Kultura e Vandalizmit të Varreve në Kosovë !

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 8510

Të cënosh dhimbjen ashtë deliktë, shpërfytyrim moral i njeriut.

 

Kosova po përballet me spektaklin e shëmtuem të vërsuljes mbi varrezat e shqiptarve të besimit katolik, të serbve dhe sëfundi kundër varrezave të hebrejve.

 

Vallja kanibale me eshtrat e të vdekurve më ka brengosë mbarë popullin e Kosovës dhe të shqiptarve në Ballkan e të ndodhur kudo në botë. Gjithë ky shpërfytyrimi të riciklohet nga njëri krahë te tjetri ashtë aktë absurditeti i fillimit të dekadës dytë të mijëvjeçarit të tretë? Kosova pësoi si asnjë popull në botë,  në kohën moderne gjenocidin nacional, politik, ekonomik, ushtarak, racial dhe fetar prej ortodoksve serbë. Gjithë bota i hapi sytë mbi gjenocidin shekullor të Serbisë ndaj popullit martir shqiptar të Kosovës.

 

Të shohësh në Kosovën e Pavarsisë tash e tash mermeret e varrezave të coptuara, kapakët, kryqe shënjtoresh të coptuara, gërma, simbole e foto porcelani të shkatërruara, të thotë mendja se ka kaluar nëpër varreza një uragan, një hordhi turme aziatike kriminelash a vandalësh!

 

Pse gjithë ky tërbim, turfullimë! Prej vitit 1999 nuk ndalet as sot në dhjetorin e 2011 krimi i përdhosjes të varrezave në Kosovë.

 

A ka një ndalesë a një stopim ky veprim që po riciklohet zinxhiri i tërbimit mbi varret në Kosovë? A ka ndonjë vend analogë në botë si Kosova një shfaqje teatri të çnderimit të eshtrave të Njeriut?

 

A thua i ka zanë ndonjë njeriut apo një grupë njerzish rrugën e makinës, vendin e biznesit apo të shtëpisë, varrezat e shqiptarve katolikë,  serbë dhe varrezat e hebrejve?. Kush qendron prapa tyre? Politikanë të rinjë pa mjekra e me kollare qeveritarë apo vehabista të rinjë me mjekra ndër xhamija, apo të dy palët në unison?

 

E pabesueshme dhe intriguese! Një temë drithëruese, që duhet të nxisi reagimin e vetëdijes, ndijesinë e përgjegjsisë te njerzit, subjektet shoqërore dhe shtetnore.

 

Njeriu nuk paska vlerë i vdekur në Kosovë! Deri këtu nuk e dija se kishte mbërritë stacioni i gjykimit te disa njerëz të Kosovës time deri në kufijtë e çmendurisë!

 

 

 

Respekti për të vdekurin ashtë vepër humane e detyrim

 

Të nderohen të vdekurit është një gjest human, një sjellje brilante, një detyrim, një prezencë mirësie. Ata ishin në jetë dikur të dashurit e tyre, ishin antar të familjes, miqë si dhe komshi.  Ata lanë kujtesën e tyre si arka ma fatlume për njeriun. Ata lanë gjurmët e tyre me jetën dhe veprat të mira apo të pakandshme. Ata në fund lanë në profilet e portretit  buzëqeshjet apo ngërdheshjen, lanë mbresa e kujtime të panumërta të ndijesive të ndryshme, lanë njerëz të dashur e plotë lotë e brenga të pashërueshme për brezat.

 

Sido që të ketë qenë njeriu ashtë dhe varroset me gjithë nderimet e veta. Njeriu ashtë përcjellë me lotë e respektë dhe u ashtë siguruar vendosja e trupit tyre në varreza të ndertuar sipas traditave fetare. Varreza ishin dhe mbeten vepra arti sikurse njihet edhe në shekuj dhe në një kohë të largët do të hulumtojnë historianët për kulturën e ndërtimit dhe Mirënjohjes që është treguar për ata.

 

 

 

Dhimbja ashtë plagë që koha nuk e shëron

 

Dhimbja dhe plagë nuk ashtë një pemë që shfaroset me spatë, vare, dinamit. Jo! Dhimbja ashtë një përjetim që njeriu e mban në zgavrën e skutat e shpirtit të tij. Nën dhe gjenden të rinjë e të moshuar se vdekja nuk pyet kalendarin e moshës. Mbi dhe lenë vdekja plagën e dhimbjes që nuk shërohet kurrë për njerzit!

 

Në këtë idhnim të brengës; të ndëgjosh britmat e eshtrave nga goditjet e pamëshirshme të sopatave, të  rrokullisjes të kryqave dhe simboleve, të fotove e kapakve duke u copëtuar në mijra copra është opereta e një bote të  çmendur në miniaturë. Pa gabue mund të them se asht fundi i botës!

 

Çne gjithë kjo duzinë mllefi, urrejtje, hakmarrje, ndaj botës njerzore të nëndheshëm, që pushon në amëshim, në përjetsinë e saj?

 

 

 

A kanë dinjitet njerriu nën dhe? A fyhen ndjenjat e të afërmve dhe të çdo kujt?

 

Një nga pyetjet ma idjotike dhe kapitullante të mendjes normale të Njeriut. Njeriu si mbi dhe e nën dhe mbetet Njeri në përfytyrimin e konceptit logjik. Me dy standarte nuk vlersohet njeriu. Ja që në Kosovë njeriu nën dhe qenka një subjektë emocional i romanit ma të zi të zhanrit të letërsisë.

 

Të prekësh varrezat me çekana, me shkarravina bojrash të zeza, me thyerje simbolesh fetare, fotosh,…  është një veprim kanibal sepse është cënuar direktë dinjitetit i njerzve në qetësinë e amshuar dhe të afërmve të tyre, është një tmerr i paimagjinuar, një mëkat dhe një akt barbar. Është një vepër morale e ulët dhe një tregues i kulturës mesjetare të rrënimit vandal të një pakice të ,,qytetarve,, të Kosovës. Kjo sjellje kanibalësh buron nga mosdëshira për të mos bashkëjetuar shumica shqiptare, boshnjake dhe turke me pakicën shqiptare katolike, serbe dhe izraelite, pamvarsishtë pallavrave që llomotisin profesorat, ministrat dordolecë, krerët vehabista të xhamisë me në krye Naim Tërnavën.

 

 

 

–                     Alarmi ka ra në Kosovë për vandalizmin e Varrezave të hebrenjve të dëmtuar nga dy

 

persona me mjekra, ndërsa për varrezat e katolikve shqiptar e serbë është heshtur nga të gjithë në mënyrën ma klasike. 

 

Janë ngritë në këmbë ambasada amerikane, angleze, franceze, gjermane etj, për verifikimin e shenjave naziste mbi pllakat e varreve izraelite të vendosur sipas policisë prej dy njerzve me mjekra.

 

Pak ditë pas përdhosjes së pllakave të mermerit të varrezave, pastrimin e tyre e kishte marrë përsipër Ambasada gjermane në Kosovë, e cila e ka përfunduar projektin. Për pastrimin e tyre, sipas zëdhënësit të Komunës së Prishtinës, Muhamet Gashi, ka qenë e gatshme edhe Komuna, por ai e ka falënderuar Ambasadën gjermane për një veprim të tillë. Përdhosja e varrezave të hebrenjve ka nxitur reagime të fuqishme nga të gjitha nivelet e institucioneve të Kosovës. Të paragjykosh se ky është varrë musliman që nuk duhet shkatrruar e ky është varrë i katolikve apo i ortodoksve dhe i hebrejve, që duhet dhunuar nuk mendoj se është në normalitetin logjik dhe fetar. Nuk e besoj se Kurani i islamikve i mëson të sulmojnë si në barbarinë otomane varrezat jo-islamike. Fakti historik ishte se hordhite barbare otomane gjatë pushtimit tyre për afro 500 vjet instaluen kulturën e shkatrrimit të varreve të shqiptarve me besim katolik, me qëllim që t’i impononte deri me këtë akt iracional të konvertonte shqiptarët katolikë në fenë e tyre islamike vehabiste. Nuk dua ta besoj se ndryshe do të ishte një gjëmë e madhe për fetë e tjera.

 

 

 

–          Ambasadat e huaja detyruan qeverinë që të mos heshtnin për varret hebreje

 

 Ishin ambasadat e huaja që i diktuan të interesoheshin për Varrezat e Hebrejve autoriteteve qeveritare ndaj fenomenit të shkatrrimit e cënimit të dinjitetit të njerzve të vdekur  hebrejë. Unë dhe njerzit përparimtar i çmojnë të barabartë në Kosovë si serbin ashtu dhe shqiptarët pa dallim feje. Biles duhet më respektë për pakicën nacionale e atë fetare. Në Kosovë ndodhë si në perandorinë otomane, ku sundonin vetëm shqiptarët islamikë. Qeveria, parlamenti, klasa akademike, intelektuale, institucionet islamike ushtrojnë në heshtje pa ligjë të shkruar sistemtikishtë një regjim mizor diskriminimi ndaj pakicës fetare si atë katolike, ortodokse dhe hebreje. Faktin më të mirë e keni te numri i përfaqsive në qeveri e kudo edhe në fenomenin e shkatrrimit të varrezave jo islamike në Kosovë. Një shtetë i ri ushtron një gjenocid të heshtur ndaj pakicës fetare. Kush nuk don ta besoji, le të shohë se ka ndonjë ministër apo zevendës-ministër, rektor, prokuror, gjykatës, drejtor,…….kosovar të besimit katolik?

 

 

 

–          Nga regjistri i kujtesës të vandalizmave ndaj varrezave jo islamike në Kosovë e në Shqipëri

 

Tashti dua si qytetar të rëmoj kujtesën time edhe për dinjitetin e varrezave të katolikve, ortodokse dhe ato izraelite.

 

 

 

–                     M’u kujtua kur hordhitë mizore otomane sapo shkelën në Shqipëri pas Vdekjes të

 

natyrshme të Gjergj Kastriotit,  punën e parë shkatërruan Varrin e Heroit Legjendar Gjergj Kastrioti dhe ja hodhën eshtrat nëpër humnerë.

 

Fakti historik ishte se hordhite barbare otomane gjatë pushtimit tyre për afro 500 vjet instaluen kulturën e shkatrrimit të varreve të shqiptarve me besim katolik, me qëllim që t’i impononte deri me këtë akt iracional të konvertonte shqiptarët katolikë në fenë e tyre islamike vehabiste. Sot nuk dihen se ku i kanë eshtrat Heroi Legjendar Gjergj Kastrioti nga otomanët.

 

 

 

–                     Mua më kujtoi urdhri i Enver Hoxhës dhe i bandës tij si ajo e shkatrrimit të Varrit të At

 

Gjergj Fishtës dhe i hedhjes të eshtrave në Drin, sikurse u veprua. Fatin e zhdukjes të eshtrave dhe të vdekurve u shndrrua në një kulturë institucionale në Shqipni prej Enver Hoxhës dhe bandës tij si në Tiranë ashtu dhe në gjithë qytetet e fshatrat. Sot nuk dihen se ku i kanë eshtrat At Gjergj Fishta nga vandalët komunistë otomane-sllave si dhe një listë gjigande i njerzve të torturuar e të vrarë në periudhën e komunizmit. Ende institucionet dhe njerzit përgjegjës nuk tregojnë varret e viktimave. Kjo ishte kultura e trashëguar nga perandoria otomane, që u zbatue me fanatizëm si një sjellje normale dhe profilaktike për shëndetin moral të qeverisë komuniste.

 

 

 

–                     Më kujtohet se kur e çliroi Kosovën NATO-ja prej militarve gjenocidal serbomëdhenjë hyri

 

e para Ushtria Çlirimtare me kompani të drejtuar nga Marshalli, Hashim Thaçi dhe gjenerali

 

leitnant, Fatmir Limaj, nga ku krijuan qeverinë e parë me kryeministër Hashim Thaçin dhe ministër mbrojtje gjeneral-leitnantin Fatmir Limaj.

 

Historia me dy fjalë nisë kështu; Kur hyn Trupat Ushtarake të NATO-s në Kosovë në vitin 1999, sëpari u shfaqë një bandë shqiptare e paditur edhe sot në Dhunimin e Varrezave shqiptarë katolik.

 

Akti i parë i shëmtuar në Kosovën e çliruar ishin Vandalizmat mbi Varrezat e qytetarve me besim Katolik në Kosovë. Aty u thyen në mesnatë skulpturat shenjtorësh, kryqet, kapakët e varrezave që ishin me mermer si dhe shkrimet dhe fotot e të vdekurve. Dhe askush nga qeveria e parë e Hashim Thaçit nuk u prononcua, nuk u gjetën autorët, heshtën dhe nuk financuan dëmet sipas moralit dhe ligjeve në mos herët duhej bërë edhe vonë. Sot e asaj dite nuk kërkoi falje ndaj familjarve dhe qeveria Thaçi – Limaj nuk financoi dëmin e islamistëve me mjekër e pamjekër. Kjo ishte vepër e islamistve, që nuk harrohet. A ka më zi e më turpë se kjo? Kjo ishte vepër e islamistve otomanë me qeveri dhe jashtë saj.

 

 

 

–                     Më kujtohet se janë thyer mermerët e varrezave, kryqet të serbve si shenjë hakmarrje. A ka

 

më zi e më turpë se kjo? Kjo ishte vepër e islamistve otomanë shqiptar të Kosovës.

 

 

 

–                     Më kujtohet kur shkarravitën fytyrat e dëshmorve të lirisë me bojra të zeza në Kosovë. Një

 

vepër e tradhtarve dhe armiqve të kombit.

 

 

 

Pse gjithë kjo urrejtje mizore ndaj të vdekurve jo-islamikë?

 

A ka randsi feja e të vdekurve?

 

A është vërtetë se urrehen të vdekurit apo si? Vetëm në Kosovë ndodhë ky fenomen i rrënimit të varrezave të njerzve jo islamik dhe më e shëmtuara është shndrruar në një normalitet i jetës kosovare. Të vdekurit të kujdo qofshin nuk kanë më fuqi që të kundërveprojnë ndaj veprimeve huligane të kosovarve.

 

Për çdo qytetar në botë nuk ka rëndësi përkatësia fetare në vlersimin e dëmit të prishjes së varreve. Ata kanë vdekë dhe kanë pushuar nga aftësia për të ushtrue besimin e tyre fetar. Por ne duhet të respketojmë dhe detyrohemi edhe me ligjë që të mos fyejmë e shkatrrojmë simbolet e fesë të tyre pranë varreve tyre. Në Kosovë ligjet janë, humanizmin e kanë, vepra fisnike njihen si nga të parët dhe të sotëm e shpresoj në të ardhmen do të ecin në gjurmët e fisnikërisë.

 

 

 

Shkaqet dhe shqetsimin mbi Vandalizmin e Varreve në Kosovë duhet gjetë te personi Hashim Thaçi te ministrat, kupola drejtuese e Kosovës dhe te xhamitë

 

Ky vazhdim i kësaj kulture gangstere i ka rrënjët diku më thellë. Duhet kërkuar në përbërjen e spektrit fetar të qeverisë Hashim Thaçit, që nuk ndodhen asnjë ministër katolik, por veç orotdoksë -serbë- islamik, ku disa janë ministër si i arsimit dhe i shëndetsisë dhe kryetar të partive islamike me bazë në Turqi e Arabi në Kosovë. Prandaj ky vandalizëm është organizuar nga islamistët e qeverisë Thaçit që i ka me mjekër antarët e partive tyre. Akej…!

 

Qeveria izraelite duhet të çohet në këmbë dhe të veri në lëvizje Shërbimin Sekret Mossad (Ha-Mosad le-Modi’in u-le-Tafkidim Meyuhadim) – hebraisht: המוסד למודיעין ולתפקידים מ me synim të mbroji interesat e kulturës të respektit dhe dinjitetit të njerzve të vdekur. Shërbimi Sekret i Kosovës nuk interesohet aspak, biles mund të jetë pjesë e heshtjes a të suportit ndaj vandalizmave të varreve në Kosovë. Kosova nuk është bërë ende pjesë e NATO-s, prandaj çdo shtetë kat ë drejtë të mbroji interesat e saja nëse cënohen.

 

Duhet të demaskohet e të ndëshkohet Kultura e dëmtimeve të Varrezave të besimeve Katolike, ortodokse dhe Izraelite në Kosovë.

 

 

 

Përse nuk cënohen e dhunohen Varret e muslimanve turqë, muhaxhirve boshnjakë dhe muslimanve shqiptar sikurse përdhosen e shkatrrohen varrezat e shqiptarve me besim katolik, ortodoksë serbë dhe varrezave të hebrejve? 

 

Kjo pyetje është më absurde, që nuk duhej bërë, por ja që u bë sepse absurditeti ndodhë edhe me koka të ftohta.

 

As që duhet shkuar mendja dhe jo të marri pjesë dëshpëruesi në vandalizmin e varrezave të shqiptarve muslimanë, muhaxhirve boshnjakë dhe atyre turqve. Jo, absolutishtë! Ndryshe do të ishte e papërgjegjshme dhe shumë e rrezikëshme sikur është me eshtrat në varrezat e besimtarve katolikë, ortodoksë serbë dhe izraelitë – hebre. Duke parë e prekë me sy se ashtë kthye sulmi selektiv fetar në fenomenin e  Dhunimit të Varrezave kristiane dhe hebreje .

 

Gjithkujt i shkon mendja se janë musliman shqiptar, autor të sjelljes kriminale mbi ndërtesat e eshtrave. Vepra huligane e vandalizmave mbi varre merrë ngjyra fetare

 

Kosovarë quhen edhe muhaxhirët muslimanë të Bosnjes, muslimanët turqë dhe ortodoksët serbë sepse banojnë në Kosovë me kohë.

 

Ksaj i thonë se nuk je i zoti t’ja bësh më zi katolikve, hebrejve dhe ortodoksve në të gjallë, por i sulmon eshtrat e tyre për faktin real se nuk janë të besimit islam. Ky veprim është një realitet i Kosovës, që pasqyron vetëm urrejtje dhe është një mesazh që nuk i duan të bashkëjetojnë me besimin katolik, hebre dhe ortodoksë. Prandaj duhen çuar në këmbë njerëz e tï marrim në mbrojtje duke i diskretituar dhe ndëshkuar autorët e politikën e segegracionit racial e fetar ndaj pakicës fetare në Kosovë nga gangstera antishqiptar e anti njerzor duke ndalur poshtërsinat otomane mbi njerzit e vdekur.

 

 

 

Sa është numri i shqiptarve katolik në administratën Thaçi në Kosovë?

 

Kjo pyetje bën që t’i drejtohet gishti te shpëndarja e posteve qeveritare dhe administrative sipas raporteve te besimeve fetare si;

 

–          muslimanve shqiptarë, që janë shumica e popullsisë gati 90 %

 

–          te kryeministri – Hashim Thaçi,

 

–          Te këshilli i ministrave prej 51 antarëve bën pjesë vetëm një shqiptar me besim katolik, ku

 

janë antarë me besim fetar islamikë si; muhaxhirë boshnjakë, shqiptarë dhe turqë. Dhe për çudi në administratën e ministrive dhe institucioneve të drejtsisë, të policisë, të arsimimit nuk bën pjesë asnjë shqiptar i besimit katolik, por vetëm punonjës të besimit islamik. E paimagjinueshme! Llahtari!

 

–          Te numri i ministrave ku në qeveri nuk ka asnjë me besim katolik, por janë vetëm ministra

 

me besim musliman dhe ortodoksë. E paimagjinueshme! Llahtari!

 

–          Memli Krasniqi, ministri i kulturës dhe sporteve, fanatiku ekstrem islamik dhe nipi i Kreut

 

të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava(BIK) dhe ish këshilltari i Zyrës të

 

Hashim Thaçit na kujton se sapo vuri këmbët në shkallët e ministrisë kulturës në Prishtinë hodhi dhe shqelmoi tablotë e Nënë Terezes dhe të liderit historik të shtetit të ri shqiptar, dr. Ibrahim Rugovës si figura të neveritshme e të epokës të vjetër. Dhe në administratën e ministrisë nuk bën pjesë asnjë punonjës shqiptar i besimit katolik, por vetëm punonjës të besimit islamik. E paimagjinueshme! Llahtari!

 

–          Prof. dr. Fehmi Agani, ministër i Shëndetsisë, ku në administratën e ministrisë nuk bën pjesë

 

Asnjë punonjës  shqiptar i besimit katolik, por vetëm punonjës të besimit islamik. Dua të ve në dukje se ky është kryetar i Partisë Islamike Vehabiste e Mjekrave me financim nga Rexhep Tahyp Erdogani. E paimagjinueshme! Llahtari!

 

 

 

Me keqardhje punojnë 4 – 5 punonjës shqiptar të besimit katolik në administratën e qeverisë kosovare

 

 Gjithë administrata e qeverisë Hashim Thaçi janë 4 deri 5  punonjës me besim katolik.

 

Nga lista e inventarit të administratës të qeverisë të Hashim Thaçit dëshmon shkencërisht nga pikpamja numerike se si kryeçobani i qeverisë nuk ka asnjë respekt  ndaj pakicës fetare, që është bazë principiale e demokracisë.

 

Hashim Thaçi ka udhëzuar ministrat dhe kupolën drejtuese që të zbatojnë në politikën kuadrovike politikën selektive ndaj mos angazhimit të punonjësve në administratë me besim katolik. Kjo sjellje primitive buron nga trashëgimia e barbarve otomanë turke, nga edukata familjare dhe nga veprimtaria e xhamive.

 

 

 

Pse ndodhi vetëm në qeverinë Hashim Thaçi ngjarja e rrënimit vandal të varrezave?

 

Nuk ashtë rastësi apo sporadike ngjarje me përmasa të dhimbshme, por ashtë në vazhdën e kohës të  qeverisë Thaçi Nr. 1 e vitit 1999 dhe i vitit 2011. Êshtë e disata herë që kryet ky vandalizëm nën qeverinë e Hashim Thaçit. Familjarët dhe çdokush me mend në kokë drejton edhe pyetjen; A e ka prekë dinjitetin kryeministrin H.Thaçin me rrethin e tij përgjegjës për ngjarjen në fjalë si njeri, si shqiptar, si islamik, si politikan dhe si kryeministër për veprën e rrënimit të varrezave?

 

Sa keq dhe mëkat ashtë t’i mbetesh në qafë për këtë rast kryeministrit Thaçit dhe njerzve përgjegjës rreth tij pa pasë fakte se ka dorë direktë apo indirektë në fyerjen e njerzve të vdekun e të gjallë me humnerizimin e objektit varr!!!

 

 

 

 

 

Heshtja e gjatë e Hashim Thaçit dëshmon fajësi dhe premtim për vazhdimësi

 

Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçit duket në suprinë se i ka ,,mbetë,, në dorë ky  ,,peshqesh,,. Fakti provon tjetër tabllo, se ky nuk e ka marrë seriozisht, nuk i ka prekë as edhe një fibër ndjesor dhe nuk e ka ndjerë si detyrim ligjor ”Për marrjen në mbrojtje qeveritare të Varrezave,,. Ai  ka zgjedhë projektin diplomatik të heshtjes se e ka edhe me trashëgim familjar në Skënderaj. Ku ashtë përgjegjsia e tij me funksionarët përgjegjës? A nuk ka vlerë për të Dinjiteti i Njerzve të vdekur dhe i Të afërmve të tyre, që sistematikishtë ushtrohet mbi to sjellje shkretëtirash aziatike?

 

Deri kur do të lejoji qeveria e tij të organizohen nën hundën e tij Vandalizma mbi Varrezat si vendi i pushimit të eshtrave të Njeriut?

 

Heshtja e tij dhe e shpurës i ka dhanë hapësira dhe sinjale atyre grupeve radikale vehabiste islamike  të importuar nga bota e shpellave aziatike të vazhdojnë sepse janë nën mbrojtjen Heshtje të qevrisë dhe personalisht nën simpatinë e Hashim Thaçit. Kultura e vandalizmave mbi varrezat duhet të shrrënjosen në Kosovë.

 

 

 

Përse nuk merrë masa konkrete Hashim Thaçi me qeverinë?

 

Përgjegjës direktë janë Hashim Thaçi, Memli Krasniqi, dr. Ferid Agani dhe Naim Tërnava

 

Arsyeja është se nuk janë dhunuar varrezat e familjes Hashim Thaçit dhe të qeveritarve, që janë të besimit islamik si dhe të njerzve të besimit islamik. Për këta efendij otomanë vehabista nuk është përgjegjsi para Perëndisë dhe parat dinjitetit të vdekurve dhe të afërmve të tyre.

 

 

 

Vandalizmi i varrezave të njerzve të besimit jo musliman është kthyer në normalitet

 

 Tashmë siç thotë populli është bërë jo vijë, por baltë vandalizmat në varrezat e katolikve, hebrejve dhe serbve këto 12 vjetë e Pavarsisë të Kosovës. Pra po institucionalizohet në vetëdijen e popullit me besim islam dhe të qeverisë të Kosovës si normalitetë krimi i shkatërrimit të varrezave jo të njerzve me besim islam.

 

A e nderon Hashim Thaçin me qeverinë, me shoqatat civile dhe atë  të Bashkësisë Islame?

 

Posikur t’ja dhunonin varret e familjeve të Hashim Thaçit me breza dhe të Memli Krasniqit, Dr. Ferid Aganit dhe Naim Tërnavës si do të ndjeheshit? Mirë apo të fyer?

 

E pra ju me heshtjen t’uaj i keni fyer të vdekurit dhe të gjallët që janë të afërmit e tyre. Nëse ju duket normal ky huliganizëm ndaj dinjitetit të njerzve të gjallë e të vdekur, atëhere shkofshit në ferr ju me breza me farë e  fisë e me miqë!

 

 

 

Mos prekni varret e familjarve të Hashim Thaçit, të Memli Krasniqit, dr. Ferid Agani dhe të imamit Naim Tërnava!

 

Si do të kishte reaguar kryeministri i Kosovës i vitit 2011 ndaj vandalve otoman-vehabista shqiptar sikur të kishin nxjerrë eshtrat e familjarve të rracës tij dhe të memlave, feridave dhe naimave? Jam i sigurtë se si do të kundërvepronte ndaj atyre që i prekun interesat, karakterin dhe familjen. Pra do t’i shtypte me kambë, në mënyrën më të pamëshirshme dhe jo të zgjedhte rrugën e ligjeve. Ai  do të përdorte gjithë dhunën e aparatit të ministrisë të policisë dhe të drejtsisë.

 

 

 

Një mesazh për Thaçin dhe shpurën fanatike fondamentaliste islamike –vehabiste të ministrave Memli Krasniqi dhe dr. Ferid Agani me Naim Tërnavën.

 

Një mesazh e kam për atë grupë në qeveri, me mjekër apo pa mjekër !

 

Me heshtjen e juaj keni vulosë dëshminë më të turpëshme të moralit t’uaj. Ju me heshtje keni lejuar dhe me ndërgjegjen e pistë lejoni fyerjen e të vdekurve dhe të gjallëve.

 

 

 

Qytetarve të Kosovës!

 

Bashkëjetoni  dhe nderoni njerzit nën dhe pa dallim feje e nacionaliteti se na e kanë lanë trashëgim të parët tanë shqiptar në shekuj si vlera të çmuara të kulturës së popullit shqiptar! Larg sektarizmave nacional e fetar sepse rënojnë harmoninë dhe qeverisjen e vendit! Ngrihuni në kambë e merrni në mbrojtje Qetësinë e përjetshme të dashurve t’uaj. Mos lejoni vagabonda, rrugaçët që kanë rrëmbyer fatet e Kosovës të vazhdojnë t’ju shpërfytyrojnë juve dhe të afërmit të vdekur! Vehibastat jua kanë varë në qafë popullit të Kosovës qeveria Thaçi me synim që t’ja zhvendosi vemendjen nga korrupsioni gjigand i qeverisë lokale e qendrore, nga  mungesa e punësimit, nga varfëria, nga shumë plagë të reja që kërcënon të sotmen e të ardhmen. Vehabistat janë reparti i prapavijës të qeverisë Thaçi, që i përdor kundër kundërshtarve, opozitarve dhe shijeve të tija islamike.

Mos i leni të përbalten ndjenjat e juaja dhe të njerzve që ju lanë Plagën e Dhimbjes!
E enjte, më dt. 22 dhjetor 2011
Shpend Drejtsia/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 22/12/2011. Filed under Kosovë. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

6 Responses to Kultura e Vandalizmit të Varreve në Kosovë !

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.