Të sëmurët me kancer, Shqipëria e para në Europë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 3923
Është ndoshta i vetmi shërbim në QSUT që nuk e gjen asnjëherë bosh. Vetëm në 20 vitet e fundit sëmundjet tumoriale njohin një rritje prej 70% te numrit të të prekurve, duke qenë të parët në Europë.

Faktorët e një pjese në dorë të vetë individëve janë të shumtë. Ka 44 tipe tumoresh që prekin rreth 4 mije shqiptarë të rinj ç’do vit dhe nga këta mund të mbijetojnë 500 apo 1 mijë persona. 60% e pacienteve janë meshkuj për të cilët tumori i mushkërive, i fshikëzës se urinës dhe stomakut është më i përhapur. Në Europë, Shqipëria ka përhapjen më të madhe të kancerit në popullsi.

Rritja e të sëmurëve me kancer dhe kapacitetit e këtij shërbimi, gjithmonë e me shumë po ecin në përpjesëtim të zhdrejtë. Në një gjeografi shpërndarjeje, Tirana mban vendin e parë për tumoret e ndjekur nga Durrësi e Shkodra.
Enkelejda Gjuzi/Gazeta Standard

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 02/07/2011. Filed under Mjeksia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.