Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2824
Me presidentin e FMN-ës në burgë humbë Greqia një mikë në kohë emergjente. Strauss-Kahn ka shërbyer si një kundërpeshë ndaj vijës së ashpër gjermane kundër Greqisë.

Ditte Lilholm, Bruksel
E Hënë, 16/5/2011

Nuk është vetëm drejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), që është nën presion për shkak të akuzave kundër tij. Dominique Strauss-Kahn është arrestuar në Nju Jork si i dyshuar se ka sulmuar një punonjëse në një hotel seksualisht.

Ai u arrestua gjatë rrugës për një takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, ku ata do të diskutonin mbi krizën e borxhit të Greqisë. Mungesa e  Shefit të FMN-ës në takimin mund të ketë pasoja  serioze për ekonominë dhe politikën e qeverisë socialiste greke.
“Kryeministri grek Papandreu ka llogaritur vazhdimisht se me  Dominique Strauss-Kahn mundet të përballoji si një kundërpeshë në negociata  të ashpra me  kancelaren gjermane Merkel,” thotë profesori i ekonomisë në Universitetin e Athinës, Janis Varoufakis.

Ai ka ndjekur me vemendje dhe në interesin e grekërve zhvillimet në krizën e borxhit grekë dhe në krizën financiare në përgjithësi si dhe kryeministri grekë Jorgos Papandreu beson se pa Dominique Strauss-Kahn do t’i shtohej barra e vështirësisë në përballimin e tejkalimit të krizës në Greqi..

Strauss Kahn do të zbuste presionin gjermano-francez mbi krizën greke

Kancelarja gjermane Merkel ka vendosur që nga nëntori i 2010-tës, që Greqia nuk duhet të lejohet për të ristrukturuar borxhin e saj para 2013-tës. Për të balancuar këtë situatë ishte sipas prof. Janis Varoufakis se Dominique Strauss-Kahn do ta mbështeste në ristrukturimin e kredisë greke.
“Prandaj  mungesa e  tij e lejon dorën e hekurt të zonjës Merkel të kalëroji lehtësishtë në shtimin e  presionit mbi qeverinë greke që të përfshijë kredi më të mëdha në vend të ristrukturimit,” thotë Janis Varoufakis dhe vazhdon:
“Ditët e fundit  duket gjithashtu se ministrja e financave franceze Christine Legarde ka mbajtur një qëndrim ma të ashpër kundër qeverisë greke. Në këtë kontekst, po të kishte qenë prania e Dominique Strauss-Kahn nuk do të lejonte këtë klimë kritike të ashpër gjermano-franceze para kryeministrit grek Papandreu dhe  do t’i ndihmonte  për të siguruar një mbrojtje minimale kundrej kërkesave të tyre të mëdha, që për grekët do të ishte e nevojshme.

 

Skandali seksual  i francezit Dominikoi Shtraus Khan

Ai dëmton rëndë postin e drejtorit të FMN-ës dhe nga kandidatura për presidentë të Francës.

Mikel Seidelin
Korrespondent i Europës, Paris

Tre gërma  mbushin gjithë peizazhin e medias në Francë gjatë këtyre orëve: Ndaj DSK (Dominique Strauss Kahn) dhe dy pyetjeve në këtë skandal të bujshëm botëror:

1. “A është ai me të vërtetë fajtorë për tentim dhunimi të një femre në një hotel në Paris, që policia e  Nju Jork-ut pretendon në arrestimin e bujshëm të tij?”

2. Çfarë ndodh tani në politikën franceze?

DSK është Dominik Strauss Kahn,  ishte i lidhur duarsh deri në polici, pasditen e ditës shtunë, kur u arrestua gjatë  një fluturimi në avionin “Air France” pak para nisjes për në Paris, një figurë politike me peshë në botë.
Ish ministri i financës më i suksesshme  dhe Drejtor i FMN-së, Fondi Monetar Ndërkombëtar ishte deri të shtunën pasdite njeriu më i preferuar për të fituar zgjedhjet presidenciale franceze si socialistë në maj të vitit të ardhshëm – 2012.

Karriera e Dominikue-s ka marrë fund. Në rastin më fatal për  Dominique Strauss-Kahn do të përballet me anë të një gjykimi të gjatë, përveç që përban një dramë për të, por merr një kthesë shumë të habitshme në orët e ardhshme karriera e tij.
Më fatale për të është se, ai rrezikon deri në 25 vjet  burg dhe në çdo rast, pasojat do të jenë të

mëdha, vlerëson shtypi francez dhe ndërkombëtar në mënyrë unanime.
“Ai ishte kandidati socialistë më i sigurt  për të mundur Sarkozin me lehtësinë absolute si dhe ndoshta një nga personaliteti më i vendosur e i duhur për t’iu përgjigjur shqetësimeve të popullit francez “, shkruan Nicolas Demo Rand redaktori i gazetës “Libération”.

Por tani doli në skenën botërore magjepsja e Dominique Strauss-Kahn prej femrave, sipas Marine Le Pen, lideri i partisë kundër emigrantëve të Frontit Kombëtar, është “patologjike” në qoftë se akuzat argumentohen të sakta.

 

Dëmtimi i rëndë i euro-s

Tani partia e tij socialiste ka gjetur një kandidat të ri, pasi Dominique Strauss-Kahn është njeriu i dështuar në politikën ndërkombëtare.

Ai është pa dyshim ende drejtor i FMN-së, por në realitet luhet një lojë edhe më shumë këtu.

Bordi i institucionit financiare ndërkombëtare do të mblidhen sot në Uashington për të diskutuar këtë çështje dhe do të jetë e vështirë të shkarkohet. Por kriza ekonomike ndërkombëtare nuk lejon pauzë dhe sot ministrat e financave të vendeve  të euro-s do të diskutojnë problemet e Greqisë në një takim në Bruksel.

Dominique Strauss-Kahn duhesh të ishte në këtë takim. Emërimi i tij si drejtor i FMN-së në 2007, ekonomist i trajnuar ishte një nga arkitektët kryesorë në plane -shpëtimi për një seri  vendesh të goditura nga kriza.

 

Dominikue shpëtoi euro-n, SHBA nuk e pëlqeu

“Ai e bëri shumë për të ndihmuar Greqinë”, u tha dje nga një burim i qeverisë greke dhe në pranverën e vitit 2010 e shtyu  Dominique Strauss-Kahn institucionin e FMN-ës, që sëbashku të bisedonin BE-ja dhe Gjermania në mënyrë të veçantë për t’u përgjigjur  krizës të borxhit dhe në këtë mënyrë  parandaluan një kolaps në euro.

Veprim i “zgjuar” i Sarkozis

Ai ishte po aq aktivë dhe dinamikë si ministër i financave në vitet 1997-1999, ku ai brenda dy vjetve e solli në këmbët e veta ekonominë franceze dhe e bëri Francën gati për euron.
Por imazhin e tij si një socialdemokrat i moderuar ishte një pengesë, sepse në vitin 2006 ai u përpoq për t’u bërë kandidat presidencial i socialistëve. Anëtarët e preferuan më shumë ngjyra Ségolène Mbretërore, i cili disa muaj pas humbjes të zgjedhjeve qytetare  presidenciale të Nicolas Sarkozit.

Por Nicolas Sarkozi është kandidat potencial me mundësi të mëdhaja në krahasim me atë. Statusi ndërkombëtar i Dominique Strauss-Kahn e bëri atë një kandidat të dukshme për postin si shef i FMN-s dhe Sarkozi mundi të shpëtonte nga një konkurrent i rrezikshëm.
Ai pa në një sondazh të së dielës që tregonte se DSK është  26 për qind të votave në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale kundrejt 20,5 për Presidentin Sarkozi.

Gratë, paratë dhe besimi

Për shumë francezë kjo ishte rruga për të hyrë triumfator në Pallatin Elize të  hapur për DSK.
“Por shoqëria, media dhe politikanët e dinin që mund ta rrezikonte karrierën DSK në ​​pikën e tij të

dobët: gratë. Në një moment, ai  gaboi rëndë”, tha dje nga anëtarët e partisë të Presidentit.
Në vitin 2008 duheshe  DSK të kërkonte ndjesë publike se ai kishte pasur një marrëdhënie me një punonjës të FMN-së. Bordi dhe gruaja e DSK-s  ish-gazetare e shkëlqyer, Anne Sinclair ja falën atë gabim.

Por  në qytete vazhdonin thashethemet për aferat apo episode dashurie të DSK-s dhe në një intervistë me një gazetar të gazetës “Libération” kishte pranue se ai kishte tri pika të dobta.
‘Po, unë i dashuroj gratë “
Gratë, të holla dhe besimin e tij çifute.

Paratë rrjedhin apo  vijnë nga gruaja e tij, nga banesa e çiftit, prona të mëdha në Marok dhe mënyrën e jetesës të shtrenjta e kanë tërbuar  DSK të lakmoji e të sulmoji shpesh femrat.

Ai gjatë viteve është  qortuar si pjesëtarë  “i havjarit të majtë ‘- që ishte një shoqëri të cilët jetojnë një jetë të luksit, larg nga elektorati i tij dhe DSK e dinte se ai në çdo fushatë zgjedhore ishte për të folur me votuesit në gjendje të ulët ekonomik .

Por ndoshta  ishin thashethemet në lidhje me marrëdhëniet e tij me gratë si pengesa më e madhe.

“Po, unë dashuroj gratë – dhe çfarë pastaj?”, tha në një intervistë gazetarit të “Libération”. Por ai gjithashtu kishte frikë se disa do ta shfrytëzonin këtë pikë të dobët dhe do tja bënin një kurth për të. P.sh.. në formën e një përdhunimi të supozuar të një gruaje. Biseda u zhvillua disa javë më parë – dhe transkriptimin  e sotme pa dyshim do të konsiderohet si teoria e konspiracionit në internet që tashmë ka shpërthyer.

 

Është një komplotë kundër shefit dhe FMN-ës sipas francezve!

Kundërshtarët politik: shefi i FMN-ës ishte viktimë i një kurthi seksual

Disa politikanë francez flasin hapur për teoritë e tyre të konspiracionit, duke thënë që dikush e ka joshur Strauss-Kahn në një kurth për ta dëmtuar atë.

Shefi i FMN-ës bie viktimë e një komploti nga armiqtë që janë duke u përpjekur për ta penguar atë të bëhet presidenti i ardhshëm i Francës, apo që duan të dëmtojnë FMN-së si një organizatë.
Kështu mendojnë disa politikanë kryesorë në Francë, hapur shfaqin teorinë se kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar ra direkt në një kurth, kur ai ka dhunuar një pastruese hoteli në një hotel luksoz të Nju Jork-ut.

Të njëjtit njerëz ia atribuojnë atij në asnjë mënyrë betejën për t’u bërë presidenti i ardhshëm i Francës. 62-vjeçari Dominique Strauss-Kahn aktualisht është burgosur në Nju Jork – akuzohet se ka tentuar të përdhunojë një femër amerikane.
Edhe pse ai e mohon çdo gjë dhe është, sipas disa mediave i zemëruar se ai nuk ka marrë trajtimin e VIP-iti në qeli. Shumë kundërshtarë të tij të fshehtë politik e marrin për këtë rastë në mbrojtje atë.

– Unë nuk mund të them, ‘Po, kjo ishte një kurth,’ ose ‘Jo, ajo nuk ishte një kurth,’ sepse unë nuk e di “, thotë ai. Kështu u prononcua ministri francez për bashkëpunimin jashtë shtetit, Henri de Raincourt sipas Børsen. Ministri shtoi se rasti ka ndodhur vetëm kaq shpejt, pasi ka filluar një fushatë të shpifjeve kundër DSK, pasi atij i është afruar posti i kandidatit për presidentë në Francë.

Fushata shkon se Shtrauss-Kahn udhton në Porsche dhe  ecën me veshje të qepur me porosi -që do të thotë: Këtë gjë nuk  e bën një socialist i vërtetë.

– Unë nuk e përjashtoj asgjë, por nëse kjo rezulton se kjo është një kurth, më lejoni të them menjëherë se kështu nuk do të paguaji për atë që e ka vënë atë, “thotë Henri de Raincourt.
Të tërheqë vëmendje të veçantë ky ministër me prononcime në favor të Dominikue-s për shkak se ai është një ministër në qeverinë e Sarkozisë.
Një tjetër rival, Christine Boutin – presidente e partisë Kristiane – Demokrate, tha për “ Le Figaro’’:

– Unë me të vërtetë besoj se i është ngritë një kurth për të dhe se ai ra në kurthë.

– Kështu mundet FMN të  ketë rënë në kurth. Në këtë mënyrë mund të kishte ra në kurthë si krahun i djathtë apo krahut i majtë, “thotë ajo.
Çfarëdo që ka ndodhur, janë gjithashtu dakord se shefi i FMN-së ka qenë një viktimë e lehtë.

– Ai ka qenë shumë i kollajtë për të marrë DSK drejtë një rrëshqitje në një guaskë banane, sepse të gjithë e dinim se sa lehtë binte në grackë ai  kur është fjala për femra.

Një ish-zëdhënës për Nikola Sarkozis, Dominique Paille thotë se, Historia  për eskplodime seksuale të shefit të bankës janë legjendare në Francë, dhe rasti në Nju Jork , që ka tentuar të përdhunoji një gruaje për të dalë me akuzat e abuzimit.

 

Bordi i FMN-ës  takohen të hënën e dt. 16.5.2011 mbi arrestimin e  Shtrauss-Kahn –it

– Bordi ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka në plan të takohet të hënën pasdite për të diskutuar zhvillimet rreth arrestimit të fundjavës të drejtorit të FMN Dominik Shtraus-Kahn.
“Bordi ekzekutiv ka planifikuar të thërrasë një mbledhje jozyrtare për një informacion mbi zhvillimet në Nju Jork”, tha FMN në një deklaratë.
Më parë të hënën e dt. 16.5.2011, një gjyqtar i New York-ut ka vendosë të mbajë Shtrauss-Kahn në paraburgim nën akuzat se ai kishte sulmuar seksualisht një pastruese hoteli në Nju Jork.
Prokurorët thanë se ishin të shqetësuar se Shtrauss-Kahn mund të largohet për në Francë në qoftë se gjykata vendosë ta liroji me kusht. Avokatët mbrojtjes thanë se Shtraus-Kahn i mohoi akuzat kundër tij.
Akuzat kanë ngritur dyshime në lidhje me  Shtrauss-Kahn, që të mbetet në funksionin më të lartë të FMN-s me seli në Uashington.

E përgatiti në shqipë Bep Martin Pjetri/Proletari.Com
E martë, më dt. 17.V.2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 18/05/2011. Filed under Bota Aktuale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Skandali seksual i presidentit të FMN-së Dominque Strauss Kahn

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.