Hakerët shqiptarë sulmojnë Beogradin

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3005
Gjatë mëngjesit të ditës së djeshme, paraqitja në internet e Qendrës për Studime Evro-Atlantike në (CEAS) në Beograd, raporton B92.Faqja http://www.ceas.org.rs, është sulmuar nga hakerët me  nofkat CYBIMP dhe KHG.

Paraqitja e CEAS u zëvendësua nga flamuri kombëtar shqiptar dhe teksti në gjuhën shqipe: “Kanë tentuar romakët, pastaj edhe turqit, gjatë gjithë kohës tentojnë grekët, dhe pastaj në radhë kanë ardhur serbët, mirëpo askush nuk ka mundur ta shkatërrojë këtë popull që nga ilirët deri te shqiptarët, vetëm emri është ndërruar.” Teskti u shoqërua me muzikë për origjinën e shqiptarëve.

Pa i treguar arsyet e këtij sulmi, CEAS thotë që do të vazhojë që në mënyrë aktive të vendos sundim të ligjit dhe mbrojtje të të drejtave njerëzve, dhe një drejtësi të kuptueshme tranzicionale.

Ky nuk është sulmi i par në internet në organizatat në Serbi që kanë të bëjnë me mbrojtje të të drejtave të njeriut. CEAS thërret autoritetet që të reagojnë për sulmet në rritje e sipër në internet nga hakerët kundër shoqërisë civile në Serbi.
Pcworldalbanian

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 08/11/2011. Filed under Shqipëria. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.