Trazirat në Kazakistan

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3165
KAZAKISTAN – 70 të vdekur në qytetin e naftës.
Mijëra naftëtarëve kanë dalë në rrugën e qytetit Zhanaozen, të Kazakistani Jugut.

Protestuesit kërkuan paga më të larta dhe dogjën zyrat e administratës lokale dhe kompaninë e naftës dhe një hotel.
Kazakistani ishte duke shënuar 20 vjetorin e pavarësisë së saj të premten e 16 dhjetorit 2011. Festimet ishin të planifikuara në të gjithë vendin, por populli në Zhanaozen, të përbërë kryesisht nga të rinjtë filluan të hedhin sllogane kundër qeverisë për rroga, jetë minimale normale,… dhe pak më vonë ju vërsulen skenës ku do të mbahej fjalime për festën e presidentit, rrahën rojet dhe filluan trazirat në shkallë të gjerë. Sipas raporteve zyrtare, protestuesit rrahën dy policë në fillim të protestës.
Autoritetet dërguen menjëherë forca shtesë të policisë në qytetin dhe bllokuen rrjetet celulare dhe internetit në Zhanaozen. Për shkak të këtij fakti, raportet rreth ngjarjes ishin shumë të diskutueshme dhe mungonte konfirmimi i precipitimit të situatës të dhunshme.
Agjensia ruse e lajmeve ITAR-TASS ka cituar burimin e vet informues, se protestuesit i vunë zjarrin zyrave të administratës të qytetit, kompanisë të naftës Ozenmuinagaz dhe Aruana pranë Hotelit të qyteti. Turmës i dolën para zjarrfikësit. Burimi tha se, që nga e premtja pasdite e datës 15 dhjetor 2011, policia nuk mund të vejë nën kontroll trazirat.
Më vonë, Prokurori i Përgjithshëm i Kazakistanit tha se 10 njerëz kanë vdekur në trazirat e Zhanaozen dhe shumë më tepër janë plagosur, duke përfshirë edhe oficerët e policisë. Kryeprokurori konfirmoi gjithashtu se tre ndërtesa janë djegur, si disa makina dhe një autobus të policisë. Turma ka plaçkitur disa ATM, tha kryeprokurori.

Kryeprokurori fajësoi “një grup njerëzish” për trazirat, duke thënë se qytetarët, të cilët dolën për të festuar Ditën e Pavarësisë u përballën me një sulm të huliganve. Ai tha se protestuesit përdorën armët dhe u përpoqën të merrnin armët e zjarrit policisë.
Prokurori i Përgjithshëm tha se çështjet penale ishte nisur për fillimin e trazirave. Ai gjithashtu tha se një grup i hetuesve të kryesuar personalisht nga ministri i brendshëm ishte nisë për në Zhanaozen për të parandaluar veprimet e matejshëm të dënueshme dhe për të përcaktuar e ndëshkuar të gjithë ata që janë përgjegjës e trazirave.

Blogu në gjuhën ruse e përshkroi situatën në Zhanaozen më shumë dramatike se sa e deklaroi në shtyp kryeprokurori, duke thënë se policia hapi zjarr në protestues, duke vrarë 70 dhe plagosi mbi 500 njerëz. Blogerët gjithashtu thanë se autoritetet vendosen 1.500 marinsa në qytet në përpjekjen për të shtypur trazirat.
Zhanaozen është i njohur si një vend i një prej përplasjeve më serioze etnike në historinë sovjetike. Në vitin 1989 (qyteti u quajt Novii Uzen atëherë), popullsia ishte e përbërë nga pjesë të barabartë të Kazakistanit etnike dhe njerëz nga Veriu i republikave të Kaukazit, kryesisht çeçenët. Disa konflikte të zakonshëm çoi në në një pikë kritike luftën duke fillue më pas trazirat dhe autoritetet vendosën njësitë e ushtrisë dhe automjete të blinduara në qytet për të rivendosur rendin. Sipas raporteve të ndryshme, në vitin  ngjarjet e vitit 1989 përgjakën deri në 200 jeta njerëzish
E shtunë, më dt. 17.XII.2011
Përgatiti: Bep Martin Pjetri/Proletari

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 18/12/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

4 Responses to Trazirat në Kazakistan

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.