Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 11423
Kosova, mafia e drogës.

Shefi i Shërbimit të Kontrollit të Drogës Federale, Viktor Ivanov  e ka quajtur Kosovën pikë tranziti të heroinës nga Afganistani gjatë rrugës për në Evropë.

Kreu i Shërbimit Federal të Kontrollit të drogës (FSKN) Viktor Ivanov sugjeroi se Rusia, Serbia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Maqedonia duhet të krijoji një organizatë apo union shtetror ballkanik me të cilën dikush mund të ndaloi mafien e drogës në Kosovë.
Sipas Ivanov, ” Pesëshja ose Quinteti ballkanike e anti-drogës ballkanike ” do të jetë një mjet efektiv në luftën kundër përhapjes së heroinës dhe kokainës në Evropë.
“Ky grup joformal të pesë shteteve mund të bëhet një mjet bashkëpunimi sistematik dhe të qëllimshme për të eleminuar narkofenomenin kosovar në pesë vendet tona”, – citohet nga Ivanov për gazetën RIA “Novosti”.

 

Beogradi të jetë si kryeqendra e Luftës të drogës në Kosovë

Përpjekjet nga Rusia dhe vendet e Ballkanit për të bashkrenduar dhe kordinuar veprimet ndërmjet 5 shteteve vendosi që Beogradi të jetë si kryeqendra e Luftës të drogës në Kosovë.
Përveç kësaj, Viktor Ivanov nënshkroi me Ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë Ivica Daçiç marrëveshje për luftën e përbashkët kundër trafikut të paligjshëm të drogave narkotike, substancave psikotrope dhe prekursorëve të tyre. Në të njëjtën kohë Ivanov theksoi se marrëveshja e nënshkruar do jo vetëm shkëmbimin e informacionit, por edhe për të kryer aksione të përbashkëta operacionale për të luftuar trafikimin ndërkombëtar të drogës.
Duke folur për raportin në Beograd më 23 gusht të 2011, Viktor Ivanov tha se të dy degët kryesore të drogës ndërkombëtare(të Amerikës Latine kokainë dhe heroinë afgane) shkarkohet në Kosovë, nga të cilat ” përhapet” nëpër Evropë. Në të njëjtën kohë të ardhurat nga shitja e heroinës kalon e gjitha në buxhetin e Kosovës.

 

Prej drogës fiton Kosova 3 miliard euro në vit

“Madhësia e fitimeve vjetore nga tranzit të heroinës arrin 3.000.000.000 € – që është 2 herë më shumë se buxheti i tërë territorit të  Kosovës”, – citohet nga Ivanov si kryetar i Shërbimi i të Kontrollit Federal të Drogës.
Për më tepër, mafia shqiptare e drogës ka funksionuar jo vetëm në Kosovë por pothuajse në të gjitha vendet evropiane.
“Sipas disa vlerësimeve të policisë së BE, grupet kriminale shqiptare kontrollojnë 70 për qind të tregut të heroinës në Zvicër, Austri, Gjermani dhe Hungari dhe 20 për qind të trafikut në Angli dhe vendet e tjera në rajon” -, tha Ivanov.
Prandaj, Kosova ka instalue gradualisht celulat, pika kryesore të tranzitit për shpërndarjen e drogës, të ardhur nga Afganistani në Europë.

“Enklava e Kosovës si vend i operacioneve ushtarake në Ballkan nga NATO në vitin 1999, shpejt u kthye në një qendër të drogës (trajtimin e njësisë -. Përafërsisht KM.RU) në Evropë”, e cila direkt lidh Evropën me “prodhuesin e opiateve” – ​​përmblodhi Viktor Ivanov .
Megjithatë, krijimi i një “Golden Triangle(trekandshi të artë)” të re në Evropë kanë qenë prej kohësh ide për ta ngritë nga ana e rusëve. Kështu, sipas ekspertëve nga Komiteti Ndërkombëtar i Zyrës së OKB-së për Kontrollin e Drogës, në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni ka disa ton të drogës, që qarkullon.

“Afrika Perëndimore dhe  Ballkani janë bërë pika të reja të mëdha transferimi nëpërmjet të cilit një degë e kokainës nga Amerika e Jugut për në Evropën Perëndimore rrjedhin multibiliona dollar. Jostabiliteti dhe korrupsioni që mbizotëron në këto zona i ka bërë ata shumë tërheqës për trafikantët e drogës të Amerikës Latine. Kokaina nga Kolumbia, Peruja dhe Bolivia, tani janë duke u marrë në Afrikën Perëndimore, ku ai merr në Ballkan dhe pastaj e shpërndan në të gjithë Evropën. Ekspertët e OKB-së janë të shqetësuar veçanërisht për Kosovën, e cila shpalli pavarësinë në 2008: Ata thonë se aktivitetet e mafias shqiptare ka arritur përmasa të frikshme. Sipas OKB-së, sasia e drogës të ruajtura në depo si në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë perëndimore, është vlerësuar jo në kilogram, por në ton “, – raporton BBC.

 

SHBA është faktor i lejimit të drogës në Kosovë

Një ekspertë ushtarak – politik serbe, Milovan Drecun(Милован Дрецун) tha se mafia shqiptare e drogës në Kosovë asht e lidhur ngushtë me menaxhimin dhe vepron me pëlqimin e heshtur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
” Detektivi kanadez Stuart Kelok tha në një intervistë në lidhje me këtë fakt: Diplomatët amerikanë
të njohur si shpërndarës të drogës janë ndaluar në Kosovë.

Hashim Thaçi është kryetari i drogës në Kosovë

Kelok gjithashtu konfirmoi indirekt se klani i madhë i mafias shqiptare është e kryesuar nga Hashim Thaçi,  kryeministër aktual i Kosovës. Sipas raporteve konfidenciale të KFOR-it, klani ka tre laboratorë për përpunimin e heroinës klandestine. Individët e përfshirë në kontrabandën e drogës në Kosovë kanë pushtuar postet e mëdha publike në këtë vend, “- tha Drecun” te Zëri i Rusisë “.

Rreth përfshirjes së SHBA   për të prodhuar dhe trafikuar drogën, ata thonë se nuk janë vetëm gazetarët, detektivët, analistët, por edhe shifrantët.
Në vitet 2000-2001, talebanët afganë me  OKB-ën patën sukses në reduktimin e prodhimit të opiumit nga 94% – deri në 185 ton. Pushtimi i Afganistanit nga trupat e SHBA dhe aleatëve të tyre të NATO-s, çoi në një rritje astronomike në prodhimin e drogës. Në vitin 2002, Afganistani arriti të  prodhoi prej 1900-2700 ton opium, të papërpunuara dhe në vitin 2003 arriti shifra më shumë se 7000 ton. Në total që nga fillimi i luftës nga SHBA “Liria e Qëndrueshme” në tetor të vitit 2001, prodhimi i opiumit në Afganistan është rritur me 40 herë.

Autor – Shjeballdin Jurij – Шебалдин Юрий
E martë, më dt. 23.VIII.2011
U muar nga gazeta me titull në rusisht ,, Россия и Сербия объявили войну наркомафии из Косово,,
Nëntitujt dhe figurat u vendosën nga autori i pregatitjes së landës.

Përgatiti: Bep Martin Pjetri
E shtunë, më dt. 27.VIII.2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 28/08/2011. Filed under Bota Aktuale,Mafia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

5 Responses to Rusia dhe Serbia i shpalli luftë trafikantëve të drogës në Kosovë

  1. Pingback: Në kufirin e Pakistanit me Afganistanin 40 të vrarë | shqip.3dl.us

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.