Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 6795
Martir i Pavarësisë së Shqipnisë.

Katër arsyet e vrasjes  të kryeprincit ë madh Austro-Hungarisë, Franc Ferdinand, mik i përjetshëm historik i Shqipnisë dhe i Shkodrës nga përbindëshit sllave serbe-ruse:

 

v     Për pavarësinë e Shqipërisë

v     Për pavarësinë e Bosnje-Hercegovinës

v     Për moslejimin e andrrës ruse-serbe të instalimit të perandorisë Sllave të Jugut në Ballkan

v     Për moslejimin e vendosjes të kambës imperatore të Rusisë në Ballkan

 

Pra sikurse edhe Bosnjes i përket kulturës historike edhe kombit shqiptar për ta evidentue këtë të vërtetë historike. Serbët nuk mund t’ja falnin kurrë kryeprincit Ferdinand bllokimin e daljes të serbve në Adriatik e matej në Mesdhe si andrra agresore nëpërmjet dhanies të Pavarsisë të Shqipërisë.Gazeta zioniste ”PEIEWISCHE VORDLE” shkroi më 13 janar 1919: “çifutët ndërkombëtare … besonin se *ashtë e nevojshme për të detyruar Evropën për ta hedhur me çdo kushte në luftë në mënyrë që të filloje një epokë e re për çifutët në të gjithë botën. ”

–Nisi aksionin kriminal te saj me vrasjen e çiftit perandorak katolik Franc dhe Sofie Ferdinandin për të ngritë perandorinë ruse komuniste çifute që dështoi tragjikishtë për zbatuesit komuniste çifut ruse në mos instalimin e një shteti sovjetik çifut si bazë e një superfuqie botërore çifute në botë.

Gavrilo Princip është pa qëllim një nga njerëzit më me ndikim të shekullit 20. Studenti 19-vjeçar serbë që u bë shkake për nje piknisje të fillimit të Luftës së Parë Botërore duke qëlluar mbi kryeprinicin trashëgimtar të perandorisë austro-hungareze Francis Ferdinand në Sarajevë më 28 qershoor të vitit 1914. Kjo erdhi pas dy përpjekjeve të dështuara të serbit të një ditë më parë ndaj Ferdinandit dhe vrasja ishte një rastësi e pa fat të mirë per kryeprincin. Krimineli Gavrilo Princip ishte në një vend prane një pikë shitje sanduiçesh, kur makina bëri një kthesë të gabuar në një Qender Publike dhe kishte një mbështetje pas qitjes me pistoletë kundër Franc Ferdinandit dhe gruas tij, dukeshës Sofie von Kotkovato(Sophie Chotkovato), me anëtarë të organizatës ‘’Dora e Zezë’’ dhe dikush prej tyre u përpoqën për të xhiruar vetë. Një njeri pas tij, duke parë atë që ai e kishte bërë e kapi krahun e djathtë të Princip. Menjëherë Princip u arrestua nga policia.

Princip e çuan në një stacion të policisë. Çifuti revolucionar Gavrilo u arrestue nga policia në momentin  pas vdekjes nga plagosja e kryeprincit Ferdinand dhe gruas tij.

Pas një gjykim 12-ditore për vrasje në Sarajevë në tetor të 1914, Princip u dënua me 20 vjet, si dënimi maksimal, që ai ishte i ri se 20 vjeç u be kur ai kishte kryer krimin. Ndoshta ishte me gungë para burgosjes së tij, ai kishte një krah te prerë për shkak sëmundje qe i është përhapur në kockat.

Ai vdiq në spital në prill te vitit 1918.

Mirënjohja ndaj martirit kryeprincit Ferdinand është fisnikëri

Unë i propozoj katedrës dhe institutit të historisë të akademisë shqiptare, që t’i propozojnë presidentit të Shqipërisë dhe këshillave bashkiake që të vendoset emri i Franc Ferdinand emni i një institucioni historik si dhe një bustë në disa qytete, kryesisht në Shkodër. Do të ishte në nder të vendit tonë të shprehim  Mirënjohje ndaj martirit të kombit shqiptar si një akt nga ma të vogla.

Shpresoj në ndonjë zemër-bardhë ta vështroji këtë kërkesë të thjesht e painteresë për mue materiale.

Përgatiti: Bep Martin Pjetri/Proletari.Com
E hanë, më dt. 13.VI.2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 22/06/2011. Filed under Figura të Shquara Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Kryeprinci Franc Ferdinand i Austro – Hungarisë

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.