A asht hajmali dekorata e Urdhrit të Skënderbeut???

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2138
Me rastin e dekorimit të Emirit të Katarit  me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”.Presidenti Topi dekoron Lartësinë e Tij Sheik Hamad bin Khalifa Al Thani me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” më 18 tetor 2011.

A duhet të marrë dekoratë të kryeheroit tonë edhe sheikët dhe mjaft politikanë që shquhen për krime, korrupsione, antishqiptarizma sikurse kanë marrë në 2002 Fatos Nano nga ish presidenti Alfred Moisiu. Apo Bamir Japraku, që i ka dhanë dekoratën e Urdhrit Skënderbe edhe Janullatosit që njihet si një nga ma të paligjshëm dhe antishqiptar i kulluem. A ka ma kobë se sa kjo lojë e pistë e bamirit???????

Ç’ka asht Dekorata me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”?

Urdhri “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” është një dekoratë nderi e Republikës së Shqipërisë që u jepet qytetarëve shqiptarë dhe të huaj për ndihmesë të qenësishme ose akte të veçanta heroike në mbrojtjen, forcimin e përparimin e Republikës së Shqipërisë. Dekorata jepet me dekret nga Presidenti i Shqipërisë. Ky urdhër është i artë.

Unë si shtetas shqiptar nuk gjej asnjë element nga ky rregull i diskutueshëm, që ligjëron dhanien e kësaj medalje trimnie si në llojin e njeriut ashtu dhe në motivin e saj.
Nuk ka ma fyerje që i bahet figurës së Kastriotit pasi e e ka hedhë e shkelë për tokë statujën e Gjergj Kastriotit tash nisë përdhosjen deri në ekstrem me dhanien e e medaljes ,,Gjergj Kastrioti,, një sheikut nga Katari, një nga shtetet e botës antiKastriotit, nga bota e urrejtjes dhe anmiqsisë sa të ekzistoji islamizmi, që Bamir Burania e din shumë mirë. Bamir Top-Tani nga urrejtja që ja ka lanë esat top-tani si relike të urrjetjes antiskenderbejane vazhdon me qëllim që të fyeji kët Përmendore shqiptare e të Europës.
Siç del se Presidenti jo i yni po i atyre nuk u jepë atyre medalje tjera si Mirënjohje. Dhanie e kësaj medalje duhet t’u tregojë ky vlla i pabrekë Bamirit atje në Katarin e islamizmit agresiv; se në Shqipni u rrenue katolicizmi e tash ka mbetë reliket e disfatës të katolicizmit dhe të flamurit të triumfit të islamizmit.
Nuk asht krej idjot Bamir Imam Jaballdia. Ky din me shku në shpellat dhe me krijue parti ultra enveriste.

Unë ju kërkoj firma për t’i propozue presidentit që t’u akordoji dekorata për Urdhrin Skënderbe të gjithë sheikve të Arabisë, Rexhep Taiyp Erdoganit, Hoxhës që fitoi zgjedhjet në Tunizi, sulltanve të Omanit e me radhë buranirave e hallvaxhinjve të qelbta,……Të urdhnoji presidenti bamir që me këtë rast muslimanët të heqin brekët dhe të veshin fustane të bardha dhe me rradhë të ulërijnë nëpër minaret e gjitha qyteteve për ti lajmue dhe nderue si në epokën e otomanve barbar vllaznit e Berishës, të Bamirit.
Lum si na që u varin në qafë si hajmalina simbolin e Historisë Triumfale të Gjergj Kastriotit turli njeriut vetëm që të jetë islamist radikal, sikurse ban ushtarët hajvan turq që shvarrosën dhe i rrëmbyen me thonjë kockat e trupit të Gjergj Kastriotit e i varën si hajmali në qafë për t’u ba ma të fortë se Skënderbeu. Prandaj nuk asht krejt naivë presidenti ynë Bamir Top-Tani, pasi synon të riciklojë pamje donkishoteske sa groteske aq e të llahtarshme të asaj kohe të robnisë mizore afro 5000 vjeçare, pasi i adhuron atë kohë ,,të lavdishme,,.

Burani Hajmalia/Proletari.Com
E shtune, më dt. 29 tetor 2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 29/10/2011. Filed under Aktualitet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.