Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 6022
Mbresa e një boshnjakut gjatë takimit me Ratko Mlladiçin.24-vjeçari Izudin Aliç  kujton takimin e tij me Ratko Mlladiç para 16 vjetëve.

Ishte një mbrëmje e nxehtë e korrikut 1995, ku ne fëmijtë fëmijët  vërshuam poshtë në një fushë të qytetit boshnjak të Srebrenicës, ku njëri nga ushtarët na ndau çokollata jashtë.
Atëhere ishte tetë vjeçë Izudin Aliç e sot i kujtohet takimi ish gjeneralin Ratko Mlladiç, i cili dje – më 31 maj 2011 u ekstradua në Gjykatën Penale Ndërkombëtare të Hagës.

“Unë vrapova  me fëmijët e tjerë para ushtarakëve të lartë serbo-boshnjakë dhe mora një çokollatë nga Ratko Mlladiçi. Ai më pyeti se si quhem dhe i thashë: ‘Izudin’. Unë nuk ishte i frikësuar. Unë kam qenë i fokusuar vetëm në çokollatë, “tha ai në një intervistë me AP.

Ndjehem i sigurtë këtu

Ndërkohë Mlladiçi pyeti  Izudin Aliç për moshën nga ku  djali i tha 12  vjeç gja që dukej ma shumë. Ai nuk kishte asnjë ndjenjë që, me përgjigjet e tij  rrezikonte humbjen e jetës së tij. Viktima i ri i masakrës së Srebrenicës në vitin 1995 ishte 14 vjeç.

Izudin Aliç, i cili është tani 24 vjeç, u kap në një videokasetë, e cila pasi shëtiti në gjithë botën për shkak të historisë të tij brutale:
Ratko Mlladiç kishte prekë djalin në kokë dhe ishte përgjegjësi kryesor i masakrës së rreth 8.000 djem dhe burra muslimanë boshnjakë në Srebrenicë.

Izudin Aliç ishte në mesin e mijëra muslimanëve të Bosnjes, i cili në vitin 1995 u largua në Srebrenicë për t’u mbrojtur nga ushtarët e OKB-së, por përfundoi në vend deri në mes të një makth kur trupat e OKB-së u tërhoq, duke lënë komandën e Mlladiç.

 

Nuk munda të kundërshtoj marrjen e çokolatës

Gjyshi i Izudin Aliçit  kishte ndaluar nipin e vet për të shkuar me fëmijët e tjerë boshnjako- serbë të Bosnjës, por djali i tetë-vjeçar u zvarrit  nga fabrika ku familja ishte fshehur.
Sot, ai shpjegon se nuk mund të kundërshtonte të merrte çokollatën.
Ndërsa Izudin Aliç e hangri çokollatën me ndjenjat e mirënjohjes, ndërsa Sahzet, babi i tij i dërguan nga Mlladiç sëbashku me burrat  në pyjet përreth. I ati kishte ikur një natë më parë së bashku me 15.000 burra të tjerë nga Srebrenica. Ata  luftuan nëpër male dhe fushat e minuara për t’i shmangur likujdimit fizik, por ata ishin të zënë në pusi shumë shpejt nga trupat e Mlladiç.

 

Babai Izudin Aliç u gjet në një varr masiv vjet mbas shumë vjetësh.

Ndërsa Izudin Aliç u gjetë në qytetin e vogël
Për vite të tëra drejtohej pyetja; çfarë u bë me Izudin Aliç, gja që mbeti pa përgjigje. Disa mendonin se ai ishte vrarë, ndërsa të tjerët mendonin se ai kishte emigruar.
AP e gjeti atë kur një gazetar u takua me një grup të djemve që pretendonin të jenë në mesin e atyre që e kishin marrë çokollata nga shoqëruesi i Mlladiçit.
Djali i identifikuar Izudin Aliç, pas së cilës AP gjeti atë në qytetin e vogël Prohici.

 

Ratko Mlladiç duhet të marrë dënimin maksimal

Në prillin e 1993 e shpalli Kombet e Bashkuara – Srebrenicën enklavë boshnjakë – lindore një zonë të sigurt për të mbrojtur popullsinë muslimane nga sulmet nga ana e serbëve të Bosnjës.
Kur trupat e Mlladiçit pushtuan enklavën, u larguan 20.000 njerëz  në bazën e Kombeve të Bashkuara jashtë qytetit të Srebrenicës për të kërkuar mbrojtje.
Ushtarët serbë u futën në bazën e sigurtë të OKB-ës dhe ishte e qartë se ata ishin trupa paqeruajtëse hollandeze të OKB -s që kurrë nuk reaguan për t’i mos lejuar ushtrinë serbe, por lejuan ekuipazhin e armatosur të njerëzve të Mlladiçit për të ndarë meshkujt  për t’i ekzekutuar ata.

 

Arrestimi i Ratko Mlladiçit sjellë një shpresë

Izudin Aliç dhe familja e tij u kthye në Prohiçi vetëm jashtë Srebrenicës, disa vite pas luftës gjetën një paqe ku më 31 maj të 2011 u arrestua në vilën e tij në Bosnje Ratko Mlladiç në shtëpinë e kushëririt të tij.
“Unë u gëzova. Ai duhet të marrë dënimin më të lartë. Ai vrau babain tim, xhaxhai tim dhe kaq shumë prej popullit tonë, “tha Izudin Aliç.

Përgatiti: Bep Martin Pjetri/Proletari.Com
E mërkurë, më 1.VI.2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 04/06/2011. Filed under Ish Jugosllavia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.