të rinjtë homoseksual me në krye të Erion Velin nisën për interesat e dy grupimeve të mëdha brenda PS-ës një luftë e egër  nën llogore dhe mbi llogore, hapur dhe fshehurazi.

d) Socialistët e PS-ës duan ta coptojnë me hanxharë Ilir Metën.

E din çdo të thotë të shpëtosh nga gremina Edvin Ramën, do të thotë të hedhësh veten në greminë dhe të lejosh një terrorist të vazhdoj non stop të terrorizojë me sjelljet e tija skizofrenike ndaj antarve dhe deputetve të PS-ës. Këtë fat e pësoi Ilir Meta, me video-n skandal dhe hedhjen në kurriz artileritë; presidentin Bamir Topin me kryeprokuroren Ina Rama.

Iliri gjoja po shpëtonte Edvin Ramën, po i hapte greminë PS-ës sikurse ja hapi dhe Edvini me bandën e tij i ka hedhë në humnerë shumë e shumë socialista duke varrosur karrierën politike. Autori i ksaj mënxyre të shkatërrimit të PS-ës prej 2005 e deri më sot në 2012 e në vazhdim, duke u argëtuar si xhelat me shum e shum socialistë me integritet moral dhe intelektual duke e shndrruar PS-ën në një stallë bande kriminelësh e fondamentalistësh si vetë morali i Edvin Ramës, jo vetëm ka autorsi Edvin Ramën, por edhe shkuesi satan Ilir Rexhep Meta. Socialistë nuk i hanë meraku se ka male dosjesh krimesh Ilir Meta, por se në përpjekjet e mëdha të tyre për ta shporrur kryetarin e tyre Edvin Ramën, Ilir Meta sabotoi përpjekjet e socialistve për ta heqë nga zverku xhahilin më mizor që ka njohë kombi shqiptar – Edvin Kristaq Ramën.

Grupi i socialistëve ishin më të ndërsyer për ta ngrënë të gjallë e granuluar ne makinë grirse I.Metën. Disa socialistët deputetë të PS-ës propozuan ti futnin hellin midis trupit të majmë të Ilir Metës për ta pjekur në turrën e druve të zjarrit e ta hanin, ndërsa të tjerë propozonin që ta coptonin ta shqyenin për së gjallit si dikur prindërit e tyre që shqyenin e hedhnin prej kateve të larta priftërinjë katolikë, dijetar e patriota sa nga Veriu ashtu dhe nga Jugu.  Urrejtja e socialistve dhe të partive të majta u kthye nga Edvin Rama te gangsteri Ilir Meta sepse për qëllimet e tija private sa interesa ekonomike, politike dhe për hakmarrje ndaj ish kolegve socialistë të PS-ës pengoi shfarosjen e Edvinit nga PS-ja dhe nga bashkia, që në fakt ju a la jo vetëm dopjon në dorë socialistve, por njeriun më të zi në botë, xhahilin e pashpirt e pafe, të sëmurin me dëme shoqërore dhe politike, që ti shpërfytyronte sikurse jua ka bërë, që vazhdon edhe sot. Ndërsa grupi i dytë më i rrezikshmi edhe për fatet e kombit shqiptar e duan Ilirin të shfarosur gradualisht.

 

Konkluzioni i mullarit të ajsbergut Dosje e Ilir Metës

a)A duhet të jetë më në politikë dhe i gjallë në jetë Ilir Meta?

Në katër aktet e mësipërme të Dosjes Ilir Meta  është përmbledhë mikro – bëmat apo pjesa e ajsbergut të krimeve ende të pandëshkuara ndaj politikës, ekonomisë, parlamentit, institucioneve të drejtsisë, ndaj popullit dhe kombit shqiptar qysh kur shkeli në ish Partinë e Punës si komunist e shndrruar si emërtim në Parti Socialiste e deri sa u zgjodh dy herë kryeministër dhe zev-kryeministër.  Zullumet e tija nuk njohin fund, por vetëm infinit, një pafundsi dhe qytetari është i interesuar të dijë se si do të jetë fundi i ksaj teatri të turpshëm të tij.

Arroganca dhe mediokritetit i Ilir Metës i lindur dhe i ushqyer nga burime të zeza antishqiptare e ka dhe vazhdon të tronditi  ndërgjegjen e kombit shqiptar. Si mundet të pranoji të jetë aktor kryesor i politikës me gjithë këtë tonelatë akuze publike të deklaruar nga shoku i tij Dritan Prifti dhe Prokuroria e Lartë e Shtetit Shqiptar edhe pse e nxorri të pafajshëm mafia e drejtsisë të Skraparit?

Sikur edhe të ishte kotë akuza duhej Meta menjëherë të lirohej vetë nga të gjitha postet për t’i dëshmuar vetes dhe politikës shqiptare se i äshtë dëmtuar fund e majë personaliteti i tij duke humbur deri në fund besimin e qytetarit dhe institucioneve ndaj tij.

c)Dëme të pariparueshme të xhuxhit mafioz Ilir Meta në politikën shqiptare.

Fytyra e përdhosur e Ilir Rexhep dhe e Fiqiretes Metës me blozën e krimit ndaj pronës dhe besimit të popullit shqiptar është luksi i moralit të politikanve shqiptar si modeli i Sali Berishës, Fatos Nano, Edvin Kristaq Ramës dhe dyzina ciklopësh e hijena përreth tyre, që janë edhe liderë partish, rektorë, bankiera, profesora, deputeta,…

Ilir Meta falë formimit tij moral-politik të shëmtuar i solli dhe po vazhdon non stop dëme me gjithë fuqinë dhe energjinë e tij negative në shkatërrimin e kombit shqiptar në sferën politike, në qeverisje dhe në shoqata e organizata ku ka lidhjet e veta të dukshme e të padukshme. Ky është peshku me gjëmba që “i shpëtoi” darës së ndëshkimeve ligjore, por kurrë nuk mund t’i shpëtoji gjykimit dhe ndëshkimit, nëmat e njerzve të varfër e të ndershëm shqiptar.

Ilir Meta me politikën e tij si socialistë e mandej si LSI-ist ka dëmtuar rëndë Partinë Socialiste me largimin e Edvin Ramës nga hanxharët dhe kasaphana që i kishte pregatitë socialsitët e PS-ës si kryetar i PS dhe si kryebashkiak.

d) Ilir Meta – mjeshtër për t’u armiqsuar me çdo njeri, subjekt dhe me kombin shqiptar

Ilir Meta shquhet për talent që të bëhet armik me cilindo njeri apo edhe më lehtë me grupe njerzish deri me një komb. Madje ku ka shfaqë dhe trimëri ndaj një grua që e sulmoi publiksht pa çka se u paralizua nga oficerat e Gardës në parlament kur sulmoi fizikisht zonjën Jozefina Topallin, kryetarja e parë femër e Kuvendit Popullor në historinë parlamentare, që fare mirë mund të quhet pasuesja e mbretëreshës Teuta. Ky njeri duke sulmuar në femër ka cënuar rëndë para botës genin shqiptar të mos rrahjes dhe likujdimit fizik, një vepër edhe antikombtare e Ilir metës njeriu me probleme të rënda psiqike.

Shkëmbi Shqiptar/Proletari.Com
E shtunë, më datën 23 qershor 2012

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 16/08/2012. Filed under Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Përse duan ta coptojnë me hanxharë socialistët Ilir Metën?

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.