Ne të gjithë jemi nazista

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2372
Në një konferencë shtypi në Kanë regjizori danez i famshëm që mori dhe çmim deklaroj:
Unë mendoj se brenda nesh e të gjithëve së bashku  ka një tipar të vogël nazisti dhe gjithashtu një Hitler të vogël qendron brenda shpirtit.
Unë mendoj nëse ne e mohojnë apo e injorojmë këtë fakt real, ajo është shumë e rrezikshme, thotë Lars von Trier, sipas gazetës izralelite “Jerusalem Post” në një intervistë nga Imperium.

Në Festivalin e Filmit të Kanës, Lars von Trier tha, mes tjerash në konferencë për shtyp në lidhje me filmin e tij ‘Melankolia’:
– Unë e kuptoj Hitlerin. Ai ka disa gjëra të gabuara, natyrisht, por unë mund ta shohë atë të ulur aty në bunkerin e tij në fund ….. dhe ndihem pak i afruem me të.

Deklaratat e quajtur të von Trier tani janë “të pa kuptimtë”.

– Unë kuptova prej deklarimit tim nazist se unë nuk duhet të shkojë në konferenca të mëdha për shtyp, sepse jo të gjithë i kuptojnë gjërat që vijnë nga goja ime, sidomos me atë humor të trashë, prej budallai danez. Më vjen keq që ishte aq budallallëk ai deklarim për qenien e tij dhe të gjithë njerzve si pak nazista, thotë Lars von Trier për gazetën izraelite Imperium..
Autori: Christian Krabbe Barfoed

***

Trier shkakton zhurmë në Berlin

Regjizori shprehet i nervozuar për mendimet e tija naziste
Regjizori danez Lars von Trier lëshoi të shtunën në mbrëmje(të dt. 3.IX.2011)skena pothuajse të trubullta, kur ai u takua me admiruesit e filmit tij në Berlin.
Qindra njerëz hynë në kinema të ,,Babilonisë,, që ndodhet në pjesën lindore të qytetit, ku Trier u pyet nga një panel prej tre komisionerësh të famshëm të filmit. Kjo ishte shfaqja e parë e tij publike në Gjermani që kur ai u përjashtua nga Festivali i Filmit të Kanës, në maj të 2011, pasi ai deklaroi se ai ishte një nazist dhe nuk donte hebrenjtë, që fyu sidomos kolegen e tij çifute, Susanne Bier.

Trier ka kërkur falje më herët publikut, që me sa duket nuk e ka zbehur entuziazmin për filmin e tij për Republikën Federale Gjermane.
Turma të cilët ishin duke shkuar në kinema, ishte aq të etur për t’u njohur me regjizorin danez, sa që u detyrua një nga organizatorët e këtij takimi ju desh të paralajmëronte gjermanët se do të mbyllte dyert nëse njerëzit nuk tregojnë durim.

Kinema ka vend vetëm për 500 njerëz, por me sa duket ka qenë më i kufizuar në ftesat edhe pse kërkesat ishin shumë më të mëdha. Shumica e të ftuarve ishin të kënaqur edhe pse mbetën në këmbë në korridor. Mosha e të ftuarve ishte më shumë të rinj nga të njëzetave dhe të tridhjetave.
Mbrëmja mori formën e një borxhit, apo bezdisje për Trier, kur një gazetar danez, nga fundi e pyeti për ngjarjet në Kanë, ku u dëgjua në Kanë edhe britma nga publiku për deklarat pro – naziste.
– Ne jemi të gjithë nazistët, në një apo në tjetër aspekt të jetës tonë, tha regjisor i filmit Trier.
– Ka gjëra që mund të shprehet hapur, të mësohemi të mos fshehet mendimet edhe tabu qofshin në mendjen e njeriut.
Sipas Trier, ajo është e dobishme për të trajtuar kët deklaratë timin në hapjen e takimit tonë të filmit në Berlin.
– Kjo është e gabuar të mos flasim për këtë, tha ai. Trier dukej nervoz sidomos në fillim të mbrëmjes.
– Unë jam thellësisht i tronditur, e dija se nuk duhej të vija këtu, i tha ai organizatorëve të filmit tij.
Një nga arsyet që ai kishte udhëtuar në Berlin, thonë burimet e informuara të revistave e gazetave Berlingske ishte se ai donte të siguronte investitorët gjermanë të cilët janë të rëndësishme për projektet e tij filmike. Një gazetë franceze shkroi në internet menjëherë pas deklaratave në Kanë që një pjesë e artit gjerman dhe një kanal televiziv franko-gjermane nuk do të investoji para në filmat e tij.
Autori: Michael Kuttner

Publikoj: BT
Përgatiti: Pellazgilirarb/Proletari.Com

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 13/09/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Ne të gjithë jemi nazista

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.