A ishte atentat kundër Papës Benedikti i XVI-të?

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 4160
Në pragë të vizitës së Papës Benedikt i XVI-të në Erfurt ka ndodhur në mëngjes, një incident: Disa qindra metra larg nga Katedralja Square, një burrë u arrestua në shtëpinë e tij, thuhet se ky person ka gjuajtur me armë zjarri në mes orës 7,00 dhe të orës 8,00 me  katër të shtëna në drejtim të punonjësve të shërbimit të sigurimit privat. “Policia e evidentoi të sigurt apartamentin nga ku dolën plumbat në ajër me pushkë dhe pistoletë-“, tha Robert Ryczko, kreu i ekipit policor të shoqërimit të vizitës së Papës.

Personi ka lindur në Erfurt në vitin 1981 dhe jetonte në Berlin dhe ka asnjë vendim penale ndaj tij. Gjithashtu, askush nuk u plagosë. Gjithashtu, askush nuk u plagos.

Sipas  Ryczkos kishte informacion për të shtëna dhe u deshë së pari për të gjetur se nga të cilat banesa u ndigjuen ato të shtëna. Policia kërkoi të komunikonte me këtë shtëpi, por qe e pamundur, atëhere policia përfundimisht ka hyrë me dhunë te banesa. Personi i arrestuar nuk ishte qiramarrës i banesës. Kundër tij janë duke u hetuar për sulm tentativë të rëndë. I paraburgosuri mohon faktin. Është gjithashtu e paqartë nëse incidenti është i lidhur me vizitën e Papës në qytet.

Përgatiti: Bep Martin Pjetri/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 28/09/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.