Shqipëria dhe Kosova, në 2012-tën me Abetare të njëjtë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2974
TIRANE- Shqipëria dhe Kosova më në fund duket se do të kenë një abetare të njëjtë.
Kjo falë projektit të Ministrisë së Arsimit të vendit tonë, e cila në bashkëpunim me autoritetet kosovare të arsimit do bëjë të mundur aplikimin e një programi, që njehson tekstet që përdoren në nivelin e shkollave fillore të të dy vendeve.

“Janë ngritur grupet e përbashkëta të punës, të cilat së shpejti fillojnë punën për unifikimin e programeve mësimore dhe të teksteve shkollore. Hapi i parë do të jetë realizimi i Abetares së përbashkët brenda vitit 2012”, – thekoi Ministri i Arsimit Myqerem Tafaj.

Si fillim, ekpertët do të nisin punën e tyre me përpilimin e një Abetareje të njëjtë, ndërkohë që gradualisht parashikohet se një proces i tillë të ndodhë edhe me tektet e tjera bazë.

Sipas Ministrisë së Arsimit projekti i një Abetareje të përbashkët që do të përdoret në të gjitha trevat shqipfolëse është shumë afër realizmit.

Institucionet Arsimore në Tiranë, Prishtinë e Shkup kanë një marrëveshje kooperimi që do të shtrihet dhe për tekstet e lëndëve të tjera nga sistemi shkollor fillor.

Sipas Ministrisë së Arsimit, bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë do të shoqërohet dhe me liberalizimin e pranimeve, që do të bëhen në universitetet publike, pasi nga viti i ri akademik pranimi i tyre do të jetë pa limit.
E.M/BalkanWeb

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 20/09/2011. Filed under Arsimi shqiptar,Gjuha Shqipe. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.