SHBA i hoqi sanksionet financiare dezertorit libian Musa Koussa

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2725
Administrata e Obamës i hoqi sanksionet financiare të hënën e dt. 4 prill 2011 kundër ministrit të jashtëm, ish Shefit të Shërbimit Sekretë, libian Musa Koussa, që u dorëzue në Londër si dezertor, si tradhëtari i Gedafi.Administrata e Obamës i hoqi sanksionet ministrit të jashtëm(kryespiunit) libian Musa Kousa.
UASHINGTON(SHBA) – Administrata e Obamës hoqi sanksionet financiare të hënën kundër zyrtarit

më i lartë libian i cili u largua në Britani javën e kaluar, duke thënë se ai shpreson se ky veprim do të inkurajojë ndihmësit e tjerë të lartë të braktisin kolonel Muammar el-Kadafin.
Por vendimi i lejonë rimarrjen e llogarisë bankare dhe  leje zyrtare për çështjet e biznesit Musa Koussa, meqënëse  dezertim i tij përbën për autoritetet amerikane dhe britanike një aktë të mirë moral.
z. Koussa disponon njohuri të brendëshme për rrethin e pushtetit, të cilat ai besohet se do t’i nxjerri supërsekretet e shtetit dhe rrethit të Gedafit institucionit të kundërzbulimit anglez “Inteligjent Servicit” të Anglisë, me synim të bashkëpunoji në përpjekjen për të hequr Kolonel Kadafin dhe mbështetësit e tij.

 

Dezertori libian Musa i hapet dosja e krimeve për ta detyrue të hapë sekretet e Gedafit nga autoritetet e zbulimit anglezë

Musa Kousa, një peshkë i madhë në rrjetën e Inteligjencë Servicit Anglezë
Por si shefi i shërbimit të fshehtë libian për një kohë të gjatë dhe ministër i jashtëm për dy vjetë, z. Koussa besohet gjerësisht të jetë i implikuar në akte terrorizmi dhe vrasje gjatë tre dekadave të fundit, duke përfshirë edhe vrasjen e disidentëve, trajnimin e terroristëve ndërkombëtarë dhe bombardimin e Pan Am 103 mbi Lokerbi, Skoci, në vitin 1988.
“Ai ishte si krahu i majtë ashtu dhe krahu i djathtë i regjimit si detektiv i saj”, tha Dirk Vandewalle, një profesor i Dartmouth i cili ka studiuar mbi Libinë për shumë vite.
Z. Vandewalle kujton një darkë me miqtë në Libi disa vite më parë kur një njeriu i përmendur me emrin e zotit Koussa-së, një person superior i rrezikshme u gjendë papritun pranë nesh. “Biseda vetëm u ndal,” tha ai dhe “Njerëzit kaluan në një temë tjetër dhe Koussa u  zbehë. “
Brian P. Flynn, një banor i Nju Jorkut dhe vëllai i, JP Flynn, që  vdiq gjatë shpërthimit të avionit në Lokerbi të Skocisë, tha se heqja e sanksioneve financiare të Musa-it, një njeriut përgjegjës direktë në vdekjen e anëtarit të njërit prej familjes së 270 viktimave ashtë e papranueshme. Ata kanë besuar gjatë se z. Koussa kishte një rol në urdhërimin e bombardimit, dhe prokurorët skocez kanë kërkuar qasje në të.
“Kjo është e gjitha logjike në lojën diplomatike që ata kanë nevojë për të luajtur,”tha z. Flynn, nënkryetar i viktimave të Pan Am Flight 103. “Por, kjo ashtë kosto për sistemin tonë të drejtësisë? Ai është një i dyshuar i vrasjes masive. “

 

Musai kërkohet edhe nga FBI-ja

Zyrtarët e administratës vonuan të deklaronin se në heqjen e sanksioneve, të cilat u vunë më 15 mars të 2011, nuk kishin të bënin me hetimin e ndonjë krimeve që z. Koussa mund të ketë kryer në krye të detyrës. Hetimi Lokerbisë për  amerikane asnjëherë nuk ka qenë e mbyllur dhe zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit të  FBI-së thanë se do të marrin në hetim z. Koussa.

David S. Cohen, punonjës i thesarit që vepron në sekretarinë për terrorizëm dhe të inteligjencës financiare, tha në një deklaratë se sanksionet ndaj z. Koussa u hoqën për shkak se ai nuk ishte më një zyrtar i qeverisë së Libisë. Ai dha dorëheqjen në pozitën e tij para se ne t’ja heqnim sanksionet.
“Një nga qëllimet e synuara të sanksioneve kundër zyrtarëve të lartë në qeverinë libiane është për të motivuar individët brenda regjimit Kadafi që të marrin vendime të drejta për t’u shkëputë  nga Kadafi dhe qeveria e tij,” tha zoti Cohen.
Ai tha se 13 zyrtarë të tjerë të Libisë janë në listën e atyre sanksioneve, të cilat u ngrinën çdo llogari nën juridiksionin amerikan dhe u pezulluen kompanitë amerikane që të vazhdonin  biznes me libianët dhe që më shumë do të shtohen së shpejti në listën e ngrirjes të financave ndaj liderve libianë.

Musa Koussa erdhi  në Britani pas tre dekadash, pasi kërkoi strehim politik në Londër dhe  ai i tha një gazetari për “The Times” të Londrës që i mbështeti praktikat e Libisë në gjurmimin dhe vrasjen e kundërshtarëve libian të kolonelit Kadafi në mbarë botën.

“Unë e miratojnë këtë,” deklaroi diplomati i ri në këtë intervistë të vitit 1980.

Në fytyrën e tij, Britania do të duket të jetë vendi i fundit, që  z. Koussa mund të pritet për të kërkuar strehim. Përveç bombardimeve të Pan Am 103, qeveria e Libisë furnizoi me armë dhe eksplozivë  Ushtrinë Republikane Irlandeze dhe grupe të tjera terroriste, dhe ishte përgjegjës për vrasjen e një polici britanikë që u vra nga brenda Ambasadës libiane në Londër në vitin 1984.

Të premten e dt. 1 prill të 2011, një titull në Daily Mail e quajti Musain si “thoi i kryesor i Kolonel Kadafit.”

Por zoti Koussa, nga të gjitha llogaritë që ka bë, nuk veproi në mënyrë të pakujdesshme, pasi  ai ndjehej më mirë të dorëzohej te anglezët duke marrë shanset e tij në Britani se sa të përplasej si Kadafi me anglo-amerikanët.

 

Musai pranoi të dorëzohej anglo-amerikanëve për të shpëtuar lëkurën e vet

“Çdo dezertim është një bastë në cilën anë do të fitojë”, tha Paul R. Pillar, një ish zyrtar i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës të cilët është takuar z. Koussa. “Unë mendoj se ai është një levë bankare që disponon informacione edhe ndodhet pa një grant formal i imunitetit. Kjo është një situatë e dhënies të informacioneve. “
Llogaritja e z. Koussa është i bazuar padyshim, gjithashtu, si një figurë  e pastër për zyrtarët britanikë dhe amerikanë të zbulimit që ai të fallsifikonte si negociatori kryesor i Libisë kur Kolonel Kadafi vendosi në vitin 2004 të heqë dorë nga përpjekjet për të zhvilluar armën bërthamore, kimike dhe biologjike. Musa erdhi në Europë si delegacion qeveritar jo si të gjithë pjestarë të delegacionit të ministrisë jashtme si një bandit, por si një i qytetëruar dhe ishte Musai që la përshtypje e një figure “si një ambasador perëndimor,”  tha Paul R. Pillar.(Pra Musa kishte rolin kryesor në cilësinë e ministrit të jashtëm në 2004 që shkeli në 2004 në kancelaritë europiane, ku demonstroi kulturë perëndimore dhe bindi plotësishtë europianët për misionin e përmirësimit të imazhdit të Libisë me Europën dhe SHBA. Ai ishte arkitekti i politikës së hapjes të Libisë me Europën dhe SHBA.shën. im B.M.P.)

 

Musa ishte një fytyrë e shtirun, i tjetërsuar para diplomatëve amerikanë

Sipas linjave  diplomatike të marra nga Uikileks(WikiLeaks) tregojnë se në vitet e fundit, z. Koussa
e paraqiste  veten si fytyra e arsyeshme të një qeverie të pamëshirshme dhe brutale në takimet me diplomatët amerikanë për të diskutuar rreth kërcënimeve terroriste islamike në Afrikën e Veriut, mbi gjendjen e refugjatëve sudaneze në Darfur, apo për riorganizimi e vizave për turistët amerikanë dhe madje edhe mbi të drejtat e njeriut brenda Libisë.

 

Musa Kousa ishte i arsimuar dhe i ndikuar nga kultura amerikane
Musa ishte i diplomuar në Universitetin  Shtetëror të Miçiganit në vitet 1978 dhe Koussa “ishtë zyrtari më i rrallë i Libisë që mishëronte një kombinim të mendjemprehtësisë intelektuale, aftësitë operacionale dhe peshës politike,” tha më një maj të 2009 punonjësi i lartë   nga Ambasada Amerikane në Tripoli. Sipas informacioneve portretizojnë atë si një mësues për të dy nga bijtë e Kolonel Kadafit: Muatassim, i cili shërben si këshilltar për sigurinë kombëtare dhe Seif al-Islam, i cili është parë një herë si një ithtar i reformës. (Seif al-Islam e kanë propozuar tani për të marrë  pushtetin nga babai i tij, një plan që ma sa duket Muatassim-i po e reziston.)

 

Ai ka lindur  më 23 mars të 1949 dhe ashtë rritur në rrethinat e Tripolit, në Tajura. z. Musa nuk kishte asnjë bazë të rëndësishme apo nuk i përkiste ndonjë fisit të madhë.  Said al Salem Hasi, një libian i të drejtave të njeriut,  avokat i cili tani jeton në Atlanta shprehet: “Kadafi donte të jetonte i rrethuar e i garantuar nga besnikëria e tij.”  Ai u emnue si ministër i jashtëm më 4.III.2009 dhe e braktisi postin e tij më 30.III.2011 duke kërkuar strehim politik dhe ju dorëzua shërbimeve sekrete anglo-amerikane në shërbim të interesave të tyre duke dëmtuar rëndë interesat sekrete të shtetit libian.

Z. Koussi ishte një nga shumë të rinj të talentuar libianë të dërguar në Shtetet e Bashkuara për të diplomën master. Teza e tij sociologji në 1978 në shtetin e  Miçiganit gjëndet  ende në katalogun e bibliotekës, e cila ishte një studim prej 214 faqesh mbi  kolonel Kadafin.

 

Karriera e Muasait pas studimeve të larta në SHBA
Pas kthimit të tij në Libi, Musai ishte dërguar në Londër për ta shndrrue ambasadën libiane në një “Byro të Popullit.  Ai ishte vënë në krye të institucionit Qendror të Libisë për të rezistue imperializmin, racizmin, fashizmin dhe prapambetjen deri në 1994, kur ai u bë shefi i shërbimit të fshehtë. Ai u shpreh se punoi në krye të këtij institucionit sekret deri sa në vitin 2009 u emërua ministër i jashtëm.
Kur ai ishte pjesë e sfondit të errët në mbikëqyrjen e qeverisë, kur ai qe negociator në fund të programit të saj bërthamor, e vetmja gjë që rëndësi ishte se ai kishte besim te koloneli Kadafi, të cilin ai e ka braktisur tashmë në 30 marsë të 2011 në mënyrë spektakolare.
Robert Josefi, një ish-zyrtar i administratës së presidentit Bush e ndihmoi në diskutimet për marrëveshjet dypalëshe amerikane-libiane, qe shtyrë apo ndihmoi për hirë të  z. Koussi.

“Ai ishte një përfaqsuesë i Kadafit,”tha z. Josefi.
Raportimi për landën ishte kontributë nga John F. Bërns dhe Ravi Somaiya në Londër, David D. Kirkpatrick në Tripoli, Libi, dhe David E. Sanger në Uashington.

Autori: Scott Shane
Përgatiti: Bep Martin Pjetri/Proletari.Com

E martë,  5 Prill 2011

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 06/04/2011. Filed under Politika Botërore. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.