Masonët shqiptar dhe krijimi i lozhës Masone dalin hapur edhe në Shqipëri

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 7837
TIRANË – Pas disa vitesh që dyshohej që masonët vepronin në Shqipëri tashmë s’është sekrete. Pas një mbledhje që u mbajtë në Tiranë me datën 6 dhe 7 Nëntor 2010-të ku u emëruan profanë Arben Haziz Lici, Astrit Haki Multa, Andis Papa.

Të premten e datës 14 Tetor 2011 u mbajt ceremonia e lindjes zyrtare të Lozhës së Madhe Shqiptare (LMSH) masone me të emëruarin liderin apo mjeshtrin e tyre të madh siç e quajnë ata,  Elton Çaçi.

Në këtë ceremoni zyrtare morën pjesë mjeshtri i madh Gustavo Raffi i Lozhës së Madhe Nënë (Grande Oriente d’Italia -GOI) i cili punoj që në vitin 2008-të për krijimin e Lozhës Shqiptare. Pasi pati sukses në krijimin e Lozhës së Madhe Serbe. Gjithashtu në zyrtarizimin LMSH-së morën pjesë segretari i përgjithshëm i Konferencës Botërore të Lozhës Madhe Tomas Xhekson(Thomas Jackson), mjeshtri i madh i Greqisë Nikolaus(Nicolaus) Vourgidis, mjeshtri i madh i Serbisë Petar Kostiç.

Burimi: Grandeoriente.it
Përgatiti: Pellazgilirarbër/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 16/10/2011. Filed under Aktualitet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.