“Jemi vendi i fundit që s’kemi dënuar ende krimet e komunizmit”

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 5150
Biberaj në Bundestag.
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, , ka zhvilluar një takim në Gjermani me anëtarin e Bundestagut gjerman Roderich Kieseweter, anëtar i Komisionit të Jashtëm dhe i Komisionit për Çështjet e BE-se në Bundestagun gjerman. Sipas një njoftimi, Biberaj është shprehur se “pavarësisht se jemi vendi i fundit në Evropën Juglindore, që akoma nuk e kemi aplikuar në mënyrë të plotë ligjin e lustracionit, miratimi dhe aplikimi i një ligji të tillë, konform Kushtetutës dhe standardeve ndërkombëtare, mbetet një sfidë e rëndësishme për politikën dhe shoqërinë shqiptare”.

Më tej, Biberaj theksoi se “nëpërmjet këtij ligji synohet pastrimi i politikës shqiptare, i sistemit të drejtësisë, i administratës publike, por edhe shoqërisë shqiptare nga e kaluara e errët e diktaturës komuniste, pasi koha tregoi se nuk mund te ecet përpara pa bërë transparencën e së kaluarës, me qëllim shkëputjen një herë e mirë nga kjo e kaluar”. Kiesewetter, duke qenë në dijeni të plotë të zhvillimeve politike në Shqipëri, garantoi mbështetje të plotë për miratimin dhe aplikimin e ligjit të lustracionit, duke ofruar edhe eksperiencën gjermane, të cilët ishin të parët që miratuan ligjin e lustracionit në vitin 1991.

Bundestagu gjerman, duke vlerësuar rëndësinë dhe domosdoshmërinë e zbatimit deri në fund të këtij ligji, ka zgjeruar afatin e aplikimit të këtij ligji deri në vitin 2019. Aleksandër Biberaj është një ndër hartuesit e ligjit të ri për lustracionin. Ligji i mëparshëm u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, ndërkohë që mendohet të hartohet një projektligj tjetër i ngjashëm me atë të vitit 1995.
Gazeta Metropol

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 17/11/2011. Filed under Diktatura komuniste,Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to “Jemi vendi i fundit që s’kemi dënuar ende krimet e komunizmit”

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.