5 mënyra për të spiunuar ty në kompjutër dhe në celular!

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 7864
Me anë të kompjuterit, laptopit dhe celularit të dhënë nga shefi ka 5 mënyra gjurmimi  për të spiunuar mbi jetën t’uaj private nga shteti, spiuni, apo,….qytetari i thjeshtë.
Mënyra moderne e të gjurmuarit janë pajisjet  me sistem valor, me GPS dhe  gjëra të tjera që ajo është e lehtë të orientohen dhe të mbajnë kontakt me botën e jashtme.

Karakteristikat inteligjente të pajisjeve gjithashtu mund të përdoren edhe  kundra njerëzve, nëse njerëzit e gabuar i zotërojnë përfektë sistemin dhe disa të dhana të pajisjeve tuaja.
Ato lejojnë mundësi të mjaftueshme për të spiunuar njerzit pa e ditur se kush ta ban këtë gjurmim. Këtu janë 5 mënyrat e spiunimit mbi ju …

Uebkamerat filmon njeriun
Imagjinoni veten se jeni duke lëvizur nëpër shtëpi(sikurse sateliti rreth orbitës saj) dhe Webcam i juaj vetë-aktivizohet papritmas.

Diku, aty qëndron një  i panjohur dhe hedh shikimin, ndërsa ju jeni duke kryer punët tuaj të përditshme.

Ose je duke u kënaqur me një të dashur në shtrat. Personi i panjohur të inçizon dhe ngarkon videon në YouTube, ku miliona njerëz mund të shohin psh aventurën galante tande. Shikojeni se çfarë hata ban spiuni në publikë.

E pamundur? Absolutisht jo!

Ka shumë  programe në internet – diçka edhe më e lirë – që bën të mundur për të kontrolluar në distancë me një webcam.

Kompleksiteti i programeve, pra software mund të dërgohen në email për ju, kur ju sapo të ndezni kompjutrin, pra hapni emailin,  hyjnë rrufeshëm brënda programet në internet që dikush i ka instaluar  me qëllim t’ju shikoji jetën private.

 

 

2. Ki vëmendje me celularin tënd, që ta dhuron shefi te puna!

Rasti kur shefi i juaj në punë ju jepë një telefon celular.

Një prej atyre pajisjeve inteligjente  me GPS mund të jetë instalue brenda në celular. A jeni i sigurt se shefi i punës nuk të gjurmon se ku jeni?
E pra, shefi me garanci është futur në profilin tuaj të Facebook për t’ju diktuar kur celulari ashtë lidhë me internetin.
Kjo nuk kërkon ndonjë program të sofistikuar të avancuar, e veçanti për të instaluar një softuer për t’ju diktuar përmes celularit tuaj.

Kompania japoneze KDDI ka zhvilluar një program të vogël që e instalon në celularin tuaj, që quhet çipi. Nëpërmjet GPS-ës dhe Accelerometer të gjenë vendndodhjen e saktë e celularit dhe dërgon informacion në një kompjuter qendror – për shembull te Zyra e Shefit të Punës.

Teknologjia  përdorë tashmë  një lloj programi të thjeshtë  si për shembull: FedEx ashtë programi apo çipi që instalohet nën  makina për të ditur shefi se ku ti je.(fjala ashtë për profesionistët që me furgonat e tyre punojnë në vende të caktuara, apo spiunat,……..)

3. Celulari  përgjon personin që e mban

Celulari nuk mund vetëm të dije se:

1.ku ti ndodhesh, por se ka potenciale gjurmimi apo

2.përgjimi të bisedave

3. të lexon mesazhet dhe

4.të gjurmon ty se me cilin faqe ju shfletoni në celularin tuaj.

Kompani si Mobile Spy shet software spiun për rreth 100 dollar për nxjerrjen e të gjitha të dhënave të masipërme nga  celulari i juaj.

Kjo pajisje spiune regjistron;

–          të gjitha numrat thirrës dhe marrëse,
–          si tekstet e bisedave të gjata,
–          të gjitha mesazhet me tekst dhe
–          gjithë repertorin e shfletimit tuaj të programeve në celularin tuaj.

Ju paguani pak më shumë, sepse ju merrni një program që mund të përgjoni bisedat e tjetrit.
Spiunimi kërkon që programi spiun duhet të jetë i instaluar në celularin e përgjuesit, kështu që ju nuk keni arësye për t’u frikësuar.

4. Gjithë kohën me internet

Rasti kur ti dëshiron të ndryshosh parametrat e intimitetit – të jetës private në Facebook dhe dikush ka interesë të gjurmoji fotot dhe të dhënat t’uaja.  Gjurmuesit, spiunit nuk i mjafton të dijë vetëm qytetin dhe emrin tuaj, por dëshiron të depërtoji më thellë në mënyrë që t’ju vjeli apo t’ju absorboji të dhënat private që ju nuk dëshironi ta dijë askush. Për këtë duhet si kushtë të dijë, emrin e mbiemrin, pra adresën e plotë dhe numrin e celularit

Në SHBA ka edhe një sitë;  felonspy.com,  ku ju mund të kontrolloni nëse njerëzit në lagje apo komshia i juaj ka një të kaluar kriminale.

Në Danimarkë, ju lehtë mund të shikoni se çfarë paguan komshia i juaj për shtëpinë, për shembull nga sitet boliga.dk ose boligsiden.dk. nëse ja dini emrin e mbiemrin.

5. Tastatura e kompjutrit të zbulon!

Kompania Thinkertec jeton nga shitja e programeve spiune, gjurmuese për  çdo gjëje që ndodh në kompjuterin tuaj si;

–  në emailet,

– kodin e passwordit,

– lëvizjet e tasteve,

– hapjet e programeve,

–  faqet e internetit – të gjitha aktivitet e ruajtur në një file ose dërgohen në një server FTP.

 

Programi  SpyPal mund të instalohet kështu që është tërësisht i padukshëm për përdoruesin dhe kushton jo më shumë se 300 paund.
Mos e le të dashurën t’i lexoji këto informacione! Ha,…haaaaa!.

Përgatiti:  Bep Martin Pjetri/Proletari.Com
E diel, më dt. 5.VI.2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 07/06/2011. Filed under Interesante,Shke-Tek. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.